Babérmeggy

Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Kedves Zoltán. A marhatrágya talajjavító anyag, tápanyagtartalma minimális.

#58601
Zoltán Zonda

Kedves Edina!

Köszönöm válaszát.

Telepítéskor az ültetőgödörbe marhatrágya került, kb. egy fél lapátnyi tövenként.

#58574
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Napégés az ok. Nyáron nem ildomos semmilyen növényt, legfőképpen örökzöldeket telepíteni, vagy árnyékolni kell. A növények környezetét gyomlálja ki, sok tápanyagot elvesz a gaz. Tápanyagot kapott telepítéskor?

#58559
Zoltán Zonda

Tisztelt Címzett!

Frissen telepített babérmeggyel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható levél sárgulást mi okozhatja és mi a teendő.
30 tő babérmeggy került telepítésre és csak 5-6 db levele sárgult meg.

Ültetés után 2-3 naponta locsolva van, visszametszés nem történt ültetés után.
Válaszát köszönöm.

#58531
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Anita! A kérdés korrekt megválaszolásához komoly labor háttérrel kell rendelkezni. Sok és sokféle kórokozó lehet a pusztító: az ún. fás részek betegségeinél /baktérium - a másik kérdező fáján azt vélem felfedezni a rákos seb láttán, fitoplazma, Verticillium és társai /Phomopsis, Botryosphaeria, sebparaziták/ A fertőzött kertben egyetlen lehetőséget látok: a Trifender bioszer alkalmazása talajban és a seb felületeken rákos fa részeken. A baktérium esetében a réz gyakori használata segíthet - mechanikai munkálatokkal együtt. Vajon miért savanyította a talajt? A talajban hosszú ideig elfekvő mikroszkleróciumok felélesztésére?
A kérdés időszerű, egyre több és pusztítóbb esettel találkozunk ill. találkozhatunk. A megoldás, a védekezés lehetősége azonban még várat magára.
Érdemes áttekinteni dr.Véghelyi Klára 1992-ben kiadott könyvét: Gyümölcsfák gyermekbetegségei. Már akkor nagy jelentőséggel bírtak a fás növények pusztulását okozó szervezetek. Ez évi utolsó növényvédelmi tanácsaimban részletesen kitérek rájuk: https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek

#54398
Anita

Kedves Edina!

Köszönöm a válaszát, igen, én írtam a cserszömörcéről is. Hallottam erről a betegségről, de reméltem, hogy nem erről van szó. Szomorúan hallom, és főleg, hogy nem lehet mit tenni. Van a kertünkben egy csavarfűz, aminek szintén száradnak az ágai már pár éve, gondolom akkor itt is erről van szó. (Csatoltam képet.) Tehát akkor nem tehetünk mást, mint kivágjuk a növényeket, és majd talajfertőtlenítést végzünk? A Verticillium érintheti a fügét, és a korallberkenyét is? Illetve a borostyánt, a vadszőlőt és a hortenziát is? Előre is köszönöm.

#54389
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Kedves Anita! Ha Ön kérdezett a cserszömörcével kapcsolatban is, akkor valószínűleg a babérmeggynél is a Verticillium a bűnös. A talaj fertőzött a kertben vagy ezt a növényt is egy fertőzött (esetleg tünetet még nem mutató) növényről vitte át a betegséget.

#54388
Anita

Babérmeggyünkkel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: néhány ága elszáradt, mi lehet ennek az oka? A talajt tavasszal savanyítottuk, de már tél végén is azt tapasztaltuk, hogy vannak elszáradt ágai (két egészen vastag ág). Új hajtásokat hoz. Előre is köszönöm.

#54369
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Súlyos káliumhiány a tünet! Nem megfelelő adagú vagy összetételű a műtrágya. Javaslom a geotextília és a mulcstakarás eltávolítását és kálium-szulfát bedolgozását, beöntözését a talajba. Ne öntözzék túl a növényeket! Tavasszal dolgozzanak Osmocote Pro 5-6 hónapos magas káliumos műtrágyát a talajba. Érdemes lenne bevizsgáltatni a talajt és az öntözővizet is!

#54365
Barnóczki Balázs

A képek lemaradtak, de most csatoltam.

