Levéltetü elleni védelem

Balázs

Válaszát nagyon szépen köszönöm!

#4554
Vétek Gábor

Kedves Balázs!

Több készítmény is számításba jöhet. Ha a levelek nincsenek besodródva, a levéltetvek jól permetezhető helyen táplálkoznak, akkor alma esetében használható kontakt szer pl. a Karate 2,5 WG (é.v.i.: 3 nap), Talstar 10 EC (atkaölő mellékhatású szer, é.v.i.: 8 nap), Bio-Sect (é.v.i.: nk.), Fito-Insect (é.v.i.: nk.) Vektafid A (é.v.i.: nk.). Speciális levéltetűölő a Pirimor 50 WG (m.v.i.: 3 nap; é.v.i.: 10 nap). Többségében rejtett helyen (pl. besodródott vagy nehezen kezelhető levelek között) táplálkozó levéltetvek ellen a szisztemikus hatású Actara 25 WG adhat védelmet, de ennél az é.v.i.: 28 nap! Az adott almafajta érésidejének függvényében választhat szert az é.v.i. betarthatóságának érdekében. Nem kizárt, hogy a levélsodródást nem okozó zöld almalevéltetűről van szó, így elsősorban a jelzett kontakt szerek vagy a Pirimor 50 WG használata lehet célravezető a megfelelő helyre (fonák) történő kijuttatással az előbb említettek figyelembe vétele mellett. Az Actara 25 WG-t csak akkor javaslom, ha az é.v.i.-t biztonságosan be tudja tartani!

#4551
Balázs

Tisztelt Vétek Gábor!
Kérdésem a levéltetvek elleni védekezésre irányulna, ugyanis nemrég tapasztaltam, hogy almafáim fiatal hajtásainak csúcsán zöld színű levéltetvek telepedtek meg.Kizárólag a friss levelek fonákján találhatók meg ezzel is nehezítve az elpusztásukat eddig Bi 58 EC-vel védekeztem kisebb-nagyobb sikerrel.
Kérdésem tehát az lenne milyen hatékony szert tud ajánlani a kártevő elpusztítására?

#4519
Vétek Gábor

Tisztelt Király Béla!

Amennyiben valóban levéltetvek lepték el a fűzfát, akkor a védekezésre alkalmas időpont az, amikor tavasszal a kolóniák kezdenek kialakulni. Gyanítom azonban, hogy inkább a fűzfa-tajtékoskabócára gondol, és azért nem lehetett kimenni a kertbe, mert valami csepegett a fákról. Amennyiben erről a kártevőről van szó, akkor azt kell róla tudni, hogy lárvái ezen habos váladék, az ún. tajték védelmében fejlődnek. Legcélravezetőbb megoldás ezek erős vízsugárral történő lemosása a fáról. A permetezés, a fa méretei miatt, nehezen kivitelezhető hatékonyan, ugyanakkor valószínűleg nem éri meg egy drága, speciális permetező gép beszerzése pusztán emiatt a rovar miatt. Esetleges permetező gépekkel kapcsolatos kérdéseivel termékforgalmazással foglalkozó kollégánk tud tanácsot adni. A levéltetvek vagy kabócák elleni növényvédő szeres kezeléseket illetően a felszívódó szerek jöhetnek számításba (pl. Mospilan 20 SP - II. forg. kat.!). Az időpont a kártevő fajtól függ. Kérdés az is - a kártevő pontos azonosításán túlmenően -, hogy hogyan, hányszor, mikor és mivel kezelt, hiszen lehet, hogy ezekkel volt valamilyen probléma.

#3446
Király Béla

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy kertemben van egy 10-m magas füzfa amit tavaj elleptek a levéltetvek olyan mértékben hogy nem lehetett kimenni a kertbe. Permetezéssel próbálkoztam ahol értem, de pár nap után mintha nem csináltam volna semmit. Milyen módszerrel kell permetezni egy ekkora fát és milyen vegyszere a leghatásosabb?

#3438