Gyep talajelőkészítés

Pap Edina

Gyepszellőztetés után durva folyami vagy kvarchomok homok kiszórása javasolt.

#16062
Miklós

Tisztelettel azt szeretném kérdezni,hogy erősen kötött talajhoz milyen homokot lehet alkalmazni ? Az építési homok vagy folyami homok, melyet szintén az építkezésnél használnak? A választ előre is köszönöm.

#16034
Pap Edina

Csak beállt gyepfelületen alkamazható A Casoron G. Fűvesítés előtt a terület teljes gyomirtása (Glialka, Medallon stb.), majd talajegyengetés után az őszi fűmagvetés javasolt és eredményes (és olcsóbb is).

#14641
Hornung Sándor

A Casoron G gyártojával való egyeztetés során kérdésemre miszerint elmunkált talajon fű vetése előtt használhatom-e a casoron g-t, azt a választ kaptam, hogy ne tegyem mivel a vegyszer gázosodik és ez a vetett füvet is ki fogja ölni. Kérem válaszoljon, hogy ha ennek ellenére is javasolja a vegyszer alkalmazását, akkor azt milyen technológiával lehet biztonsággal használni.

#14606
Trippon László

Tisztelt eFeMeR!

Én Szigethalmon lakom, ahol a talaj sima homok, a füvesítendő terület kb. 350 m2. Eddig mindenki termőföld hozatalára akart rábeszélni. Olvastam a homokos talaj füvesítésére vonatkozó írását. Kérem segítsen abban, hogy hogyan, milyen lépésekben hajtsam végre a füvesítést! Ön mit ajánlana.

Köszönettel: Trippon László

#5755
Pap Edina

A végén kezdeném: az automata öntözőrendszer telepítését jobb lenne szakemderre bízni.
A cserebogár-pajor nagy gond a gyepre nézve, vetés előtt Basudin G talajfertőtlenítő szert kell bedolgozni a talajba (3,5 g/m2 agadban). Gyomirtásra Casoron G-t használhat 100 g/m2 adagban. Homokos talajon érdemes 30-200 g/m2 adagban vízmegkötést segítő alginitet dolgozni a talaj felső 10-15 cm-s rétegébe, illetve Scotts Gyepstartert szórni a végső egyengetés után 20-30 g/m2 adagban, ami segíti a fű kelését. Homokos talajon a későbbiekeben is hasznosak a Scotts tartós gyepműtrágyák, mivel a talaj tápanyagtartalma elég csekély. Hengerezés helyett egy széles deszkát is lefektethet, amin végégsétálva tömörítheti a talajt (vetés után is).

#4815
Pfeiler Attila

Tisztelt Szakértők!

Új regisztrált vagyok, és kezdő kertépítő...
Kérdéseim a következők lennének:
200 m2-es homokos talajt szeretnék füvesíteni.
Már felástam a területet, és kézzel gyommentesítettem, amennyire tudtam, de biztos vagyok benne, hogy ezek után is fog kibújni gyom. Ilyenkor meg kell várnom míg kinőnek, és csak akkor gyomírtózhatok, vagy van olyan vegyszer amit elég a tiszta talajra szórnom? Egyébként milyen szer ajánlott?
Ja, és eléggé sok a pajor a talajban, káros ez a fűre nézve, ha igen mi ajánlott?

Másik kérdésem, hogy milyen eszközzel lehet tömöríteni a talajt hengeren kívül, mert ilyenem nincs?
Vetés előtt szeretnék automata öntözőrendszert telepíteni, és csak utána elszórni a magvakat, van olyan dolog amire érdemes odafigyelnem?
Előre is köszönöm válaszukat!!!

Tisztelettel!
P. Attila

#4773
Pap Edina

Köszönjük értékes hozzászólását!

