gyepszellőztetés

csépe tibor

Tanácsot szeretnék kérni meglévő gyep felülvetésére. Azt nem értem hogy a fűmagot kiszórás után be kell -e takarni vagy csak a talaj felszínén is ki fog kelni .Előre is köszönöm a válaszát .

#13530
Pap Edina

Ez időjárásfüggő. Amennyiben még 2 hétig marad ez a meleg, elvégezheti mindkettőt. A meteorológiai előrejeltés szerint azonban jön a hideg, ami miatt vontatott lesz a fű kelése. Ha mégis úgy dönt, hogy vet, ajánlom gyepstarter műtrágya alkalmazását, ami gyorsítja a kelést.

#12463
Havas Ferenc

Jó napot kívánok ! Ma vettem egy AL-KO 38VLE kombi gépet. Azt szeretném kérdezni,hogy ilyenkor november elején még lehet -e ill. ajánlott-e késes talajlazítást ill. gyepszellőztetést végezni? Valamint vettem szárazságtűrő fűmagot ezzel kapcsolatban azt szeretném kérdezni,hogy a napokban el szabad-e vetni a magot?Köszönöm a segítséget.

#12444
Pap Edina

Kedves László. A késes gyephasogatás elvégzése mihamarabb ajánlott, amíg a fű intenzíven nő, és gyorsan bokrosodik, sarjad. Ősszel káliumdús kondicionáló gyepműtrágya kiszórását ajánljuk. Kötött, gyakran taposott talajon ilyenkor lehet végezni homokszórást is durva kvarchomokkal.

#12030
Pap Edina

Kedves Dániel. Kérjék kertfenntartó szakemberek segítségét: www.makeosz.hu

#12031
Kári Dániel

Hasonló lenne nekem is a kérdésem. Nagyon kötött talajon késes gyepszellőztetővel érdemes-e nekiesni most szept. végén - okt. elején? Utána azonnal kiszórhatom az őszi-téli gyepkondit?
Tud-e valaki ajánlani egy kölcsönzőt, ahonnan tuti gyepszellőztetők tudnék kikölcsönözni (Bp-Pest megye), mivel egyenlőre nem kívánnék ilyenbe beruházni.
Köszönettel.

#11989
Horváth László

Jó napot kívánok ! Azt szeretném kérdezni,hogy ilyenkor szeptember végén még lehet -e késes gyepszellőztetést végezni ,lesz -e még a fűnek elég idelye regenerálódni ,nem fog-e kifagyni .Nagyon kötött a talaj és hogy utána mivel tápozzak . Köszönöm a segítséget.

#11965
Pap Edina

Kedves Krisztina. A Scotts Prewinter (Scotts Díszpark Kondicionáló) gyepműtrágya jó választás. A széles levelű fűféléről kérem, küldjön képet.

#11728
Márkus Krisztina

Kedves Edina!

Végig olvasva az oldalt,sok hasznosra találtam gyepszellőztetés kapcsán.
Mi évente 2x szoktunk szellőztetni a villás változattal,nekünk is van a drótos feltét a géphez,de ezt csak 1x használtuk,mert nem volt hatásos,ugyanis túl kötött a talajunk.
A következő kérdésre szeretnék választ kapni.:
- A tavaszi szellőztetés alkalmával gyeptrágyát/Scott/ alkalmaztunk ill. felül is vetettük a területet kb 200nm.
Nagyon szépen látszik a felülvetés eredménye,de sajnos elég nagy területen jelen van az a nagyon erős fü,ami szinte vág.Elég csúnya a szép zsenge fü között.
Ez a fü hogyan tüntethető el ill. most ősszel a rövidre vágás ill.újabb szellőztetés után felülvethetjük -e újra a területet?
-Őszi trágyázáshoz a PRE WINTER-t/Scott/ szoktuk használni.Ez jó minőség,vagy esetleg van -e ennél jobb?
- Igaz -e, hogy az őszi trágyázáshoz magas kálium és foszfor tartalmut kell választani?
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel
M.Krisztina

#11682
Pap Edina

A száraz időszak bekövetkeztével eltűnik az alga. Mésszel lehet még leszórni a foltokat, ami kiszárítja.

