kukacos krizantém

Vétek Gábor

Tisztelt Rása Béla!

Az elmondottak alapján feltételezhető, hogy gombás betegség tünetei jelentek meg a leveleken, de ez nem egyértelmű. A károsító pontosabb azonosításához mindenképpen jó fényképekre vagy növénymintára lenne szükség. Utóbbit nevemre, a Budapesti Corvinus Egyetem Rovartani Tanszékére (1118 Bp, Ménesi út 44. II. em.) hozhatja be, ahol meg tudjuk vizsgálni az anyagot. A gombás betegségek terjedésének oka egyébként legtöbbször a túl sűrű növényállomány, (esőztető) túlöntözés, túlságosan párás levegő stb. Ezen feltételek megváltoztatása lenne a legfontosabb, amennyiben fennálnak. Így, kórokozó esetén, a terjedés mértéke mindenképpen csökkenthető.

#2771
Rása Béla

Tisztelt Vérek Gábor !
Köszönöm a szaktanácsot.
A leírtak alapján a rovarkártevő valóban a gyapottok lepke.
A fehér szövedék ( a kép alapján ) nem lisztharmat. A fonák részen egy vagy kettő fél cm-es átmérőjű fehér szövedék van. Vattaszerű pamacs.
Köszönettel: R. Béla

#2755
Vétek Gábor

Tisztelt Rása Béla!

1, A kártevő azonosításához meg kellene nézni, hogy a bimbót rágó lárvának vannak-e lábai. Ha igen (8 pár), akkor valódi hernyóról van szó, és ez esetben a krizantém egyik fontos virágkártevőjével, a gyapottok bagolylepkével áll szemben. Ellene csak akkor lehet védekezni, amikor még a bimbón kívül tartózkodik. Ismételt kezelésre pl. a Decis 2,5 EC használható. A rezisztencia kialakulásának elkerülése végett szóba jöhet, de csak a kicsi, fiatal lárvák ellen a Nomolt 15 SC is. Nagyon fontos, hogy a készítmények érintkezzenek a szabadon mozgó lárvákkal, azaz megfelelően legyenek kijuttatva a növényekre.

2, A levélen megfigyelt fehér, "szövedékszerű" tünet valószínűleg lisztharmat micéliuma. Az azonosításban segíthet a következő kép: http://iaro.srv.hu/kep/HPIM5548.JPG (Zsikai Péter látogatónk fotója).
Ha erről a kórokozóról van szó, akkor a következő a teendő: Bár nem fordul elő túl gyakran a krizantémtermesztés során, de ha mégis megjelenik, annak elsősorban a párás, meleg viszonyok a kiváltó okai. Ezeket kell mielőbb megszüntetni, melynek legcélravezetőbb módjai a rendszeres szellőztetés, a páralecsapódások kerülése, a felülről történő öntözés minimalizálása (kerülése), hogy a levelek ne nedvesedjenek, illetve az állomány szétrakása, hogy a tövek szellősebben helyezkedjenek el, és így a levegő könnyebben mozogjon közöttük. Ha ezeket betartják a betegség terjedése megakadályozható. Az erősen fertőzött töveket célszerű eltávolítani, a többi növény szükség pl. Systhane MZ-vel vagy Fundazol 50 WP Plus-szal kezelhető néhány alkalommal (szertől függően 7-10 naponként), finom cseppelosztásban. Növényvédelmi kezelés esetén ügyeljenek a dózis pontos betartására, nehogy perzselési tünetek jelenjenek meg. Érdemes előzetes fitotoxicitási próbát is végezni.

#2735
Rása Béla

Tisztelt Szakértő!
1.,Krizantém virágot belülről apró kukac teljesen kirágja. Kivülről semmi nem látszik. Rovarölőszerrel számtalanszor permeteztünk. Mégis rengeteg virág ki van rágva. Mit ajánl ?
2., Krizantém levelének fonákán fehér szövedék foltokban. Mi ez? Mivel védekezzek ?
Válaszát előre is köszönöm: Béla

#2716