Sárgabarackfa

Dr. Varga Mária

Egészen biztos, hogy a május-júniusi sok eső a felelős a jelenlegi helyzetért. A csonthéjasok rendkívül kedvezőtlenül fogadják a gyökérzetüket átjáró vizet, amely ebben az időszakban bekövetkezett. A fa kódolt "kötelessége" a termés beérlelése, most aztán nyugodtan szenvedhet. Amalgerol-lal permetezze meg /10 l vízben maximum 1 dl/, amely stresszoldó, kondicionáló. A kezelés megismételhető 10-14 nap múlva.

#20134
Nagy Gábor

Nekem a termés beérése után kezdett el lelankadni az összes levél a sárgabarackfán. Van ahol már kezd sárgulni is. Jelen pillanatban nem tudom mit tehetnék a fáért.
Segítségüket előre is köszönöm!

#20120
Vétek Gábor

Kedves Simon Sándorné!

Igen rövid tünetleírásából nem lehet eldönteni, mi az oka a fonnyadásnak. Az szinte biztos, hogy közvetlenül nem a sok termés az ok. Általános a hervadás, fonnyadás az egész fán? Esetleg csak egy-egy ágrészre terjed ki? Mikor jelentkeztek ezek a tünetek? A hervadó és egészséges rész határán mechanikai sérülés, kártevő nyoma vagy kéregelhalás látható? Más gyümölcsfákon is tapasztaltak hasonló tüneteket? Ha igen, akkor milyen gyümölcsfajoknál? Talajlakó kártevő (pajor, pocok) lehet a területen? Sok eső volt a térségben, folyamatosan vizes, tömörödött a talaj, vagy éppen, hogy kifejezetten kevés volt a csapadék, öntözés (ez utóbbit nem tartanám valószínűnek)? Képet tud esetleg küldeni a tünetekről, ill. a növény környezetéről?

#19506
simon sándorné

sárgabarack levelei fonnyadnak, mi az oka? vizhiány vagy tul sok termés lenne rajta?

#19431
Vétek Gábor

Tisztelt Bögös Csaba!

A kajszi esetében a részleges ágelhalás oka lehet fertőző eredetű. Ez esetben az év elején van esély védekezésre. Az elhalt ágrészek már nem menthetők meg. A tél végi rezes lemosó permetezést végezzék Rézgáliccal (rézszulfát hatóanyag). Metszési vagy nagyobb sebek kezelésére pedig használjanak sebkezelő szert (pl. Fixpol). Ezekkel az eljárásokkal a fertőzés (ha kórokozó eredetű) terjedése mérsékelhető.

#4630
Bögös Csaba

Nem vagyunk nagyon hozzáértők, de nem vettünk észre barnulást, viszont kisebb gallyakon a levelek teljesen kiszáradtak, és a gallyak fűrészelésekor erősebben érezhető volt a fa törzséből folyó gyantának a szaga. Az egyik nagyobb ágat levágtuk, annak a törzsének a keresztmetszetében egészségesnek, nedvesnek tűnt a fa.
Ennyi információból lehet következtetni betegségre, vagy vizsgáljunk még meg valamit ?
Válaszát előre is köszönöm !

#4619
Vétek Gábor

Tisztelt Bögös Csaba!

Kérem, hogy a fonnyadó, száradó ágrészeknél metsszék meg egy-egy helyen a fát, és nézzék meg, hogy a szállítószövetek belül egészségesek-e, vagy megfigyelhető-e barnulás az ágrész keresztmetszetében.

#4583
Bögös Csaba

Tisztelt növényszakértők !

Van egy sárgabarackfa a kertünkben, idén elég jó termést hozott, sok barack volt rajta, most szedtük le őket...viszont pár napja rohamosan kezdtek száradni az ágai, folyamatosan fonnyadnak össze a levelei, és a 2. szedés közben észrevettük, hogy a barackok is sokkal kisebb méretűek és száradtabbak, mint előzőleg. Bár sok barack termett rajta idén, azt szeretném kérdezni, hogy nem-e valami betegség vagy élősködő támadta meg, vagy egyszerűen csak csapadékhiánya van (locsoltuk is bőven a biztonság kedvéért, de nem változott a helyzet) ?

#4553