Diófa betegség

Török Mónika

Kedves Gábor!

Köszönöm szépen megnyugtató válaszát, ezek szerint nem ad feladatokat ez a két atkafajta és idővel magától is megtisztul talán a fa.
Az ágak száradását és a törzs erős kérgesedését valamelyik műkedvelő ismerősünk a fa öregedésével magyararázta. Valóban lehetséges-e, hogy a még viszonylag fiatal (25 év körüli) fa már túl van zenitjén, hamar öregszik?

#9724
Vétek Gábor

Kedves Török Mónika!

Ezen tünetek miatt aggodalomra nincs ok. Az elváltozásokat két atkafaj, a dió szemölcsös gubacsatka (kisebb, pirosas, szemölcsszerű dudorok) és a dió nemezes gubacsatka (kb. szögletes foltszerű, a fonákon sárgás, majd megbarnuló, nemezszerű dudorok) okozza. Látványos, ám kis jelentőségű kártevők, különösen egy ekkora fa esetében kicsi az esélye, hogy a növénynek érzékelhető kárt okoznának (termésminőség vagy -mennyiség csökkenése, a fa legyengülése). Kémiai védekezés néhány károsodott levél miatt semmiképpen sem szükséges. Az ágszáradás miértje másban keresendő. Ennek élettani vagy kórtani okai is lehetnek, de ehhez alaposabban meg kellene vizsgálni a fát.

#9702
Török Mónika

Mellékelek egy képet a fáról is.

#9672
Török Mónika

Kertünkben két diófa áll. Tavasszal mindkettőn a mellékelt képen látható foltokat vettük észre. Az egyik egy világos kidomborodó folt, ez külön-külön látható a leveleken, míg a vörös foltok néhol sűrűbben, esetleg teljesen összemosódva, néhol ritkábban találhatók a leveleken.
Mindkettő fán bőséges termés volt.
A nagyobb, öregebb fán sok az elszáradt ág.
Kérem segítsen abban, hogy megtudjuk vajon milyen betegsége van a fáknak.
Tudunk-e rajtuk segíteni valahogy?

Üdv:

Török Mónika

#9671
david benus

Köszönöm szépen a válaszokat! Sajnos jégeső tavaly 3x is volt nálunk, és elég heves... a kukoricát is teljesen tönkrevágta. Dió esetében erre nem is gondoltam. Örülök, hogy nem fertőző betegségről van szó!

#9641
Dr. Varga Mária

Valamilyen mechanikai sérülés érhette a fát /pl.jágverés, homokverés/, de nem betegség.

#9632
david benus

Bár volt rá tapasztalat, hogy egy dió csemetém 1 éva alatt 80 centit nőtt. Úgy értem 20 centisről 1 méteres lett. Mellette 20 méterrel meg 3 év alatt nő 10 centit. Érdekes.

#9589
david benus

Nos igen. Északi-khg. Mátra alja, (pontosbban Apc). A talaj gyenge minőségű sajnos. Meszes, néhol homokos, de abszolut nem barna vagy fekete föld. Állattartásra inkább megfelelő lenne :). Szakszerűbb adatot nem tudok adni. Érett baromfi trágyával és komposzttal póbálok segíteni itt-ott.

#9588
Vétek Gábor

Ezek a növények gyengébben is fejlődnek? Milyen környezetben vannak a fák (a térség jellemző időjárása, talaja)?

#9565
david benus

Kedves Gábor

Köszönöm választ. Elképzelhető, hogy tényleg kabócák okozták a tüneteket, de van itt egy kb. 4 éves magról nőtt csemete, aminek a szárán (a földtől kb 10 centire készült a kép)már eléggé elfajultak a dolgok. Emlékeim szerint pont az előző képen mutatott hasonló foltokkal indult a probléma. Sok csemetémen pedig nyoma sincsen efféle tüneteknek.

#9471
Vétek Gábor

A kép alapján talán valamely kabócafaj tojásrakási helyeiről lehet szó. Egy-két ilyen tünet, illetve a később esetlegesen innen kifejlődő rovarok nem jelentenek veszélyt a dióra.

#9432
david benus

Néhány diócsemetém ágain, törzsén a képen látható 'foltok' jelentek meg, amik 2 éve még nem voltak jelen. Kérdésem, hogy valamiféle betegség e? Magoncon és oltványon is egyaránt előfordul.
Köszönöm.

#9375
Vétek Gábor

Tisztelt Cserneczki Zsolt!

Ez a dió nemezes gubacsatka okozta kártétel. Ez az atkafaj, mely csak a dión él, nagyon elterjedt, gyakori, azonban a legtöbb esetben semmilyen gazdasági jelentősége nincs, idősebb fáknál a termés mennyiségét, minőségét érzékelhetően nem befolyásolja, így védekezni ellene nem szükséges, nem is szoktak. Fiatalabb fán persze feltűnőbb, de általában itt sem veszélyes. (Dióban nincs is ellene engedélyezett növényvédő szer.)

#7947
Cserneczki Zsolt

Kertünkben lévő diófa csemete levelein tavasszal kidomborodó foltok jelentek meg. A beteg leveleket eltávolítottam, de később újabb leveleken jelent meg. Kérném tanácsát a rendellenességgel kapcsolatban.

#7889
Pap Edina

Úgy tűnik, hogy legyengült a fa, ami a kor, esetleg a rossz minőségű talaj, légköri aszály, stb miatt. Most annyit tud tenni, hogy a betegebb részeket metszéssel eltávolítja, és ritkít a koronán. Ezt augusztus-szeptemberben kell megtenni, hogy tavaszra a seb begyógyuljon. A metszés alkalmával esetleg arra is fény derül, hogy az ágak nem korhadtak-e, esteleg nincsen valami farészeket károsító kártevő a növényben.

#7588
Zoltai Anna

A diófánk a korát nem ismerem, 16 éve a miénk, de előtte sem volt már fiatal. Tavaly óta a lombkoronája ritkul, több ága száraz, és mostanában erőtlenek, földig hajlanak az ágai, miközben van rajta termés. Alevelei viszont látszatra nem egészségesek, a pajzs-tetühöz hasonló élősködő van rajta. A szomszédban is van egy diófa hasonló tünetekkel, de rosszabb állapotban.
Mit tegyek, hová forduljak, szeretnék hozzá szakembert -növény doki- hívnio, hogy megmentsem?

Váaszukat előre is köszönöm:
Zoltai Anna

#7581
Dr. Varga Mária

Nem gomba, nem baktérium, esetleg tápanyaghiány, amit általános, vasat is tartalmazó lombtrágyával kell kezelni. Lehet azonban talajsavanyúság miatt is, mivel az erek megfeketedtek.

#7493
Vétek Gábor

Kedves Tőzsér Zsuzsa!

Kezelt esetleg mostanában valamilyen kemikáliával a szomszédja a kertben?

#7445
Tõzsér Zsuzsa

Mellékelem a fáról a képet.

#7418
Tõzsér Zsuzsa

Szeretném a segítségét kérni. A szomszéd elszáradt, beteg fája felőlidiófánk ágai száradnak, levelein barna foltok jelentek meg.Szeretnénk megmenteni!

#7417