muskátli

Vétek Gábor

Kedves Emőke!

A kártevő neve gyapottok-bagolylepke. Ez a faj különösen a nyár második felében, kora ősszel előszeretettel rakja petéit a muskátlik növekvő bimbóira (a gombostűfejnyi, fehér, gömbölyű peték szabad szemmel is észrevehetők). A hernyó a kelést követően hamar berág a bimbó belsejébe, ezek a virágok így ki sem nyílnak, a bimbók elhalnak.
A védekezés nehézségét alapvetően két dolog adja: az egyik, hogy a kártevő egyedei heteken át, újra és újra, gyakorlatilag folyamatosan berepülhetnek a környezetből a muskátlikra, a másik pedig a hernyó rövid ideig való támadhatósága (tudnillik, hogy bemegy a bimbóba röviddel a tojásból való kelés után).
A fentiek megnehezítik a hatékony védelmet, de ennek ellenére a kártevő észlelése kapcsán célszerű lenne egy Decis + Mospilan 20 SG szerkombináció kipermetezése (csak szabad térben, pl. kertben!) úgy, hogy a növény alaposan át legyen permetezve (a rejtettebb, védettebb részei is!). A kezelés később szükség esetén megismételhető.
Mindamellett a kártétel észlelésekor, amikor kis lyuk jelenik meg a bimbón, ill. a bimbó láthatóan nem fejlődik megfelelően, akkor azt, valamint az adott esetben megtalált hernyót is azonnal el kell távolítani, és meg kell semmisíteni.

#30924
Emõke

A hagyományos parasztmuskátlim másodvirágzásakor minden bimbóból kukac kel ki és lerágja a virágokat. Mivel permetezzem és mikor.
Mi a kártevő?

#30894