Tuja betegségek II.

Sólyom Fekete Dóra

2.kép

#13356
Sólyom Fekete Dóra

Tisztelt szakértők! Végigolvastam az összes kérdést, a válaszokat, de nem találok választ az én tujáim betegségére. 2 évesek az oszlopos smaragd tujáim és egy gömbtuja. Tisztelt szakértő, kérem segítsenek. először csak 3-4 tuja betegedett meg a nyár végére, késő ősszel észrevettem, hogy a többi is. Az elsők teljesen elszáradtak, ki is vettem őket, Belülről kezdenek el száradni. Semmiféle élősködőt nem látok az ágakon. Ősszel tanácsra permeteztem mindegyiket atkaölővel és gombaölővel, de nem segített. Itt a tavasz,ha így folytatódik,mind el fog pusztulni. Kérem segítsenek.

#13355
Pap Edina

Kedves Edit. A csapadékos nyár miatt az idén felütötte fejét a kabatinás betegség. Feltétlen permetezni kell még idén az Orius /tebukonazol hatóanyagú/ gombaölő szerrel/, melyhez adjon magnézium-szulfátot /keserűsó/ 0,5%-os dózisban. A tuják körül, a korona-széllel egy vonalban talajfúróval próbálja meg lazítani a földet, a gyökereknél lévő talaj levegőztetése céljából.

#11849
Wendler Edit

Tisztelt Szakértő !
Köszönöm eddigi tanácsait. Nem tudom, mi lehet a tujákkal, de öt problémamentes év után most egymás után jelentkeznek a problémák. A pajzstetveket sikerült elpusztítani, viszont most a kis tujaágacskák legvégén látszik 1-2 mm-es barnulás, s minimálisan meg is vastagodott ez a pár mm-es vég. Ha szétmorzsolom, teljesen száraz, szinte letörik az egészséges részről.
Milyen kártevő, betegség ez?
Válaszát előre is köszönöm.

#11708
Dr. Varga Mária

Kedves Dombrádi István!
A tujafélék egyre gyakoribb betegsége a Kabatina thujae, ellene az Orius 20 vagy a Chorus felhasználása látszik hatásosnak /engedélyezett szere az Antracol lenne, de kivonták a forgalomból/. Még ősszel két alkalommal juttassa ki valamelyiket 10 napos permetezési fordulóval. A permetlébe keverjen Magnézium tartalmú lombtrágyát /FitohormMg vagy keserűsó/, mely a növény kondícióját javítja.

#11452
Dr. Varga Mária

Kedves W. Edit!
Egészen biztos, hogy pajzstetűről van szó, ha a kép közelebbről mutatná, biztosabban, fajra meghatározható volna a kártevő /valószínüleg viaszos pajzstetvek közé tartozik./ Jó eredménnyel használható a Mospilan+Agrol vagy más tapadás-fokozó szer/ két alkalommal, 10 naponta kijuttatva a permetlében. Valamennyi növényt le kell permetezni, ami az újonnan érkezett tuja környezetében található.

#11477
Dombrádi István

A kertünkben lévő tuják 20 évesek, magasságuk 4, 5 méter.
Rendszeresen locsolunk. Ebben az évben a
fák 10%-án megjelent a mellékelt képen
látható elváltozás. Először a hajtás vége,
majd rövidesen az egész ág elszárad.
Tanácsukat előre is köszönöm.

#11453
W. Edit

Tisztelt Gazdabolt!

Pár hete hoztunk egy új aranytuját a meglévő tujáink mellé. Ezen az új növényen rengeteg fehéres szürke hosszúkás-ovális élősködő volt, amit későn vettünk észre, így minden elővigyázatosságunk ellenére a régi tujákat is megfertőzte. A kis "állatkák" csoportosan találhatóak főleg az ágak elágazásánál, de az ágak mentén is. Néhol ragacsos fehér-szürkés gömb is van a levelek közt. Ha megzavarjuk őket, mászkálnak ide-oda. Sajnos a fényképező ennél közelebbi képet nem tud készíteni. Ha szétnyomom őket, barna lé folyik ki belőlük. B58-cal alaposan bepermeteztem, de nem sok eredménnyel. Kérem, ha tudják, írják meg, mi a hatásos szer ellenük.
Köszönettel: W. Edit

#11443
Vétek Gábor

Kedves Fink Orsolya!

A leírás alapján - bár ez pontosan nem látható a képen - kéregtetvek támadhatták meg a növényt. A darazsak és a hangyák a tetvek cukros ürülékére, a mézharmatra jönnek, a fekete anyag pedig az ürüléken megtelepedő korompenész. Ilyen stádiumban már elég nehéz lesz újra szép fát faragni a növényből. A következőket lehet tenni: Elsőként nézzék meg alaposan, hogy vannak-e lapos, "tetűszerű" rovarok a ragacsos, fekete részeken. Ha igen, akkor ez az gond, és védekezni kell. Nagyon alaposan, erős vízsugárral mossák át a növényt. Ezt követően permetezzék le Vektafid A-val (0,5-1%-os koncentrációban kijuttatva). Ez valamelyest visszaszorítja a kártevőt, de valószínűleg nem fog tökéletes megoldást jelenteni. Az Admiral 10 EC eredményes lehet, de ez II. forg. kat. szer. A kezelések szükség szerint később megismételhetők. A legcsúnyább részek eltávolítása is megfontolandó, de akkor a növény nyilván elveszíti eredeti, szép formáját. Ha nem látnak javulást, a növény cseréje is számításba jöhet, mielőtt a másik tuja is károsodna. A vásárláskor nézték egyébként, hogy teljesen egészséges-e a növény? Ha nem, akkor erre figyeljenek oda legközelebb, mert sok kártevő ily módon is bejuthat a kertbe.

