permetezés virágzáskor

Vétek Gábor

Kedves Dukai Mihály!

Általános szer nincsen, de még az úgynevezett széles hatásspektrumú szerek használata sem ajánlott, ha nem ismert, hogy milyen károsító(k) ellen kezelnénk. Ráadásul a virágzás idején még nagyobb odafigyelés szükséges szerválasztás tekintetében.
Javasolnám, hogy kövesse figyelemmel holnapunk főoldalán a minden héten frissülő "Növényvédelmi teendők"-et (e héten: http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=460), mely írásokban hasznos információkat találhat. Természetesen, ha ezzel kapcsolatban, ill. a későbbiekben konkrét kérdése merülne fel, nyugodtan írja meg, és igyekszünk arra vonatkozóan megfelelő tájékoztatást adni.

#27213
Dukai Mihálymihaly

szeretném megtudni létezik e olya szer ami kiskertben általánosságban, cseresznye, meggy, őszibarack, kőrte,szilvára,most jó?

#27152
Jázmin

Kedves Gábor!

Köszönöm hasznos válaszát!

Tisztelettel:
JÁzmin

#6081
Vétek Gábor

Kedves Jázmin!

Az ön által említett károsítók közül gyakorlatilag csak a meggy moniliniás és az őszibarack tafrinás betegése azok, amelyek ellen elengedhetetlen a virágzáskori permetezés. Monilinia ellen a virágzás elején és végén (csapadékos időben, illetve ha kontakt szert használ (pl. Orthocid 50 WP), esetleg közben is) szoktak kezelni. E célra számos készítmény engedélyezett (pl. Rovral 25 FW, Sumilex 50 WP (mélyhatásúak), Chorus 75 WG (szisztémikus)). Tafrina ellen ún. egérfüles, majd bimbós állapotban, virágzás végén és kötődéskor (tehát max. május közepéig) kell kezelni. E célra megfelel az Orthocid 50 WP. Csapadékos, hűvös időben javasolható a Score 250 EC használata. A gyümölcskártevők (cseresznyelégy, szilvamoly) később rajzanak. A vértetűnél azt kell figyelni, mikor jönnek elő az áttelelt lárvák, és a viasszal borított telepek kialakulása előtt kell kezelni a még védtelen egyedek megjelenésekor. Az előtörő tősarjakat el kell távolítani. A körtelevélbolhánál is a lárvák tömeges előjövetelét kell figyelni, és ennek megfelelően kezelni.

#5960
Jázmin

Kedves Gábor!

Nemsokára ezen év gyümölcsfavirágzása kiteljesedik. Annak híve vagyok, hogy amikor még nincs terméskezdemény, akkor permetezzek a legtöbbet. Kérem írja le, hogy a virágzó fáimat milyen vegyszerrel, és mi ellen permetezzem.

Amivel tavaly gondjaim voltak:
Cseresznye (cseressznyelégy),
meggy(monilia),
őszibarackok(tafrina),
alma(vértetű),
körte(körtelevélbolha),
szilva(szilvamoly).

Érdemes virágzás alatt többször vegyszeresen kezelni?

Köszönöm válaszát:
Jázmin

#5949
Vétek Gábor

Kedves Jázmin!

Pl. a virágfertőző monília (Monilinia laxa) elleni permetezésnek csak virágzás alatt van értelme, így az ezen kórokozó ellen engedélyezett szerek természetesen használhatók a virágzás során a védelem érdekében. A virágot károsító vagy a virágzás alatt rajzó lombfogyasztó rovarok ellen csak a "méhekre nem veszélyes" szerek, illetve alkonyattól este 23h-ig a "méhekre mérsékelten veszélyes" jelölésű készítmények használhatók, amely felirat minden szer csomagolásán fel van tüntetve. Egyes készítményeknél tehát a méhveszélyesség (lásd honlapunkon: "Méhveszélyesség"; "Méhkímélő technológia" fogalmak a Lexikon rovatban), másoknál (pl. egyes rézkészítmények) a virágzat perzselési veszélye az, ami miatt virágzáskori használatuk nem engedélyezett vagy korlátozott.

#3703
Jázmin

Régen azt tartották, ha virágzik a növény, nem lehet permetezni. 1-1 csomagoláson azonban már fellelhető, hogy kifejezetten virágzáskor használjuk. Kérdésem: van-e kritériuma annak, hogy mely vegyszerek károsíthatják a növényt virágzáskor? illetve: mi az a kártevő, ill. gombás betegség, amelyeknék kifejezetten javasolt a virágzáskor való permetezés?

#3680