leyland ciprus metszése

Pap Edina

Nem kell sietettni a növényeket, a növekedés és a megnyúlás nem ugyanaz. A lassan növő, közben a rendszeres, évi többszöri metszés áltlal szépen sűrűsödő sövény idővel jobb fedést ad. A nyurga, laza növények, nam szépek. Évi 20-30 cm hajtásnövekedés bőven elég. Száraz évben ez kevesebb is lehet.

#27950
Kovács Tünde

Tisztelt szakértő!
Leylandi ciprusaink 2 évesek de nem nagyon akarnak nőni! Kb. 40 cm nőttek a 2 év alatt de azt is csak felfele.Mit tegyek hogy jobban nőjenek pedig locsolva is műtrágyázva is vannak rendszeresen.Válaszát előre is köszönöm.

#27829
Prokop Gábor

Az én tippem a Leylandira az, hogy 110cm-es tőtávolság bőven elég, hiszen 60-80cm-t hajt évente.Ennek ellenére ennek fele is bőven elég, bátran metszhetjük.Az eszetlen metszést nem szeretem, azt egyetlen nö9vény sem tűri jól tapasztalatom szerint.Aszályban öntözni hetente egyszer bőven a tövét lehetőleg lágy vízzel és naplemente után, meleg esővízzel, de a kút vize is jó, ha felmelegítette a nap, a hideg víztől megég...a sűrű ültetés csak a kereskedőknek jó, nekünk nem kívánatos...12m-t megy oldalra, 30m-t megy felfelé...

#27767
Pap Edina

A leylandi mindenképpen erősebb, mint a mályva. Én 50-60 centiméter tőtávolságot javaslok, és a kerítéstől is ekkorát, így gyorsabban összenőnek a növények.

#27644
Zink Ferenc

Kedves Edina!

Még egy kérdés.
Jelenleg valami Májva féle van ültetve a helyére. Lehet-e, hogy közé ültetem a Leylandit? melyik az erősebb?

#27567
Zink Ferenc

Kedves Szakértő!

Most szeretném ültetni a kerítés mellé őket. Milyen messze legyen a tengelyük a drótkerítéstől? A talaj homokos. Kell-e valami a konténeres gyökér mellé? Milyen öntözési módszert válasszak, milyen gyakran és mennyit? Esetleg csepegtetős?

Köszönöm a választ előre is.

#27566
Pap Edina

Kedves László! A Leylandii csúcsa mindig ilyen elhajló. Ha elérte a kívánt magasságot, nyugodtan vágja vissza.

#27451
Pap Edina

Kedves Csaba. Ha van türelmük, lehet lassabban haladva is korlátozni a növény méretét. Első alkalommal csak a negyedét-harmadát vágják vissza a növényfal vastagságának, illetve a csúcsát, ha túl magas. Ha nem akarnak szabályosan nyírott sövényt, akkor bizony ollóval kell nekiállni a műveletnek.

#27450
Pap Edina

Kedves Tibor! A fakéreg bomlása tápanyagot, főleg nitrogént von el a talajból a növénytől. Valószínű, hogy ez a sárgulás oka. A bomló fakérget célszerű lenne felszedni, és 15-15-15 NPK tartalmú, mikroelemes műtrághyát kiszórni a növények alá. Jól öntözze be. Ha ragaszkodik a kéregtakaráshoz, friss kérget szórjon ki minden évben.

#27449
Megyeri László

Kedves Edina!

3 éve ültettünk 30-40 cm-es ciprusokat, s mivel elég kicsik volt azóta mindig karózva voltak, féltettük a széltől is. Mivel az idénre elérték a megfelelő magasságot elvettem mellőlük a támasztékokat. A baj az, hogy 2-3 db nem bírja el a saját súlyát és elhajlik a teteje. Lehet hogy azért mert nagyon erősen nő a felső része? Visszategyem a karókat?
Előre is köszönöm.

#27265
Gyarmati Csaba

Kedves Edina!

