almafa törzsének megbetegedése

Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Élesebb képet kérünk!

#57280
György József

Jó napot kívánok! Fiatal almafámon ezt a valamit fedeztem fel! Mi ez és hogy tudok segíteni?

#57221
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves István. Várjuk a képet! A vértetű is okozhat szövetburjánzást. Nagyon fontos a lemosó permetezés!

#56188
Füredi István

Tisztelt Szaktanácsadó !

A mellékelt kép szerinti burjánzás látható az almafánkon, kb. 2-3 éve biztosan. Nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, mert hihetetlen mennyiségű szép termése van évről évre. Most viszont már láthatóan terjed felfelé is ez a burjánzás. Mit tanácsol, megpróbáljam az alábbi javaslat szerint ledörzsölni(talán le lehet), aztán sebkezelővel ellátni?

#56126
Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Az egyes kórokozók által előidézett és látható tünetek sohasem korlátozódnak egy-egy zárt területre, hanem a fertőzés terjedése látható. Ezért a fa törzsén látható elváltozások - melyek lehetnek sejtburjánzások vagy károsítók által előidézett burjánzások -
Javaslatom: a burjánzások "sebeit" kitisztítva, a felületet a külső hatásoktól lezárni szükséges /Bordóilé vagy Fasebkezelő vagy mindkettő.
A pontosabb diagnosztizáláshoz közelebbi kép vagy a kitisztított anyag vizsgálatára lenne szükség.

#54740
Tóth Zoltán István

Tiszteletem! Almafánk törzsén két helyen is fura, burjánzuáshoz hasonló képződmény jelent meg, amit most, március elején vettünk észre. Betegség ez?, és ha igen, hogyan kezeljük?

#54726
Vétek Gábor

Kedves Futó Zsuzsa!

Kérem, küldjön képeket a tünetekről!

#18181
Futó Zsuzsa

Tisztelt Vétek Gábor!

Idős almafánkon idén tavasszal fekete koromszerű, tenyérnyi foltokat fedeztem fel. (A fát kerttel együtt örököltük) A tavalyi és előző termések bőségesek és egészségesek voltak. Sosem permeteztünk még, így nem tudom most mit tegyek. Két éves meggyfánkon pedig néhány centis részen mintha felhasadozna a kéreg, körben megfeketedik és gyantaszerű váladék folyik belőle.
Mivel és mikor permetezzünk? Ha szükséges küldök képet.

#18153
Vétek Gábor

Tisztelt Szilágyi László!

A tenyérnyi kéregsérülés - az elmondása alapján - valószínűleg valamilyen mechanikai behatás következtében alakulhatott ki, de ennél pontosabbat, kép nélkül, sajnos nem lehet mondani. Az apró (2-3 mm-es) lyukak valóban lehetnek szúbogár okozta tünetek. Ez a rovar leggyakrabban a nem megfelelő kondícióban lévő fákat támadja meg, így a kondíció javítása (pl. megfelelő tápanyag-utánpótlással, öntözéssel, metszéssel, szakszerű növényvédelemmel stb.) mindenképpen fontos a kártevő visszaszorítása érdekében. Érdemes a fát május-júniusban (ha szúról van szó, akkor a bogarak ekkor rajzanak, és kezdenek berágni a fás részekbe) kontakt hatású rovarölő szerrel (pl. Decis 2,5 EC) lepermetezni néhány alkalommal.

#8280
Szilágyi László

Az almafánk törzséról néhány tenyérnyi darabon hiányzik a háncs /mintha valami lecörzsölte volna/ és apró lyukak látszanak - mint a szú rágás - mit lehet tenni, mi okozhatja?

#8240
Vétek Gábor

Kedves Major Kornélia!

A szelídgesztenyét ugyan egy másik kórokozó fertőzi, de a kezelés lényegében ugyanaz mint az almafáknál javasolt. Rezisztencia nincs, ugyanis ez a betegség sebeken keresztül támad, melyek lehetnek kéregrepedések, vadkár, metszési felület stb. A törzsvédelem és a sérülések mielőbbi kezelése nyújthat kielégítő eredményt.

#2404
Major Kornélia

Kedves Vétek Gábor!

Köszönöm válaszát. Újabb kérdésem: miben különbözik ez a kéregrák a szelídgesztenyét pusztítótól? Az összes gesztenyefánkat megtámadta, a fiatalok pusztulnak, csak egy tartja magát. Van olyan fajta, amelyik rezisztens, vagy mit lehet tenni ellen?

Üdvözlettel

Major Kornélia

#2386
Vétek Gábor

Kedves Major Kornélia!

A tünetek alapján a nektriás kéregrák okozhatja a hervadást, elhalást. A sérült ágakat, gallyakat metszéskor el kell távolítani és meg kell semmisíteni, a metszfelületet - azaz a sebhelyeket, beleértve a törzsből az egészséges részig kifaragott sebet - sebkezelő szerrel le kell zárni (pl. Fixpol). Rezes lemosás is szükséges az almán lombhullás elején, végén, illeteve a tavaszi metszés után. Ezekkel a kezelésekkel a pusztulási folyamat lassítható, vagy ha még nem előrehaladott, akkor annak így lehet elejét venni.

#2351
Major Kornélia

Almafáink (hobbikert) törzsén fekete foltok, majd a foltok mentén "nyílt sebek" jelentek meg, a kéreg azokon a helyeken tönkrement. Először csak egy fán, majd még két fán. A levelek is satnyák, akárcsak a termés. Mi ez, és mit lehet tenni ellene?

#2340