Kecskerágó betegség

Vétek Gábor

Kedves Kotvicsné Szász Krisztina!

A kártevő e növény leggyakoribb és legveszélyesebb ellensége, a kecskerágó-pajzstetű.
Igen erős a kártétel, ráadásul ettől a rovartól egyébként sem egyszerű - ha egyáltalán lehetséges - teljesen megszabadulni. Ilyen mértékű károsítás esetén a növények cseréje biztosan egészséges, pajzstetűtől mentes egyedekre (vagy más cserjefajra) is megfontolandó, így leginkább ezt javasolnám a többszöri, fáradságos és költséges permetezések helyett! Ha ezt semmiképpen nem szeretnék, akkor a a következőket lehet megpróbálni: Az erősen károsított részek lemetszése és megsemmisítése. Meg kell próbálni továbbá mechanikai úton megtisztítani a növényt (pl. erős vízsugárral lemosni, szappanos vizes szivaccsal ledörzsölni, amennyire lehet). Ez azért célszerű - bár természetesen nagyon munkaigényes -, mert a permetezés hatására ugyan a kártevő további szaporodása fékezhető, de az elhalt egyedek a növényen maradnak, és továbbra is csúnya látványt nyújtanak. Tavasszal számításba jöhet a Mospilan 20 SP használata. Ezt a felszívódó készítményt több alkalommal, az apró, sárga színű lárvák új hajtásokon, leveleken való megjelenésétől kezdődően (nagyító!), ésszerűen megismételve a kezeléseket (max. 3-szor) lenne célszerű használni 10-14 napos időközönként a további terjedés korlátozására, hogy az új növekmény károsítását megakadályozzák. Célszerű nedvesítő szer (pl. Nonit) hozzáadása is. Végül pedig használható speciális, olajtartalmú készítmény is, amely a lárvákat elzárja az oxigéntől, amennyiben a testfelületükre kerül. Ilyen kontakt hatású szer pl. a Vektafid A/E. Ez a növényvédő szer a szabadon mozgó lárvák ellen ad védelmet a vegetációs időszakban. Szükség szerint több alkalommal is kijuttatható.
Mindazonáltal én egyértelműen a növények cseréjét javasolnám, mert a kezelések kivitelezése sok munkát igényel, és valós eredményességük ilyen mértékű kártételnél ennek ellenére is nehezen garantálható. Nagyon fontos, hogy a vásárolt új anyag - bármilyen növényfajról is legyen szó - károsítóktól mentes legyen!

#26888
Kotvicsné Szász Krisztina

Segítségüket szeretném kérni,mert nem vagyok biztos,hogy ez milyen betegség lehet a gyönyörű kecskerágó bokraimon?Ősszel már kezelve lett tetűírtó szerrel,de nem használt...bíztam hogy majd a téli fagyoktól elpusztul a kártevő,de nem így lett.Már a bokor levelei is hullanak
.Kérdésem,hogy mi lehet ez és konkrétan milyen vegyszerrel kezeljem?
Ma reggeli képeket mellékeltem.
Előre is köszönöm segítségüket,tanácsukat!
Üdv!

#26860