Cukkini, tök vírus?

Ódor Richárd

Végül Cigal F1 cukkinit vettem, ebből volt 100 magos kiszerelés. Majd leírom a tapasztalataimat a fajtával kapcsolatban.

#18570
Ódor Richárd

Válaszolok magamnak. Találtam néhány közepesen rezisztens, ergo toleráns fajtát, ám ezek nagy fejlesztő cégek licenszei, hobbikertészek aligha tudják megvenni, 20 ezer körül 1000 mag. Paradicsomnál is hasonló a helyzet. Tehát kell keresnem néhány társat, akivel együtt megvásároljuk ilyen nagy tételben, aztán elosztjuk.

Itt lehet legegyszerűbben beszerezni:
http://www.webshop.juvagro.com/termekek/vetomag/profi-kiszerelesu-zoldseg-vetomag/cukkini

#17589
Ódor Richard

Tehát semmiféle ellenállóbb fajta nincs? Nem jó hír. (Remélem, azért egyszer még nemesítenek...) Nem csak egy-két fészeknyi cukkinink szokott lenni, annyi nem elég a családnak, így ilyen drága permettel permetezni nem olcsó, naponta figyelni pedig időigényes...

Erről a Vektafidről hallottam már, de kissé körülményesnek tűnik a használata. Gondolom, az egész levelet be kell fedje - tehát alul is, amit eleve nehéz ellenőrizni -, és feltételezem, a növekedés során igen gyakran kell permetezni vele, hogy hatásos maradjon. Azért csak kipróbálom, bár nem tűnik olcsó mulatságnak, több száz négyzetméteren voltak tökfélék tavaly.

Egyébként ezek a vírusok valóban minden tökfélére veszélyesek? Csak mert tavaly láttam a környéken igen szép kolbásztököt, semmi vírusra utaló jel nem volt rajta, míg a környék kertjeiben a cukkinik mindenhol hasonlóvá váltak egy idő után, már ha nem pusztultak el előbb a peronoszpóra vagy a lisztharmat miatt. (Ez is érdekelne, hogy a fajták ellenállósága a gombás betegségekkel szemben is azonos, vagy ahogyan az uborkánál, vannak ellenállóbb fajták is? Mert akkor inkább olyanokkal próbálkoznék.) Csak szerencsés volt a termesztője, vagy más oka lehet?

#17474
Dr. Varga Mária

A tünet egyértelműen vírusra utal, de lehet komplex fertőzés is /több vírus jelenléte/. A védekezés egyedül a vektorok írtásával lehet erednényes. Nem kell vegyszert használni, elegendő a Vektafid A természetes alapú olaj az első levéltetvek megjelenésekor, vagyis minél előbb kijuttatva. A védekezést a csomagolóanyagon lévő javaslat szerint ismételni szükséges. Fontos a károsítást megelőzni, ezért a növényeket naponta ellnőrizni kell! A fertőzött növényi részeket összegyűjtés után a területről feltétlen eltávolítani szükséges. A vírus /cukkini-mozaik/ vetőmaggal is tovűbb-vihető, tehát új magok beszerzése is célszerű.

#17455
Ódor Richard

Üdvözlet!

Idén is nagy számban jelentkezett az a tünet a cukkinin és tökön, ami tavaly erősen leamortizálta az egész termést. Bár idén a 20 tő cukkini így is többet termett, mint amennyit el tudtunk fogyasztani, de a termés tárolhatósága sokat romlott.

A levelek kezdetben apró, gombostűfejnyi foltocskákkal teltek meg, mintha bőrszerű volna, majd az újonnan növő leveleken már alig maradt eredeti színű terület, az erek közt mindenütt világosabb volt, és deformáltan nőtt. A termés ragyás lett, hámozni nehezebb volt, és növekedése gyakran megállt és héja megkeményedett arasznyi, vagy alig nagyobb méretben. És mint mondtam, ezek a deformált termések rendszerint hamarabb megrohadtak az ép külleműeknél. A sütőtökön hasonló levélelszíneződést vettem észre, bár ott az idősebb terméseken nem látszott elváltozás.

Itt van néhány kép is a cukkini leveléről:
http://href.hu/x/bdua
http://href.hu/x/bdub

Ezek alapján én vírusra gyanakszom, leginkább a cukkini sárga mozaik vírusára, még ha nem is sárgák. Egyébként az uborkák közt is volt egy-két betegesebb példány, amiket aztán eltávolítottam azonnal, de ha a cukkinikat kiszedtem volna, akkor a nyári étkeink nagy részének búcsút mondhattam volna, így hagynom kellett.

Nem tudom, létezik a cukkinik vagy hasonló felhasználású tökfélék közt vírusokkal szemben ellenállóbb fajta, illetve kísérleteznek ilyenekkel?

Azért is érdekes, mert egyrészt fekete nejlonnal takart ágyásokban termesztettük, így kevés gaz nőtt alattuk, amit hamar eltávolítottunk. Levéltetű ellen is permeteztem, felszívódó szerrel is, és a betegség első kétharmadában egyáltalán nem is láttam rajta. De mondjuk sokat valószínűleg nem ért, hiszen a vírusterjesztéshez elég, ha csak beleszív, még ha egy nap múlva el is pusztul a rovar...

Feltételezem, a tavalyi nejlont idén nem érdemes újból fölhasználni, és a nejlont leszorító faléceket sem... Vagy esetleg egy hipós mosás fertőtleníteni tudja?

A választ előre is köszönöm!

#17387