Zöld hernyó a bukszuson

Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Csege Edina!

Kérem, nézze meg közelebbről a fehér képződményeket (a képen nehezen kivehetők)! Amennyiben ezek nem mozognak (ezt valószínűsítem), akkor ezek nem állatok (a puszpángmoly lárvája fiatalon sem hófehér), hanem minden bizonnyal a puszpáng-levélbolha által termelt viaszos váladékról van szó (a rovar apró egyedei a leveleken felfedezhetők a váladék köztelében). E kártevő ellen a Mospilan 20 SP használata javasolható Nonit tapadásfokozó hozzáadásával, motoros háti permetezővel kijuttatva a permetlevet. (A DiPel rájuk nem hat, a Decis pedig nem felszívódó, így nehezebben érhetőek el vele a levélbolhák.) A tapadásfokozó és a nagy nyomással történő permetezés (a megfelelő fedettség végett) egyébként a puszpángmoly kapcsán is fontos.

#36170
csege edina

Kedves Szaktanácsadó! Sajnos tavaly hozzánk is elért ez a zöld hernyó. Idén már 2x permeteztünk. Mintha kicsit kevesebb lenne a zöld hernyó, de sziszifuszi ez a küzdelem. Az a sok fehér mi a bukszus levelein? Az már a hernyók köv. generációja akar(na) lenni? Nem tudom, hogy a képen mennyire látszik, még fehérkés, hernyós alakú valamik, de rengeteg. Mit lehet velük csinálni? Mivel kell(ene) őket permetezni? Decis, DiPel Df vagy mi legyen a permetben, ami leviszi ezeket a bukszusok leveleiről? Egyáltalán most permetezzünk vagy várjam meg, míg nagyobbak, zöldek lesznek ezek a lárvák? Előre is köszönöm a válaszát!

#36127
gödi papa

Kedves Vétek Gábor Úr!

Nem is tudom, hogy sajnos, vagy hála Istennek, de megint nagyon beletrafált ezzel a mocsok cossus cossus felismerésébe, mer megnéztem az ajánlott linkeket, és sajnos minden egyezik, úhygogy most keresgélhetjük a lyukakat, ahonnan előmásztak ezek a hernyók, bár nehéz lesz, mert bár kicsi a kertem, de van egy pár fa a hol keresgélni lehet.

a buxusnál továbbra is az van, hogy hetenként fújunk (mospilan) és a napokban nagyon erősen megnyestem a sövényeimet, hogy könnyebben hozzáférjünk a permetlével.

Na de örüljünk is, hogy itt a nyár, holnap már nem fűtök be, maguknak meg jó nyaralást és sok bogármentes pihenést kívánok

gödipapa

#34175
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Gödi papa!

Második rész: A puszpángmoly nehéz ellenfélnek ígérkezik, mert Göd térségét (a kapott bejelentések alapján) kolonizálta. Mindemellett több nemzedékes, így ismételt védekezésekre lesz szükség.

A fotózott lárva a nagy farontó lepke hernyójának tűnik a kép alapján, de kérem, nézze meg a Google képkeresőjében Cossus cossus név alatt a képeket, és vesse össze a lárvákat azzal, amit találtak. Ha erről a fajról van szó (ez valószínű), akkor kell lennie a közelben egy vagy több fának, amelynek törzsén, ágán egy vagy több lyuk van, ahol kimászott / kimásztak a hernyó / hernyók. A lyukakba érdemes erős, de hajlékony dróttal befurkálni, vagy benzinnel átitatott vattát tömködni, majd a lyukakat viasszal lezárni. A lepkék rajzása a nyár elejétől várható, így a fogásukra alkalmas csapdatípus kihelyezése is számításba vehető. A nagy farontó lepke csapdája kereskedelmi forgalomban kapható: http://www.csalomoncsapdak.hu

#34132
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Kedves Gödi papa!

Első kérdése kapcsán: A Decis taglózó hatású, azaz, ha az érzékeny rovarral érintkezésbe kerül, vagy fogyaszt a kártevő a permetlével fedett növényi részből, akkor a rovar nagyon gyorsan elpusztul. Viszont a Mospilannal ellentétben kontakt szer, tehát a hajtások között megbújt egyedek könnyen megmenekülhetnek. Sűrű sövénynél mindenképpen törekedni kell az alapos átpermetezésre (nagy nyomás, motoros permetező), különben számos szerrel nem tudjuk elérni el a kívánt eredményt.

#34131
gödi papa

--- 2 . rész ---
Szeretnénk tudni, hogy van-e kilátás elpusztítani ezeket a férgeket, mert ha össszevetem, a 3o évnél öregebb összes bokraimat, sövényeimet, azok hossza legalább 3o méternyit tesz ki, és ha itt megvetik a lábukat ezek a zöld hernyók…

De a baj tényleg nem jár egyedül, mert már 4 esetben összefutottunk a mellékelt képen látható ocsmány hernyókkal, és fogalmunk sincs mik lehetnek ezek a kb 6-8 cm hosszú, és kinyújtózva kb 1 cm vtg, hihetetlen gyorsasággal mászó hernyók (A már lejejezett féreg képét megpróbálom átküldeni)

Először kb 2 hete láttuk, a feje kicsi, fekete, és mintha apró rákszerű ollóban végződne. A háta sárgás-vöröses-barna, hasa is hasonló, de sokkal világosabb, kicsit narancsosba hajló. Teste határozottan kidomborodó gyűrűkből áll, mászása szokatlanul gyors, és nehezen lehet elpusztítani, mert pld aminek de 1o-11 óra körül ásóval levágtam a fejét, hogy helybenmaradjon míg az unokám hazaér, hogy lefényképezze, és du 6 óra tájban még élt, és fetrengett.