#3827
eFeMeR

Még 1 kép Gyommentes, gyepszőnyegezet 5 éves fű

#3777
eFeMeR

Nem tudom miért ragaszkodnak az emberek a termőföldhöz fűvesítésnél?
Mivel annak a szervesanyagtartalma (humusz) ha nem pótolják max 2 évig marad főleg gyep alatt ahol amúgy is lemosodik a talaj mélyebb rétegeibe és Így a fű számára nem hasznosítható.
Legszebb fűvet sima homokon (esetleg tözeg keverékkel) lehet nevelni mivel nincs tápanyag és szervesanyagtart. ezért még a kártevőktől sem kell nagyon tartanunk viszont a szerk. miatt gyorsabban melegszik a tápanyagot a mai modern hosszúhatású műtrágyákkal (scotts, osmocorte) tudjuk pótolni. Ha valakit az öntözés zavar a homoktalajhoz keverjünk Alginit ásványi trágyát (66 féle makro és mikro elemet tart.) aminek rendkivül jó a vízmegtartó képessége ezt használják a homoktalajok javítására de itt nem elsősorban a tápután pót. gondolok hanem a vízmegkötő képességre.
Mivel a homok szerintem egyetlen hibája hogy nem tartja meg a vízet.
Én ahol öntözőrendszer van csak ezt ajánlom mert így nem léphet fel a túlöntözésből adodó mohásodás és a talaj tömörödése, levegőtlené válása. Természetesen itt is végezni kell gyepszellőztetést de főleg a filcesedés miatt és lehet ősszel vékonyan tőzeget, földet esetleg komposztföldet teríteni amit saját magunk állítottunk elő a levágott fűből.

A mellékelt képen egy homok+alginit keverékű kert látható amit hosszúhatástart. műtrágyával tart. fent. az öntözés egy 15 m3 deritőből oldották meg ahová a háztetőre eső csapadékot vezetik + természetesen ha nem lenne elég hálozatról pótolható+ túlfolyóval ellátva.

#3776
Tóth János

Köszönöm a segítségét!

#3555
Pap Edina

Amennyiben kötött, agyagos a talaj, valóban célszerű valamilyen lazító anyagot használni (tőzeget vagy homokot), de a talajjal összekeverve. A gyep szervestrágyázása nagyon könnyen megoldható azzal, hogy időnként, amikor 1 cm-nél rövidebb "darabot" vág le a fűből, nem használ fűgyűjtőt, hanem rajta hagyja a nyesedéket a gyepen. Ha kötött a talaj, akkor ezt sem szabad túlzásba vinni. A műtrágya (a tartós hatású) egyenletes és hosszú ideig tartó, biztonságos tápanyag-utánpótlást tesz lehetővé. A mikroelemmel kiegészített típusokkal (pl. Scott Tavaszi-nyári kondicionáló) gyenge minőségű talajon is szép gyepet tarthat fenn. Milyen a nem élő föld? Ha nem élő, akkor nem lehet termőföldnek nevezni!

#3542
Tóth János

Köszönöm hogy ilyen gyorsan válaszolt!
Arra lennék még kiváncsi hogy akkor mért mondanak kertészek tözeget? Milyen funkciót tölt be? Egy ismerősőmnél a füvesítés 10cm termőföld 5cm tőzeg. Egy másik ismerős virágföldet emlegetett, valamint hogy a fű nem szereti ezt a fekete termőföldet mert túl kötött, ezért vagy szárazon darabos lessz vagy locsolásnál sáros. Talán ezért kellene homokkal vagy tőzeggel keverni? A másik kérdés még az lenne hogy a szerves trágyát vagy a műtrágyát részesíti előnyben annak tudatában hogy a termőfölddet bányából hozták nekem tehát nem élő föld? Előre is köszönöm!

#3501
Pap Edina

Kedves Uram! A tőzeg nem tartja a vizet, éppen ellenkezőleg! A termőföld tökéletesen megfelel. A lényeg az, hogy 10-15 cm vastagságban terítsék szét, és a felszínt a lehető legegyenletesebbre egyengessék el, és hengerezzék le. Az elvetett fűmagra lehet némi homokot szórna, majd azt ismét enyhe hengerezés és öntözés kövesse. Gyepstarter műtrágyát mindenképpen javaslok ilyenkor tavasszal közvetlenül a vetés előtt kijuttatva. Várja meg, amíg a talaj kellően felmelegszik. Májusnál hamarabb nem célszerű elvetni a fűmagot.

#3497
Tóth János

Kedves Szakértők!
Most építkeztem és szeretnék szép fűvet látni a kertemben mint bárki más. Kb. 450m2 a terület, erre hozattam 50m3 termőföldet amit majd elrendezünk. A kérdés az lenne kell e a megfelelő fűvesítéshez tőzeg, vagy elegendő a termőföld, szerves trágyával összerotálva. A probléma az hogy a tőzeg nagyon drága dolog (kb. 100 ezer ft) persze kérdés mennyi kellene belőle. Ha nincs tőzeg akkor viszont mi tartja a vizet elég-e a fekete termőföld trágyázva és homokkal keverve.
Előre is köszönöm!

#3488