paradicsom betegsége

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Poloskának kis poloska a gyermeke, a kukac máshonnan származik. Vannak riasztó szagú piretroidok (Sumi-Alpha), néhány kezelés a tábla szegényén talán elriasztja a poloskákat.
http://www.gazdabolt.hu/novenyvedo-szer/rovarolo-szer/T02431-Sumi-Alfa-5-EC-1-l

#37971
Tajti Róbert

Köszönöm válaszát.
Poloska (zöld és büdös) okozhatja-e a "kukacosodást"? Abból látok az érintett területen, Lehet-e ezek ellen védekezni ill. megelőzni az elszaporodásukat?

#37913
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

A paradicsomon baktériumos betegség tünetei láthatóak. Ellene a réz /Champion, Rézoxiklorid, Nordox,stb./ élelmezés egészségügy várakozási idő 7 nap/ hetente permetezni kell. A hernyó - mely valószínűleg somkóró bagolypille lárva/ ellen szinte nincs megfelelő védekezés, hiszen a paradicsom termésén belül már nem hatnak a permetezőszerek. A Mospilan, mint felszívódó készítmény valamennyire gyérítheti a kártevőt.

#37862
Tajti Róbert

Egy másik kép a kártevőkről.

#37843
Tajti Róbert

Tisztelt Szaktanácsadó!
Kései ültetésű paradicsomom levelei barna foltosak, a zöld termések pedig kukacosak lettek. Kérem szíves segítségét a mellékelt fényképek alapján, mi okozza és hogyan szüntethető meg.
Köszönettel TR

#37842
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

7 nap

#37655
Szabó Roli

tudom nem ide tartozik de eperben decis ÉVI ???

#37638
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

3 nap

#37632
Szabó Roli

üdv paradicsomba mennyi a decis ÉVI ideje???

#37611
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Szabó Péter!

A Score a paradicsom védelmére nem használható.
A gyanús tüneteket mutató töveket a biztonság kedvéért javasolnám eltávolítani és megsemmisíteni, igaz, természetesen a legjobb az lenne, ha a növények közvetlen vizsgálatával kiderülne, mi okozza az elhalást. Ebben a lakóhelye szerint illetékes NÉBiH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának munkatársai lehetnek segítségére: https://www.nebih.gov.hu/elerhetosegek

#34195
Szabó Péter

Tisztelt Vétek Gábor!

Köszönöm válaszát
Nem láttam sem fehér gombaszövedéket sem fekete göböcskéket a kettévágott szárban.
Az egyik fóliában tavaly paradicsom volt a másikban paprika. Ilyen jellegű betegség nem volt. Viszont ősszel kb: 15 centiméter magasságban a fóliák mögötti kertből származó földdel lettek megtöltve a fóliák. A beteg növényeket eltávolítottam, az enyhe tünetekkel rendelkezőket felleveleztem. Dithane és Ridomil-Gold, valamint Score szerekkel permeteztem. Úgy látom hogy a barna foltok beszáradnak. Mellékelem az egy hete eltávolított szétvágott növényről készült képet. El kell-e távolítani az enyhe tünetekkel rendelkező növényeket.
Terjedhet-e a betegség a növények között?
Köszönettel Szabó Péter

#34168
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Szabó Péter!

A száron kialakult barna foltokban, illetve a kettévágott, üreges szárban fehér gombaszövedék, esetleg fekete göböcskék is láthatóak?
Ha igen, akkor ez minden bizonnyal a szklerotíniás betegség, amely ellen igazán talajcserével, esetleg a Contans WG nevű biológiai készítmény palántázás előtti, előírt technológiával történő kijuttatásával lehet védekezni.

#34137
Szabó Péter

Tisztelt Szakértők!
Abban kérem a segítségüket, hogy fóliás Siluet paradicsomom megbetegedett, kb az állomány 10%-ka. A betegség a paradicsom szárán és a levélnyélen kezdődve, felfelé halad. A száron barna foltok jelentkeznek, később a szár belseje üregessé válik., majd az alsó levelek elsárgulnak és az egész növény elfonnyad.
Kérem segítségüket a betegség megállapításában és a védekezésben.
Köszönettel Szabó Péter

#34100