gyapjas lepke elleni védekezés

Vétek Gábor

Tisztelt Tóth Mihály!

A gyapjaslepkéről és az ellene való védekezés lehetőségeiről olvashat honlapunkon a Tudásbázis / Növényvédelem / Idejében védekezzünk a gyapjaslepke ellen c. fejezetben, valamint több olvasónk e témakörben írott és megválaszolt levele között is böngészhet a Szaktanácsadás / Növényvédelem rovatban.

#1835
Tóth Mihály

AZ INVÁZIÓ IGEN JELENTŐD. MILYEN SZERREL LEHET HATÉKONYAN VÉDEKEZNI.

#1830
Vétek Gábor

Igen.

#1759
Szondy Balázs

A képen látható hernyókkal vannak tele a kertben lévő tölgyfák. Ez lenne a gyapjas lepke hernyója?

#1753
Vétek Gábor

Kedves Székely Lívia!

Leírása alapján (kis fekete hernyók nagy tömegben, tarrágás) a gyapjaslepke lárvája károsíthatta a növényt. Ezek, miután alaposan lerágják a lombot, más tápnövény után néznek. Gyakorlatilag nem válogatnak, így, ha a többi növényen is kezdenek feltűnni, feltétlenül kezelje le őket például az ajánlott készítménnyel. A Dipel mellett azonban van még számos hatásos szer is, melyek azonnal hatnak (a Dipel nem azonnal pusztítja el a hernyókat), viszont kevésbé környezetbarátok. Kérésére javasolhatunk további növényvédő szereket is.

#1728
Székely Lívia

Kérdésem az, lehetséges-e, hogy gyapjas lepkével állunk szemben?
A kertünkben egyetlen labdarózsa bokron vettük észre, hogy a leveleknek csak az erezete maradt meg, és a bokron kb 3-5 mm nagyságú, fekete kis férgek voltak láhatók. Egy müsorban hallottak alapján ezt gyapjas lepke lárvának gondoltuk, és vásároltunk Dipel nevü permetezöszert. Ezt ajánlották az üzletben. Sajnos, az esös napok miatt csak kb. 1 hét után tudtunk permetezni, de addigra az egész bokorról eltüntek a levelek, a virágok, a növény teljesen csupasz lett, de eltüntek a férgek is. Ennek ellenére permeteztünk.
Szeretném tudni, vajon mi történhetett a kártevökkel, és, hogy áttelepülhettek-e más növényekre is. Körülnéztünk a többi fán és bokron, de nem vettünk észre semmit.

Segítségüket elöre is köszönöm: Székely Lívia

#1716
Vétek Gábor

Kedves Pintér Gabriella!

A gyapjaslepkéről és az ellene való védekezés lehetőségeiről olvashat honlapunkon a Tudásbázis / Növényvédelem / Idejében védekezzünk a gyapjaslepke ellen c. fejezetben, valamint több olvasónk e témakörben írott és megválaszolt levele között is böngészhet a Szaktanácsadás / Növényvédelem rovatban.

#1549
Pintér Gabriella

Tavaly kiskertünk megsínylette a gyapjaslepke hernyóinak pusztítását. Kérem segítségüket, hogyan kerülhetnék el ezt idén, a fákon ugyanis már megjelentek az első példányok.

Köszönettel
Pintér Gabriella

#1517
Vétek Gábor

Kedves Katalin!

Igen, kifejezetten hasznos dolog a petecsomók eltávolítása és megsemmisítése! Ez az egyik legfontosabb lépése a védekezésnek, mint megelőző eljárás a hernyók kelése előtt!

#1094
Katalin

Kedves Szakértő, a kérdésem a következő:

a fákon lévő gyapjas lepke \"fészkek\" eltávolítása hasznos-e, azaz azok a peték, amik a fákról lekerülnek megdöglenek-e, vagy ilyenkor már túlélik ezt a sokkot?
előre is köszönöm a választ!

#1077
Garamvölgyi Péter

A gyapjaslepke elleni védekezés alapja a megfelelő előrejelzés. Ezt Csalomon típusú gyapjaslepke-feromoncsapdával lehet végrehajtani. Amikor a csapdában egy-három nap alatt jelentősen megnő a fogott lepke egyedek száma, az azt jelzi számunkra, hogy ezen esemény után egy héttel kell elvégezni a permetezést. A védekezéshez Dipel nevű biológiaikészítményt javasolok, ez mind kiskerti, mind erdészeti védekezésre javasolt. Megjegyzem,hogy a lepke rajzása elhúzódó lehet, a csapdát érdemes folyamatosan üzemeltetni, és adott esetben a permetezést megismételni!

#995
Harmath Péter

A hírek szerint 2005. tavaszán várható nagyobb arányú gyapjas lepke invázió elleni védekezés legmegfelelőbb, kiskertben használható eszközére, időpontjára, stb. kérem szíves tanácsukat, tájékoztatásukat.

köszönettel,
dr.Harmath Péter

#989