Cserebogárpajor

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Nóra! A cserebogarak talajba rakják petéjüket a pajorok ott fejlődnek ki, de nem azok rágják szét a házat. Különböző szúbogarak ehetik a fa részeket és az utánuk hátramaradt morzsalékba petéznek a cserebogarak. Javaslom, hogy a házat vizsgáltassa át építész szakemberrel, statikussal, aki megmondja, hogy érdemes-e javítani a házon, vagy gazdaságosabb lebontani és újat építeni.

#51284
Gubovics Nóra

Jó napot!
Vettem nemrég egy 60-as években épült vályogházat és iszonyatos kopogás, rágás megy 1 hónapja, és már két keleti cserebogár elő is került.
Biztos, hogy nincs lebetonozva az alja a háznak. Szeretnék segítséget kérni, hogy kihez kell fordulni ilyen esetben? Gyanúsan olcsó volt a ház, szóval vártam, hogy milyen meglepetést fog okozni....nos ezt.
Abszolút nem tudom merre induljak, mert látom, hogy sokaknál a padló felszedése, talajfertőtlenítés + betonozás után is gond volt velük mert a ház falába is beették magukat. Adjam el a házat? Vagy kihez forduljak segítségért? Köszönöm!

#51153
Vétek Gábor

Kedves Marcell!

Leírása alapján lehet pajor, de mindenképpen tudni kellene, hogy tényleg arról van-e szó. Ha igen, akkor a füvesítés gyakorlatilag sajnos ellehetetleníti a hatékony védekezést, ugyanis az egyetlen szabadforgalmú szer (Force 1,5 G), ami kifejezetten talajlakó kártevő rovarok ellen ajánlott készítmény, kijuttatást követően bedolgozandó. Esetleg - ha bebizonyosodott, hogy mi okozza a sárgulást - a lakóhelye szerint illetékes Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság munkatársainál (http://www.nebih.gov.hu/elerhetosegek) lehetne még érdeklődni, hogy van-e valamilyen javaslatuk a probléma megoldására.

#30389
Marcell

Tisztelt Gábor!

Timeához hasonló kérdésem lenne. A terület füvesített, de egyértelműen nem tudom megmondani, milyen bogarak lehetnek. Néhol kisújjnyi lyukat találok és a fű néhány helyen már sárga. Mit lehet tenni?

#30361
Vétek Gábor

Kedves Tímea!

A kertben okoz gondot a cserebogárpajor? A terület füvesített, vagy van lehetőség szer bedolgozására?

#29510
Tímea

Milyen szerekkel lehet védekezni ezek ellen a rovarok ellen? Ami nem 1 és 2es, azaz kizárólag szakember által használható szer?

köszönöm a választ,
Tímea

#29482
Dr. Varga Mária

Kedves Krisztián és Zoltán. A bogár méretére lennék kíváncsi: ha 2,5-3 cm hosszú, keleti cserebogár. Ellene a hónap végén célszerű védekezni Ha más a méret, akkor más a nationálé. Az ellene való védekezésre eü.gázmestert kellene kellene bevetni. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tud adni címeket.

#29336
Szakács Zoltán

Nálunk is ugyan úgy a falból rágja ki magát a rohadék bogár. Évente kb 10-20 darab

Kérdésem az lenne hogy a most kapható WS teleshop-os készülékek jók e ellene.

ez az egyik készülék
http://www.wsteleshop.hu/?o=products&mo=detailed&pid=57&cid=3

ez meg a másik
http://www.topshop.hu/ultrahangos_rovarriaszto_ragcsaloriaszto_2db-299069-11076-pc.html?ils=17&irp=1&pcs=1

válaszát köszönöm...

#29213
Krisztian

Kedves Szakértő/Forumozók!

Ha valakinek van működö ötlete a helyzetre akkor azt megköszönném :)))
Hasonlókat már másol is írtak.