#54360
Barnóczki Balázs

Kedves Edina,
Babérmeggy betegséggel vagy hiánytünettel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Mint a csatolt képeken látható a levelek bebarnulnak, leszáradnak a levelek végétől, széleitől kezdődően. Egy tégla magaságyásba vannak ültetve, de a tégla körben belülről körben fóliázott, hogy ne “vegye el” a vizet, alul a talaj felé nincs fóli. Felül 150g/m2 geotextil, a tövek körül kb.20 cm kör kivágva, a geotextilen fenyő mulcs. Öntözése folyamatosan megvan, arra nagyon figyeltünk, de nincs javulás. Szeptemberben lett a meglévők közé ültetve két új cserje és már azokon is egyes levelek széle elkezdett barnulni. Tápot is kapott tavasszal és most ősszel is, Campo hosszú hatású fenyő/örökzöld műtrágyát. Mikor a tünetek egyre jobban jelentkeztek, szeptemberben szórtunk rájuk a DCM Gazonstart NPK 14:3:3 + 2Mg gyeptrágyából egy nagyon keveset tövenként, Nitrogén hiányra gondolva, de semmi változás. Gombaölőt még nem fújtam rá, nem gondoltam, hogy az lehet, de talán mégis? Már nagyon sok helyen keresgéltem az interneten, de hasonló tünetekre leírást sehol nem találtam. Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget.

#54359
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Az öntözőrendszer beállításán sürgősen változtatni kell! A gyep számára sem ideális!. A gyakori, kis adagú öntözés kilúgozza a talajt, kimossa a tápanyagokat, még mielőtt a növény felvehetné. Használjon tartós hatású burkolt műtrágyát.

#54241
Viszoki Dávid

Kedves Pap Edina, köszönöm szépen a választ. Van esetleg valami ötlete, hogy mit tehetnék, sajnos az öntözést nem tudom befolyásolni, mivel közös lakópark területről van szó. Nyáron a melegben minden nap bekapcsol az öntözőrendszer, max 15 percre.
Érdekes módon a 3 szélső növényen látszik leginkább, pedig mindegyik ugyanannyi vizet kap.
Keserűsót és vasat adtam nekik, növénybolti szakértő tanácsára.
Köszönöm még egyszer.

#54187
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

A talajjal lehet a probléma, nem tudja a növény felvenni a tápanyagokat. A tápanyagokat a talajból kell pótolni. A sok öntözés (a gyep miatt), a kemény víz és meszes talaj okozhat ilyen gondot.

#54184
Viszoki Dávid

Jó napot kívánok,
Az alábbi problémák jelentkeznek néhány babérmeggy cserjénken. A levelek elkezdtek sárgulni. Az egyik üzletben azt mondták, hogy vashiány okozhatja. Kétszer permeteztem vassal, de túl nagy javulást nem látok egyelőre. A második adagot a kép készítése előtt két nappal kapták.
Eddig nem öntöztem őket tápoldattal, de most azt is elkezdtem.
Most tavasszal lettek ültetve.
Köszönöm, ha tudnak segíteni, tanácsot adni.
Üdvözlettel,
Viszoki Dávid

#54161
Viszoki Dávid

Jó napot kívánok,
Az alábbi problémák jelentkeznek néhány babérmeggy cserjénken. A levelek elkezdtek sárgulni. Az egyik üzletben azt mondták, hogy vashiány okozhatja. Kétszer permeteztem vassal, de túl nagy javulást nem látok egyelőre. A második adagot a kép készítése előtt két nappal kapták.
Eddig nem öntöztem őket tápoldattal, de most azt is elkezdtem.
Most tavasszal lettek ültetve.
Köszönöm, ha tudnak segíteni, tanácsot adni.
Üdvözlettel,
Viszoki Dávid

#54157
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

A növény tápanyaghiányban szenved, ami attól is lehet, hogy nincs elég gyökérzete. Túlgondoskodás, túlöntözés miatt is elhalhatnak a gyökerek. Most már nem célszerű visszametszeni a növényt, mert az újonnan fejlődő új hajtások elfagyhatnak. Kapjon elegendő tápanyagot, dolgozzon örökzöldekhez ajánlott tartós hatású összetett műtrágyát a növény tövéhez. A sárga leveleket szedegesse le. Úgy tűnik, hogy az új hajtások egészségesek, de nincs elég tápanyag. Célszerű a növény körül a gyepet megszüntetni.

#51288
Balog Edit

Kedves Pap Edina!
Májusban ültetett babérmeggyeink közül három az alábbi képet mutatja. A növénykereskedésben azt tanácsolták, vágjuk vissza, mert biztos "nincs ereje a növesztett ágakhoz". Ön szerint lehetséges-e, vágjuk-e vissza a többi egészségesnek tűnőt is? Vagy esetleg egészen más a probléma Ön szerint? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel, Balog Edit

#51183
Ágnes Máyer Janicsek

Tisztelt Pap Edina! Köszönöm válaszát!

#43461
Edina Pap Vezető szaktanácsadó

Napégés az ok. Főleg, ha tűző napon is nedves a lombfelület.

#43366