Nagy gondban vagyok. Örököltünk egy házat egy tízéves kerttel és a ház nyugati fala egy 13 darabos, egészséges 9 éves gyönyörű, egybefüggő leylandi fal. Sajnos az előző tulajdonos a növényeket az elmúlt 9 évben mindössze egyetlen alkalommal metszette, ezért a növények tökéletes természetes formájukban és szépségükben pompáznak, viszont szinte kezelhetetlenül.. A fák egy része egy szomszédos házfalat tüntet el tökéletesen A gondom az, hogy a kertészünk - számomra - rendkívül radikális metszést javasolt miszerint a növényeinket megfelezné és a jelenleg 120 - 150 cm-nyi hibátlan zöld oldalágakat a fa teljes hosszában 40-50 cm-re metszené vissza az első zöld hajtásig, így a gyönyörű természetes formájú növényfalból egy barna, szinte zöldnélküli, metszett égnek meredő "csonkerdő" maradna, mely teljesen felfedné az eddig láthatatlan szomszédokat és a kert teljes esztétikai értékét hosszú időre lenullázná.. Nem tudom mit tegyünk, most költöznénk először kertes házba és nem szeretnénk elveszíteni mindjárt induláskor ezt az élményt, amit ez a kissé túlburjánzott kerthangulat biztosít. Ráadásul számos madár is fészkel az ágak között. Semmiképpen nem szeretnék tipikus, mértani sövényt a természet szépsége helyett... Létezik ön szerint humánusabb módszer arra, hogy a jelenlegi magasságot tarthassuk, esetleg kicsit csökkenthessük anélkül, hogy a növény eredeti formája, jellege elveszne?
Nagy köszönettel
Csaba

#27091
Tibor

Kedves Edina!
Abban szeretném segítségét kérni, hogy adjon tanácsot milyen állagú, fajtájú trágyát alkalmazzak leylandi ciprusoknál így tavasszal, ha fenyőkéreggel van a talaj takarva a bokrok körül. A bokrok ágvégei mostanában enyhén sárgásak lettek. Nem nagyon, ezért gondoltam hogy tápanyagra lehet szükségük. Válaszát előre is köszönöm.

#26878
Pap Edina

Levághatja, ha zavarja, de ráér tavaszig is. Már nem hajt...a fagy a későn metszett és azután kihajtó fiatal hajtásokat veszélyezteti.

#25774
Böröcz Mária

Kedves Edina!
Sajnos nem gondoltam rá,hogy ilyen hamar télies hideg lesz és még nem vágtam le a leylandik tetejét,de nagyon megnőtek az idén.Hagyjam tavaszig,vagy még levághatom a hideg éjszakák ellenére is?
Böröcz Mária

#25702
Pap Edina

Kedves Andrea. Nem, mert a nyári meleg hatására kihajthat, ami viszont elfagy.

#25370
Pap Edina

Kedves Zsolt. Örökzöldeknél jobb a tavaszi ültetés. Rizikós a téli kiszáradás, illetve napperzselés. A metszéssel, tápanyag-utánpótlással kapcsolatban többhelyütt is talál tanácsot az oldalon.

#25369
Pap Edina

Kedves Tamás. A leylandii metszésével kapcsolatban már sokszor elhangzott tanács az oldalon. Tavasztól a nyár végéig mindig csak egy keveset 5-6 centit metszenek több alkalommal. A tetejezés a kívánt magasság elérésekor időszerű. Segíthetik a növényt kálium- és magnéziumdús tartós műtráygával, lombrtágyával.

#25368
Uhrin Andrea

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék, hogy ebben az időszakban (szeptember elején) szabad-e még a leyland ciprusok
oldalsó hajtásait metszeni vagy várjak vele tavaszig?
Válaszát köszönöm!

#25249
Kozma Zsolt

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék, hogy Leylandi ciprust mikor érdemes ültetni, inkább ősszel, vagy inkább tavasszal?
Érdemes e még most ezen a héten metszeni, vagy inkább már csak tavasszal kezdjek ehhez hozzá?
Milyen tápanyagot javasol a tél előtt még a nővények tövénél elhelyezni?
Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Kozma Zsolt

#25227
Szegõ Tamás

Kedves szakértő!
Idén áprilisban ültettük a leylandi cyprusainkat (kb 40 cm-esen). Kerítés mellé ültettük a sort, szeretnénk, ha teljes takarást biztosítanának majd a jövőben, kb. 220-240 cm magasra tervezzük meghagyni őket, sövényként. Ahhoz, hogy a sövény szép sűrű legyen mikor kezdhetjük el metszeni, illetve milyen gyakorisággal és módszerrel, mely évszakokban, stb.? Segítségként csatolva küldöm a jelenlegi állapotról készített képet. Köszönöm.

#25190