A házunk egy ~25 éve épült családi ház, 2/3-részben alápincézve. Kb 0.8-1m magas a lábazat, itt kezdődik a lakószint. Az első harmad alatt nincs pince, gondolom feltöltött föld. A szoba padlózata beton, felette parketta.

A kis gonosz bestiák szépen körben "felássák/felkaparják" magukat a fal mentén.
(Hasonlóan ahogy egy forumozó által csatolt képen látható)
Általában nyár elején, változó mennyiségben, de minden évben (ha jól emlékszem).

Mit lehet tenni?!?!?!

Valószínűleg jövő tavasszal rászánom a pénzt/időt/fáradságot, és szépen felbontásra kerül a padló, és az állapottól függöen megtesszük amit lehet.
Gondolom én hogy a dilattációs hézagokban találnak maguknak utat, mert azt nehezen tudom elképzelni hogy 5-8cm betont átrágnak.
Viszont, így mit lehet tenni? Dilattációs hézagokat hagyni kell... nem lehet kiönteni azt is cementtel...már amennyire én értek hozzá.

Tehát nem marad más mint a feltörés, fertötlenítés, majd visszabetonozás?!?!
Ha már ez lesz akkor tuti Beton-Szigetelés-Beton rétegrend megy vissza. Így a kérdés ez mogfogja-e őket?!?!


Na sikerült ideönteni a gondolatokat...
Ha valakinek van ötlete, javaslata, várom!!!

#25710
Vétek Gábor

Kedves Péchy Annamária!

Nagyon nagy gond jelenleg a cserebogárpajor a termesztésben, ugyanis nincs ellene igazán hatékony szer forgalomban. Különösen igaz ez, ha az önökéhez hasonló problémával állunk szemben. Jelenleg is vizsgálatok folynak, hogy hogyan lehetne a szerkivonások után hatékonyan megoldani ezt a problémát, így sajnos nem tudok egyelőre önnek biztos megoldást tanácsolni. Azt javasolnám, hogy vegye fel a kapcsolatot a lakóhelye szerint illetékes MgSzH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakembereivel (http://ontsz.hu), esetleg nekik lehet valami ötletük addig is, míg új, igazán hatékony szer és technológia lesz egyszerűen alkalmazható a házikertekben is. Egyébként fontos lenne még ismernünk azt is, hogy melyik cserebogárfajról van szó. Hogy nézett ki a kifejlett rovar (szín, méret), táplálkozik-e a fákon, lombon? Ha tud, gyűjtsön majd be, ill. fényképezzen le néhány egyedet rajzás elején, mert a védekezés szempontjából a faj ismerete is fontos tényező!

#16138
Péchy Annamária

T. Cserebogár Szakértő !
Remélem megoldást kaphatok a problémámra. Már 3. éve, hogy kertünket ellepik tavasszal a cserebogarak. 2-3 hét leforgása alatt minden nap 3 körül több ezer példány röpköd a kertünkben és naplementekor távoznak. Nem laknak nálunk. Ezalatt párosodnak, petéket raknak a fűbe. Kb. 400 nm füvünk van, 4 fánk és a telek szélén bokrok, virágok körbe. Mialatt itt tartózkodnak nálunk, alíg lehet megmaradni a kertben. Csak ülünk a kert szélén és nézzük őket, a két kis gyermekünk csak hintázni tud. Aztán kb. nyár közepén elkezd sárgulni a fű foltokba és ezek a foltok egyre nagyobbak lesznek. Mostanra a fél kertünk kiszáradt, felgereblyéztük és Force-t szórtunk a földbe, aztán meglocsoltuk. 1 nm-en van 20-50 pajor is. Telkünk jellemzője, hogy mészkőhegyen fekszik és kb. 5 cm mélyen van termőföld, amit mi hozattunk ide és alatta a tömör mész. Felrotálni vagy felásni ezért nem lehet, mert odavész a közel 100ezer forintnyi földünk. A kertünk másik fele még zöld és sárga füves, de alatta is hemzsegnek a pajorok. Az ép füvet nem tudjuk felásni,mint már írtam és a Glialka sem megoldás a bokrok-fák miatt. Minden évben ez vár ránk? A teljes kertpusztulás? Mit lehet tenni? Konkrétan melyik szerrel lehetne kipusztítani az élő cserebogarakat és a pajorokat a fű alatt? Arra nincs pénzük, hogy új földet hozassunk. Válaszukat előre is köszönöm.