#10994
Fink Orsolya

Kedves Szakértők!
A tavasszal vásároltunk két formára nyírt tuját. Sajnos az egyiken furcsa elváltozást vettem észre. Előszőr a sok nagy légyre és néhány darázsra lettem figyelmes. Majd a hangyákat is észrevettem. A tuja csúcsánál egy tenyérnyi folt a képen látható módon elszíneződött. Fekete a törzs és a levelek is feketék, de valahogy a felületük is megváltozott. Mintha pikkelyes lenne. Önök szerint megmenthetem még a tujámat? Mi lett a baja és mi okozta a betegséget? Milyen szert kellene használnom, hogy újra szép legyen a növényem?

#10963
Vétek Gábor

Tisztelt Göndöcs Ede!

Az említett öntözéssel biztosan nem ártottak a fáknak. A belső barnulásnak sokféle oka lehet, így előidézheti a fényhiány, de esetleg károsító is. Utóbbiról csak növényminta alapján tudunk nyilatkozni. Kérem, olvassa el a témához kapcsolódó írásainkat, ezek is segíthetnek a probléma lahatséges okainak felderítésében: http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=199
http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=198

#7881
Göndöcs Ede

Idén nyáron került a tulajdonomba egy hétvégi telek, amelyen szép zöld tuják (3-4 méter magas két, három törzsű) voltak. Az elmúlt hetekben nagymérű barnulást tapasztalok. Törzstől kifelé barnuló levelek, illetve az egyiken egy egész rész bebarnult. Mit tegyek?
Még nem permeteztem és nem is vágtam le róla semmit (kezdő). Okozhatja - e az, hogy a nyári nagy melegben nem csak a tövét ha nem a lombot is locsoltuk és most ezért jelentkezik a barnulás?
Kérem szíves segítségüket.

#7868
Pap Edina

Kedves Krutilla Zsuzsanna. A pusztuló fák fejlődése láthatóan lassabb, mint a szomszédoké, aminek az oka elsősorban talajprobléma lehet. Talál a leveleken valamilyen kártevőre utaló nyomot? messziről nagyon nehéz megmondani, hogy mi lehet a gond, de bármi lehet, mert a legyengült növényeket sokkal könnyebben támadja meg a kártevő, mint az egészségeseket. Kérem, olvassa el a következő cikkeket:http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=198

#7526
Pap Edina

Kedves Czibere Mária! Amennyiben egy helyre kolrátozódó pusztulásról van szó, érdemes lenne kiásni a töveket, és megvizsgálni a gyökereket, illetve a talajt, hony nem-e valamilyen talajlakó kártevő (pl. cserebogárpajor) okozta-e a kárt.

#7525
Krutilla Zsuzsanna

3. kép

#7503
Krutilla Zsuzsanna

2. kép

#7502
Krutilla Zsuzsanna

Tisztelt Szakemberek!
Szeretném segítségüket kérni a tujáinkkal kapcsolatban. Kb. 7 éve ültettük őket, és a képeken is látszik, hogy kb. 5 tuja kezd tönkremenni. Ha tehetjük, akkor reggel és este is szoktunk locsolni, de egyszer biztosan. A száradásra is gondoltunk, de akkor miért csak ez az 5 fa megy tönkre? Segítségüket előre is köszönöm!

#7501
Czibere Márta

Tisztelt Szakemberek!

A következő lenne a problémánk. Körülbelül májusban ültettünk tujákat a kertünkben, L alakban. Körülbelül egy hónapja elkezdtek száradni. Öntözzük őket szinte minden este, de egyik nap még semmi baja, másnap már szárazak a levelei, később pedig teljesen kiszárad. Az érdekesség csak annyi, hogy ez az L alak eggyik oldala, a másik rész gyönyörű. Mi lehet az oka? Előre is köszönöm segítésgüket.

#7312
Vétek Gábor

Tisztelt Tóth András!

A kép alapján sajnos nehéz lenne bármit is biztosan állítani. A pikkely- és tűlevelű örökzöldek száradása általában több tényezőre vezethető vissza, melyek közül a nem megfelelő környezeti feltételeket emelném ki. A károsítók (kártevők és kórokozók) miatti közvetlen pusztulás ritkábban fordul elő, azonban ez sem zárható ki. Idén például egyes hazai erdőkben a szúbogarak okoznak jelentős károkat. Tujákon a borókaszú nevű rovar károsíthat, melynek járatai a száradó résznél a kéreg alatt figyelhetők meg. A permetezés nem ad kielégítő védelmet, mert a borókaszú rajzása egész nyáron át tart, így csak a még a lárvákat is tartalmazó károsított hajtások mielőbbi eltávolítása, lemetszése jelenthet némi megoldást, ha erről a fajról lenne szó. Kérem, olvassa el alábbi írásainkat: Tudásbázis / Növényvédelem / Tűlevelű örökzöldek ápolása és növényvédelme 1-2. Ezek mellett javaslom, hogy böngésszen a fórum tujákkal, fenyőfélékkel kapcsolatos hozzászólásaiban. Cikkeink és a levélváltások alapján pontosabb képet kaphat azokról az okokról, melyek az ön által tapasztalt száradást előidézhették.

#3119
Tóth András

a 3. kép

#7050