#11154
Plaszlo

Kedves Edina!
Sajnos a kertemben is megjelent ez a takonyszerű alga a sok eső miatt. Kérdem, hogy a 2005-ös hozzászólása óta elérhető-e hatásosabb szer az algák és a moha ellen, vagy marad továbbra is a mohagátló fűtrágya? Nem létezik valami, ami a spórákat is elpusztítja? Amikor észrevettem az algát, fűnyíróval rövidre vágtam a füvet és gyepszellőztetővel megritkítottam, de sajnos sok helyen megmaradt és továbbra is jól érzi magát :-(
Üdvözlettel: László

#11144
Pap Edina

Ha kötött a talaj, akkor tavasszal és ősszel célszerű szellőztetni a gyepet.

#10760
Pap György

Köszönöm válaszát! Azt hallottam ilyen esetben érdemes szellőztetni a talajt. Igaz ez? A talajvíz nagyon mélyen van, ez nem lehet gond. Ráadásul ezen az algás részen pont, hogy lassan nő a fű, nem úgy, mint a sötétebb színű részen. Itt bőven elég lenne 2-3 hetente vágni a füvet, míg a sötét részen 8-10 naponta.

Köszönöm,Pap György

#10695
Pap Edina

Az algásodás a túlzott nedvességtől és melegtől alakul ki. Az elpusztult algák pedig nagyon jó tápanyagai a gyepnek, ezért ott jobban nő és sötétebb a fű. Az esőzések hatására is kialakulhatott, a száraz idő beköszöntével eltűnik majd. Megfelelő tápanyagutánpótlással, mélyrétegű, nem felszínes öntözéssel lehet megelőzni a kialakulását. A nyírási magasságot emelje meg pár centivel. Ha tartósan fennáll a probléma, akkor kötött és/vagy savanyú lehet a talaj, illetve magas a talajvíz.

#10665
Pap György

Kedves Edina!
Tavasszal vetettem el a fűmagokat (Gyep), de sajnálattal látom, hogy egyre nagyobb felületen algásodik. Mit tegyek? Szerencsére nem óriási a gyep felülete (kb. 20nm) ebből 2-3 nm az algás rész. Továbbá a fű széle sokkal sötétebb és sokkal gyorsabban nő, mint a többi. Mi lehet a gond?
Köszönöm,Pap György

#10622
Pap Edina

Ha nagyon kötött a talaj, évente 2X, tavasszal és ősszel.

#9367
Fanni

Hányszor lehet meg szellőztetni a füvet?

#9239
Pap Edina

Kedves Koppány! Mi a szellőztetés célja? Kötött a talaj? Akkor a pálcás ajánlott.

#9047
Pap Edina

Kedves Rita! A kéréds az, hogy a homokos talajt vetés előtt valamilyen vízmegközö anyaggal (pl. alginit) feljavították-e. Naponta 2x nem kell öntözni!!! Még a legnagyobb kánikulában sem!!! valószínű, nem tartós műtrágyát használtak, amit a gyekori öntözés kimosott a talaból. Homokos talajon 4-5 naponta (35 fokos kánikulában 2-3 naponat) kell 10-15 mm vizet kiöntözni. Ezt lehet automata rendszerrel is. Legyen a területen egy esőmérő. Ami nagyon fontos: homokos talajon célszerű tartós hatású gyepműtrágyát alkalmazni (pl. Scotts Díszpark), ami nem mosódik ki a talajból, feltáródási üteme csak a hőmérséklettől függ. Célszerű most újtavetni a foltokat Scotts Díszpark Gyepstarter kiszórása mellett. Hatástartama 8-10 hét, azt követően, mivel gyenge talaj, javaslom 2 alkalommal kijuttatni a 2-3 hónaps Gyepfenntartót, ami mikroelemeket is tartalmaz.
http://www.scotts.hu/index.php?content=126

#9046
Pap Edina

Kedves Zsolt!
1-2. Gyepszellőztetés száraz talajon kell végezni. Ha túl magas a fű, akkor nyírás után, majd a szellőztetés utáni nyírással, fűgyűjtóbe összegyűjthetők a felkapart, elhalt aradványok.
3. A műtrágyát (a 2.) nyírás után kell kiszórni.
4. Nem kell megvárni a műtrágya felszínódását, de a pótláshoz jobban ajánlott a gyorsabban ható Scotts Díszaprk Gyepstarter. A hosszú hatású lassan indul, a kelésben nem segíti a füvet.
5. A gyephasogatás tavasszal, míg a lyuggatás inkább ősszel ajánlott.
6. Köszönjük a jókívánságokat!

#9044