Cseresznye betegség?

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Tisztelt Ádány Kati!
A fa moníliás betegségben szenved, abból is a három faj közül a legfertőzőbb támadta meg. Erre a levelek foltosodása különösen jellemző, de a többi tünet is megmutatkozik.
A megfelelő védekezéshez csatolok egy ide vonatkozó anyagot: http://www.gazdabolt.hu/index.php?route=information/kb/page&category_id=32&page_id=141

#36612
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Éva!
semmiképpen se öntözzék a fát. A sok vizet nem szereti a fa. A lógó levelek is erre utalnak. Elég árnyékos helyen van a fa, fel fog nyurgulni. A pétisó csak nitrogént, valamint kalciumot és magnéziumot tartalmaz., A gyümölcsfáknak ez kifejezetten káros. Ősszel nagy adagú szerves tárgyát célszerű a fa tövébe beásni.

#36586
Ádány katalin

Tisztelt Szaktanácsadó!

Négy évvel ezelőtt költöztünk kertes házba úgyhogy sajnos kevés a gyümölcsfák gondozásával kapcsolatos tapasztalatunk.Van egy gelmezdorfi cseresznyefánk, ami eddig bőségesen termett, tavaly nyár végén vettük észre, hogy kezd elszáradni néhány ága. Tavasszal teljesen virágba borult, de sajnos további ágak száradtak el a levelei nem fejlődtek ki teljesen , a termése apró szemű a leveleken piros foltok találhatók. Tavasszal a férjem lemosó permettel permetezte meg.Szeretném a segítségét kérni, hogy mi okozhatta a cseresznyefa betegségét, illetve van e mód a megmentésére?
Köszönettel: Ádány Kati

#36550
Belméné Szabó Éva

Segítségét szeretném kérni. Van egy gelmezdorfi cseresznyefám.kb 4 éves, már három éve terem, nagy szemű gyümölcsöket. A mostani évben azt vettem észre, hogy apróbbak a levelek, nagyon sok most is rajta a termés, de apró szemű. Nem tudom mi lehet a baja. Rendszeresen permetezzük, öntözzük, ráadásul a motorgarázy tetejéről ráesik az esővíz, tehát vízhiányban nem szenved. Most tavasszal a férjem megpétisózta minden gyömölcsfánkat, esetleg ez baj lehet? ( a többi gyömölcsfám szépen fejlődik) Még azt is megjegyzem még, hogy füves talaj van körülötte...
Mit tegyek, mi lehet a baja, hogy nem fejlődik szépen sem a levél sem pedig a termés?

#36515
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Kiss Csaba! Az valószínű, hogy nem beteg a fa - de érzékeny valamelyik külső körülményre. A szárazság miatt esetleg többet öntözte - amit a cseresznyefa nem tűr el problémák nélkül - vagy a gyökere belenőtt egy vízérbe. Ha a fa lombkoronája szélénél megnézi a gyökereket- kapával kicsit kibontja a földből - előfordulhat a gyökéren csimasz vagy más talajlakó kártevő is.

#36502
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Csendes István. Ezek a hernyók éjjel rágnak, nappal védett helyre húzódnak.

#36451
Kiss Csaba

Kedves szaktanácsadó hölgyek!

Van 3 gelmezdorfi cseresznyefám.. :-) ebből kettő kb 6-8 éves és a harmadik /a problémás/ max 4 és az idén vagyis a napokban azt vettem észre hogy még a másik kettő fám levelei sötétzöldek..addig a fiatalabb fám levelei igencsak halványzöldek..betegséget nem látni rajta.. a levelei enyhén magukba fordulok..vagyis befelé fordulnak a széleinél..ha ez számít... de mondom ezen kivül nem látni mást..de ez éppen eléggé aggaszt mert a másik kettő fám igencsak szebb képet fest... azt szeretném kérdezni mim lehet a baja ill kell e tegyek valamit..válaszaikat előre is köszönöm szépen.

#36447
Csendes István

Javítok:mogyoró bokor(már inkább fa)- ezt rosszul vette a számítógép...

#36441
Csendes István

Tisztelt Pap Edina!
Köszönöm válaszát.Átvizsgáltam a fácskáimat újra, de sem most sem előtte nem láttam rajtuk semmiféle hernyóféleséget.De azt is hozzá kell tennem, hogy valóban van egy hatalmas mogyoró bár fa) a közelben.Ezeket a hernyókat azért észlelnem kellene, nem?

#36440
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves Vécs Veronika. Barna leveleket nem látok, de a rossz termékenyülésért a virágzást követő hideg, majd az ezt követő nagy melegben való párologtatás a felelős.

#36426
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Csendes István. Ezt a kárképet valószínűleg a kékes őszibagoly lepke hernyói produkálták, amelyek tavaly tavasszal is tömeges károkat okoztak az ország több részén a cseresznyésekben. A jobbára vadon élő gyümölcstermő növényeken, berkenyén, kökényen, galagonyán, fűzön, mogyorón táplálkozó lepkefaj betelepedett a gyümölcsösökbe, ahol eddig nem tapasztalt kárképet produkáltak: a hernyók májusban a cseresznye leveléből nagy méretű lyukakat rágtak ki.
Az ősz végén, tél elején éjjel repülő lepke csoportosan rakja le tojásait, amikből tavasszal ceruza vastagságú, hatalmas zöldes fehér, sárga oldalcsíkozású hernyók fejlődnek. A molyokat fényacspdával, illetve feromoncsapdával gyéríthetjük. A levelek összegyűjtése és elégetése, az őszi és kora tavaszi lemosó permetezés alapvető fontosságú a károsató újbóli megjelenésének megakadályotása érdekében. Ha már az idén rágásokat tapasztaltunk, a fiatal lárvák ellen Dipel ES készítménnyel bio módon védekezhetünk, 2-3 alkalommal, 8-10 napos időközökkel.

#36388
Vécs Veronika

Tisztelt szakértők!

Az 5 éves cseresznyefánk belső ágain megbarnultak a levelek! Nem volt permetezve semmivel. Mi támadhatta meg, mivel gyógyítható meg a fa? Válaszukat előre is köszönöm! Csatolok egy közelebbi képet is!

#36349
Vécs Veronika

Tisztelt szakértők!

Az 5 éves cseresznyefánk belső ágain megbarnultak a levelek! Nem volt permetezve semmivel. Mi támadhatta meg, mivel gyógyítható meg a fa? Válaszukat előre is köszönöm!

#36348
Csendes István

Tisztelt szakértők!
A cseresznyefácska levelei furcsa elváltozást produkál és nem tudom mi tévő legyek.Ez ügyben kérnék segítséget.Válaszukat előre is köszönöm:Csendes István

#36342
Csendes István

Tisztelt szakértők!
A cseresznyefácska levelei furcsa elváltozást produkál és nem tudom mi tévő legyek.Ez ügyben kérnék segítséget.Válaszukat előre is köszönöm:Csendes István

#36341