#16125
Dr. Varga Mária

Ha a cserebogár lakott hely falából jön elő, gázmestert kell igénybe venni. Egyébként gázosodó szert (pl. Reldan) kellene beinjektálni a már elkészített röpnyíláson át, és gipsszel betömni a lyukat.

#11133
ÉVA

A FALBAN LÉVŐ CSEREBOGAR KIIRTÁSÁRA SZERETNÉK ÉN IS MEGOLDÁST.KÖSZÖNETTEL

#11005
Juhász Mariann

Az előttem íróhoz hasonlóan nálunk is a falból rágják ki magukat a cserebogarak. Nem tudom erre érkezett-e már válasz, de én is szeretném tudni mit lehet ez ellen tenni.

#10830
Mihály Péter

Elnézést, nem említettem, hogy Zuglóról van szó, a (társasházi) kertben még nemigen láttam az állatot, inkább csak a lyukaikat. Tehát a javasolt megoldás sajnos nem látszik járhatónak. Mellékelek egy fotót a gonosztevőről.

Üdvözlettel,
MP

#10813
Dr. Varga Mária

A májusi cserebogár és az erdei nagyon hasonlítanak, színben és méretben. Májusi nem lehet, mert az április végétől rajzik, így az erdeivel állunk szemben. 3 éves fejlődésűek. A talajfertőtlenítés helyett a rajzó cserebogarak hajnali órákban való összegyűjtése és megsemmísítése látszik indokoltnak.

#10796
Mihály Péter

Kedves Cserebogár-Szakértők!

Sajnos képet egyelőre nem tudok küldeni, de minket is ugyanez a probléma bosszant 5 éve.

A következő linken láthatóhoz nagyon hasonlóak a nálunk felbukkanó példányok: http://hu.wikipedia.org/wiki/Cserebog%C3%A1r - hosszuk 2-3 cm.

A jelenség: 2004-es beköltözésünk óta évről-évre döntően június vége, július eleje táján 5-6 cserebogár tör be hozzánk. Lakásunk földszintes, pince nincs alattunk és a lakás szintje a kertéhez viszonyítva kb. 20 cm-el alacsonyabb. A falból legfeljebb 5-7 cm-el a padlószint fölöti 1cm-es átmérőjű lyukat fúrva jutnak ki végkimerülés közeli állapotban.

Van más megoldás, mint 5 éven keresztül minden tavasszal és télen talajfertőtleníteni az egész kertet (1000 nm)? Mit tudnak javasolni?

Köszönettel,
Mihály Péter

#10710
Pap Edina

Kérnénk képet az állatról.

#10655
Varga Tímea

Nálunk a falból rágják ki magukat a cserebogarak.Nem tudom hogyan kerültek oda és hogy tudnám kiírtani. Aki tud, kérem segítsen tanácsával.
Tímea

#10558
Vétek Gábor

Kedves Kovács Fruzsina!

A készítmény igazán akkor hatásos, ha bejut a talajba. Ha a tujákat félti elsősorban, akkor érdemes ezek körül egy optimális mélységű barázdát készíteni, ide szórni a szerből a megfelelő dózisban, majd visszatemetni a barázdát, és meglocsolni a növényt, hogy a hatóanyag felszabadulásához szükséges nedvesség biztosított legyen. Gyep esetén, ha a bedolgozás nem oldható meg, mindenképpen szükséges az alapos öntözés a szer kijuttatását követően.

#6817