Rettenetesen gusztustalan, nem tudjuk mi lehet ez, mire képes, és főleg hogyan lehet elpusztítani...

Válaszát várom, és jó egészséget kívánok addig is, üdvözlettel gödipapa Gödről)

#34073
gödi papa

Kedves Vétek Gábor Úr!

Nem tudom, emlékszik-e még rám, az öreg gödipapa vagyok, és sajnos most megint a segítségét szeretném kérni.

Legelőször ezúton is megköszönném a csomagküldőiknek, hogy tavasszal, amikor egy negyvenkilós csomagot időre kértem, pontosan meg is hozták. Még egyszer köszi

Sajnos későn vettük észre, hogy ezek a zöld hernyók 3 hét alatt olyan pusztítást végeztek a gyönyörű sövényeimen, hogy csak…

Pld: a grillező helyünket egy több méter hosszú 2,2 m magas és hihetetlen de mindössze kb 25-26 cm széles átláthatatlan sövény veszi körül, és szólt a feleségem, hogy a hátsó oldalán valami letarolta a zöld leveleket..

Belenéztem a tanácsaiba, és Mospilannal rögtön jól le is fújtam alulról, felülről ahogy tudtuk, úgy látszott használt is, de pár nap múlva megint találtunk élő hernyót, újrafújtuk.

Érdekelne miért lett volna hasznosabb ha Decist is keverünk hozzá?

#34072
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Jakab Máté!

Az ajánlott szermennyiségek 10 l vízhez: 5 g Mospilan 20 SG és 2,5 ml Decis. Javasolt tapadásfokozó hozzáadása is (pl. Silwet Star, ebből 10 ml a 10 l vízhez).
A Decis többféle kiszerelésben is kapható gazdaboltunkban, a honlapon a Növényvédő szerek menüpontban találhatóak meg.

#33949
Jakab Máté

Tisztelt Gazdabolt!

Van a kertünkbe 2 bukszus az egyik 3-4 méter széles és olyan 2 méter magas, a másik pedig hatalmas őt nem nyírjuk csak úgy van. Na most az utóbbi a diófa mellet van ennek semmi baja 1 hernyó sincs rajta ( bár lekopogom ). Viszont a másik amit szépen vágunk mindig, szép sűrű, azon elszaporodtak ezek a puszpángmolyok... ( nekem hernyó hernyó, ocsmány mind. ) . Mivel tényleg szeretjük ezt nekiálltunk és egyesével leszedegedtük a hernyókat, szerintem olyan 100-at minimum leszedtünk, de rengetegen vannak. Az itt ajánlott Dipel peremetszerrel befúlytuk, de nem sok hatást érzékeltünk.

A másik pedig amit ajánlanak én megrendelném. Ezt a "Mospilan 20 SG (felszívódó) + Decis (kontakt)"-ot. De ezt a Decis-t nem találom az oldalon. Továbbá érdekelne, hogy milyen arányban kell keverni a kettőt és mennyi vízzel. Segítségüket nagyon megköszönném.

Üdvözlettel Jakab Máté!

#33876
Vétek Gábor Szaktanácsadó

Tisztelt Dr. Kerényi Árpád!

A kártevő neve selyemfényű puszpángmoly. Mindössze két éve ismert hazai előfordulása ennek a távol-keleti eredetű fajnak, de már most rengeteg gondot okoz a Nyugat-Dunántúl több pontján (Zala, GyMS és Vas megye). Vas megyei kollégánk információi alapján a védekezésre bevált pl. a Runner 2 F, de ez a kontakt hatású szer inkább a fiatalabb (kisebb) lárvák ellen eredményes. Ha zömében a képen látható méretű hernyókat találni, akkor a Mospilan 20 SG (felszívódó) + Decis (kontakt) kombináció javasolható.
Külföldi tapasztalatok alapján a Bacillus thuringiensis-t tartalmazó biopreparátum is jól működik. Nálunk Dipel ES néven forgalmazzák. Csak akkor hat, ha a permetlével borított levélből fogyaszt a lárva.
Minden esetben javasolt nagy nyomással kijuttatni a permetlevet, hogy a buxus sűrű hajtásrendszerén kellőképpen áthatoljon, ugyanis a levelek között szövedékben megbújó, illetve bábozódni készülő lárvák már meglehetősen védettek a kezelésekkel szemben. A védekezés optimális ideje - a jövőre nézve - tehát inkább a lárvák kelése idején van (ekkortájt a kártevő könnyen felismerhető lepkéi kültéri fényforrások körül esténként felbukkanhatnak).

#32924
Dr. Kerényi Árpád

Tisztelt Gazdabolt ,

kerti bukszusainkat megtámadta egy zöld hernyó.
Ennek az eltávolításával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Tudnak ajánlani valamilyen szert?

Köszönöm

#32908