bimbólikasztó bogár elleni lemosó permetezés

Vétek Gábor

Tisztelt Keszler Zoltán!

Az alma hajtásait és termését fertőző varasodás kórokozója (Venturia inaequalis) a lehullott lombban telel. Ennek következtében almánál a rezes lemosó permetezés elsődleges célja nem a varasodás, hanem más betegségek elleni védelem, mint pl. a tűzelhalás (Erwinia amylovora) vagy más, ágrákosodást okozó betegségek. Almánál a lehullott lomb gyors megsemmisítése fontos feladat (pl. aláforgatással). Körténél a helyzet más, mivel az azt fertőző varasodás kórokozója (V. pyrina) a fás részeken is telel, így ott a rezes lemosó a varasodás ellen is több védelmet nyújt, igaz, az évközi kezeléseket ennél a gyümölcsnél sem váltja ki!
Az alma varasodása elleni védekezésre számos készítmény használható az év folyamán a fajta és az időjárási körülmények függvényében. A Golden az átlagosnál érzékenyebb egyes növényvédő szerekre. Fertőzésveszélyes évjáratokban és a betegségre fogékony fajtáknál elég sok kezelésre lehet szükség, úgy gondolom, a nem megfelelő kezelésszám lehetett egyik oka az eddig tapasztalt kisebb hatásfoknak. Szerencsés esetben (szárazabb, napfényes tavasz - kora nyár) a kezelésszám viszont több permetezéssel csökkenthető. A kezelések szükségességéről mindig az adott időszakban lehet és kell dönteni. Általában a legveszélyesebb (párás, harmatos, csapadékos, melegedő), kb. ápr. vége - június közepe időszakban felszívódó szereket használnak (pl. Chorus 75 WG vir. előtt, Score 250 EC vir. után, de max. 2-3 alkalommal mindkét szer esetében! stb.), a nyáron pedig kontakt szerek jönnek számításba (pl. Dithane DG Neo-Tec stb.). Nagyon fontos továbbá az előírt dózist és az élelmezés-egészségügyi várakozási időt figyelembe venni!

#16620
Keszler Zoltán

Tisztelt Vétek Gábor!
Az almafa varasodás elleni szereket keresve olvastam levelezésüket. A hozzászólásomat azért teszem, mert Ön azt írja, hogy a rezes lemosó nem alkalmas az alma varasodás kezelésére, megelőzésére. Pedig egyéb oldalakon ezt javasolják. Kérem tanácsát ebben a témában! A probléma, többféle szer kipróbálása ellenére is fertőzés található. Golden fajtából keresztezett Gála almáról van szó(amit sajnos csak az idén tudtam meg). Sok varasodás elleni szer leírásában szerepel, hogy "Golden fajták kivételével". Milyen lemosó, és évközi permetszert javasol erre?
Köszönettel és üdvözlettel:
Keszler Zoltán

#16515
Vétek Gábor

Tisztelt Bélteki Csaba!

Az ön által jelzett növényvédő szerek közül a bimbólikasztó bogárral szembeni nagyobb eredmény legfeljebb a Bi 58-tól várható. Az Agrol Plusz ez ellen a kártevő ellen alig hatásos, hiszen az egyedek többsége nem a kéregrepedésekben telel. Így ez a készítmény elhagyható - ha más miatt nem lenne indokolt -, és használhatja a rezet. Megjegyzem, hogy almánál nem jellemző a rezes lemosó permetezés sem, ugyanis leggyakoribb betegségei, a varasodás és a lisztharmat ellen a módszer nem hatékony. Így a rezes lemosó is legfeljebb akkor lehet indokolt, ha több helyen, nagyobb sérülések vannak a fás részeken vagy erőteljesebb a metszés, és így egyéb gombás betegségek kórokozói telepedhetnek meg. A bimbólikasztó bogár elleni védekezés optimális idejét úgy határozhatja meg, hogy a napok melegedésével arányosan egyre gyakrabban, az adott napok közepe táján (melegebb óráiban) egy ernyőt tartva vagy ponyvát, nylonfóliát helyezve a fa alá megrázza, megütögeti az ágakat: Ha már egy egyedet talál a rázást követően, akkor meg kell kezdeni a rovarölő szeres védekezést. A kártevő már rügypattanás körül nagyobb egyedszámban a fákon lehet! A kora tavaszi kezelésekre egyébként célszerűbb a piretroidok használata (pl. Decis 2,5 EC, Karate 2,5 WG), mint a Bi 58-é. A bimbólikasztó bogár elleni védekezés időszaka részben egybeeshet a lisztharmat és a varasodás elleni kezelések kezdetével. Az ön által jelzett dózisok nem felelnek meg a hivatalosan javasolt értékeknek, így mindenképpen célszerű lenne ezek optimalizálása az előírtaknak megfelelően. Kérdés ugyanakkor, hogy lemosó permetezésről vagy már a rendes évi kezelésekről beszélünk-e. A jelzett kombinációk alapján nem egyértelmű, hogy mit ért első két permetezés alatt, és a szerek sem mind a legjobbak, ill. szükségesek, ahogyan arra fentebb utalást is tettem.

#8652
Bélteki Csaba

Az utóbbi enyhe telek után egyre nagyobb számban fordul elő a gyümölcsösünkben a bimbólikasztó bogár.
Most kaptam egy tanácsot egy ismerősömtől, miszerint tavasszal az első 2 permetezést az alábbi módon végezzem:
1.: agrol plusz 1000l/11l + Bi-58 100l/0,2l + réztartalmú szer (a szokásos adaggal) + karathane LC (a szokásos adaggal)
2.: ugyanezek a szerek, csak az agrol és a bi-58 felezve az előzőhöz képest.

Na, most az a gondom, hogy az olajos szereket tudtommal nem nagyon lehet rézzel keverni, és nem tudom, hogy merjem-e.

Az ismerősömnek egy pertszereket gyártó és forgalmazó cég munkatársa javasolta a fentebb leírtakat.

Kérdésem, hogy keverhetem-e így a szereket, és jó tanácsot kaptam-e az ismerősemtől?

Köszönöm a választ előre is.

#8663