Smaragd tuja

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Anna. A kutyavizelettől a talajszinten, a kutya magasságában barnul a tuja. Barnulás sok mindentől lehet, gombabetegségek garmada támadhatja meg, de a tujafúró aranymoly, a hajtáshervasztó darázs, a tujaszú, sőt még a pajzstetvek is megtámadhatják. A tápoldatozás fontos, de az öntözést sem szabad túlzásba vinni: a befulladt gyökér nem tud vizet fölvenni, ami végeredményben száradáshoz vezet, különösen egy kötöttebb, agyagosabb talajon. A kártevők elleni védelemben az elsődleges feladat a növény jó kondiban tartása. Az elszáradt ágakat igenis el kell távolítani. A növénynek nincs idegrendszere, így nem fáj neki. Védekezésre áprilistól szeptemberig havonta az alábbi kombinációt javaslom: Folicur+Dimilin+Ridomil+Silwet.

#33571
Osváth Anna

Tisztelettel a következőket kérdezném : a férjemnek a kertben rengeteg smaragd thujája van(kb.50), de ezen kívül mindenféle futó ill. egyéb nevű is, azonkívül bokrok (kecskerágó és hasonlók), szép, de minden alkalommal mikor egy thuja elkezd rozsdásodni, feketedni sírva fakad, sajnálja és a kutyákat macskákat okolja, még akkor is ha a rozsdásodás éppen a 1 m feletti részen kezdődik. Tápozza, nyáron pedig eső hiányában rendszeresen 2 naponta öntözi őket, képet most sajnos nem tudok feltenni, de kb. egy hét múlva mindenképpen. Számomra nagyon fontos lenne, mert emiatt nem jöhetnek ki a kutyák a kennelből, mert bár szeretem a növényeket, de ez már túlzás. Ja és nincs egy növény sem metszve, vagy elszáradt ágak levágva, mert fáj nekik, szerintem pedig azzal jót teszünk a növénynek ??? Segítségét előre is köszönöm ! Üdvözlettel O. A.

#33541
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Nagy Györgyné. A nyár folyamán a területet le kell irtani glifozát tartamú gyomirtó szerrel. Ezt többször meg kell ismételni, hogy a magról folyamatosan kikelő gyomokat is leirtsa. Ez a szer levélen keresztül hat, ezért fontos, hogy a gyomok megfelelő nagyságig megnőjenek, de még ne hozzanak virágot, magot. A tarack nagyon makacs, a terület letisztítása során tőből ki kell szedni, eltávolítani annyi gyöktörzset amennyit csak lehet. Ezt követően lehet a tereprendezést elvégezni, a starter műtrágyát kiszórva füvesíteni, augusztus közepétől. ha jól karban van tartva a gyep, akkor kiszorítja magából a gyomokat. A vakond ellen létezik vakondháló, de a tartós megoldás a vakod táplálékának, a férgeknek, rovarlárváknak a kiirtása a gyepből talajfetőtlenítő szerrel Pl. Force kiszórása mag beöntözése 8 fok talajhőmérséklet fölött.

#33518
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Dr. Varga Mária válasza Nagy Györgynének: A tuja tápoldatozásában a kálium szerepe kiemelkedő, tehát olyan összetételű műtrágya kell. ahol ez megvalósul. A lemosásnak nemcsak a tél porának eltávolítása a cél, hanem a páratartalom növelése is fontos. Hidegben nem szabad ezt végezni!
Atkák ellen tartósan 10 fok körüli hőmérsékleten és már most érdemes permetezni. A szer hosszú hatásidejű. Megismételni csak súlyos esetben célszerű a kezelést.

#33517
s.r.l B K Gepker

Tavasszal mivel érdemes tápozni, vagy lemosni a smaragd tujákat?
100 db 2m magasom tujám van, mennyit vegyek hozzá?

Van más féle tujám ami atkás arra múltkor sanmite oldatot ajánlottak. Azzal mikor és mennyiszer kell kezelni?

Más sajnos a füvem tele van tarackkal. Szeretnék újra fűvesíteni. Mit ajánlanak. mivel írtsam ki a füvet, ill. tarackot füvesítés előtt. kb 250nm terület lenne.
Sajnos vakonddal is küzködök arra mit ajánlanak?
Esetleg megoldás lenne geotextil és akkor a gaz ellen és vakond ellen is jó.
Mennyi lenne 250nm?
Vagy mit ajánlanának erre a területre.
köszönettel:
Nagy Györgyné

Köszönettel:

#33473