Citromfa gondozása

Kisbán Judit

2009. júniusában kaptam egy 1m magas és 1m széles lombú citromfát. Volt rajta 7 nagy sárga citrom, amiket részben már elajándékoztam és megettem. Rengeteg virág volt rajta és 24 tojás nagyságú zöld citrom van rajta. Mikor talajmenti fagyokat jósolt a meteorológia behoztam a lakásba. Sajnos a "teleltetési" feltételeket nem tudom teljesíteni, mert központi fűtéses lakásom van, 22-25 fokkal és nincs teljesen huzatmentes, világos, napfényes zug benne. A hely ahova tettem két szoba közötti ajtó elé nem kap elég fényt. Mikor behoztam egy virágot hozott, azután reggelre minden nap ledobott 1,2,3,4 levelet. Nagyon megijedtem és most, mikor kissé melegebb idő lett, újból kitettem az erkélyre. Csak akkor locsolom, ha száraz a földjének a teteje. Most nem tápoldatozom. Kérdésem: hogyan tudom átteleltetni lakásomban a fácskát? Köszönöm a választ.
Egy fallal körülvett, de nem zárt erkélyen tartottam

#16640
Rozsalinda

A nagypapámtól kaptam,nagyon kedveljük ,most átültetésre kerül sor,igaz egy nagy fémhordóban van,melynek alja üres,igy tavasszal mindég kiültetjük,azonban most kinőtte már ezt a hordót :-)
Egy főgyökér megszakadt amikor vettük fel a kertből,hogy bevigyük,remélem ettől nem esik nagyobb baja.

Érdekel kell e emiatt külön ápolásba részesitenem?

#16617
Pap Edina

Most nem kell, majd csak tavasszal. Most teleltesse ki viszonylag napfényes, 10-15 fokos helyiségben, kevéske öntözéssel.

#16615
marosvári lászló

Kaptam egy kb. 40 cm-es citromfát. Furcsállom, hogy csak egy egyetlen szárból áll és rajta 7-8 levél. A tetején hoz mindig új leveleket.
Kell esetleg metszeni, vagy mit tegyek hogy ágakat növesszen. Kössz

#16603
Pap Edina

A légszárazság is okoz ilyen tüneteket. Párásítsa a lombot.

#15450
Csilla

Még egy közelebbről.Sajnos nem tudom csak kizárólag árnyékos helyen tartani,délig teljes nap éri.

#15374
Csilla

Ime a kép.A régebbi levelek bepöndörödtek,az újak nem,de azok olyan barnás zöld színűek.Nem volt még citromfám így nem tudom ez normális színe-e az új hajtásoknak.
Köszönöm

#15373
Pap Edina

Képről többet tudnék mondani, de a tűző naptól lehet barnulás.

#15360
Pap Edina

Kedves Renáta. Nem volt megfelelő a megporzás. Pl. esett az eső vagy hideg volt virágzáskor, és nem volt elég méh, vagy rossz volt a terméskötés, amit káliumot és kalciumot is tartalmazó lombtrágyával, valamint Atonikos levélpermetezéssel lehet segíteni.

#15359
Csilla

Tisztelt szakértőnő!
Nemrégen vásároltam egy fiatal kb.40cm-es citromfát.Még nem virágzott.Szép,egészséges üde levelei voltak,de az utóbbi időben azt tapasztaltam,hogy a levelek bepöndörödtek és már nem az az üde zöld színe van,hanem olyan barnás-zöld.Most hozott friss hajtásokat is.Kártevőt nem találok rajta,viszont elég napos helyen van a házunk,sajnos valamennyi időre éri tűző nap kb.délig.Szeretném megtudni mitől lehet ez?A levelek nem hullanak.Hetente 3x öntözöm.
Válaszát előre is köszönöm!
Csilla

#15324
szekrenyes renata

tisztelt szakertono. nagyon sokat olvastam a citromfa helyes kezeleserol megis teljesen el vagyok keseredve. a tavasszal kivittem a szobabol a teraszra a fat es el kis kezdett rugyezni majd viragba borult. fenyes hegyen van de nem a tuzo napon megse nincs a virag utan termes. egyaltalan nem larszik semmi kis gubo ami a termesre utalna? vajon miert? koszonom.

#14658
Pap Edina

Nagyon valószínű, hogy a huzattól, de lehet fényhiány, páraszegény levegő következménye is.

#13925
Szofi

Kedves Szakértőnő!
Kb. 1 éve nevelek citromfát, amit magból csíráztattam.Most kb. 3 cm magas.Szobahőmérsékleten(20-22 fokon) tartom, napfényes helyen. Vizet csak akkor kap, ha a talaja majdnem száraz. Néha huzatot is kap.Nagyon aggódom a növekedése miatt, és azért is mert mostanában nagyon hullajtja a levelét.Mitől van ez?
Válaszát előre is köszönöm.

#13889
Pap Edina

Még pihen a növény. Tavasz végén, ha kiviszi a szabadba, enyhén metssze vissza, ha kell, ültesse át vagy frissítse fel a földjét, és kezdje el öntözni, tápoldatozni. Persze most sem szabad teljesen kiszárítani a talaját.

#13494
Karolina

A citromfám hullassa leveleit a tél beállta óta.Már fényesebb helyre is tettem,de semmi eredménye.

#13408
Pap Edina

Nem tudom, hogy az anyanövény gyökérnemes volt-e, vagy oltvány. Ha ez utóbbi, akkor az ön növénye sem nemes, így igen későn, 10-15 év múlva fog teremni. Célszerű lenne beoltani, mert az oltványok hamarabb 2-3 év múlva teremnek, természetesen megfelelő tartás mellett. A pajzstetű ellen Actara 25 WG 0,2%-os oldatával jacaslom beöntözni a növényt.

#13164
Pisák Lászlóné

Kedves Edina!
Nekem van egy kb. 5éves citromfám,ami egy termő fa gyökeréről lett hajtatva. Most 1.5méter magas,szép,egészséges.
Vastartalmú tápoldattal öntözöm.Még soha nem hozott virágot.Várható,hogy valaha fog teremni,vagy be kell oltatni?
Most egy 35cm-es cserépben van,nagyon sok apró gyökérrel. Javasolja az átültetést?
Néha szokott rajta pajzstetű lenni,amit szappanos vizzel szoktam letisztítani. Mit javasol a pajzstetű ellen?

#13139
Pap Edina

Kedves Réka. A 27 fok sok neki, nyáron inkább erkélyen tartsa. Tűző napot ne kapjon. Öntözze igénye szerint, na száradjon ki, de ne is legyen túlöntzöve. A magonc citrom nem, vagy csak nagyon sokára (10 év), nagyon gyenge termést hoz, ha megmarad addig. Ha tetszik a növény, vásároljon árudában termős példányt, de a panel-körülmények nem megfelelők számára.

#12956
réka

tisztelt szakértö.2 éve dobálgatom a pálmafám földjébe a citrommagvakat és lám a napokban fedeztem fel h hajtásnak indult 3 mag.raktam cserépbe virágföldet és ovatosan kanállal kihalásztam öket a pálmafa mellöl és elültettem,majd elhelyeztem egy napfényes helyre..szeretném tudni h jol tettem e és szeretnék tudni mindent ami a legfontosabb a nevelésében,h mikor kell szemeztetnem,mikor érik majd rajta citrom,stb.panellakásban lakunk,központi fütéses(27fok),a 3. emeleten.válaszát elöre is köszönöm.

#12872
Pap Edina

Képet tudna feltölteni ide?

#11090