Japán cseresznyefa metszése és...

Markó András

A divatos japán csüngő csresznye metszésére vonatkozóan Pap Edina válaszának pontosítását szeretném kérni. Tapasztalatom szerint, a javasolt levélcsomóig történő visszametszés esetén a visszamaradt rész mindegyik levélcsomójából új hajtás indul, ami a díszfa eltorzulását eredményezi. Feltételezésem, és nem tapasztalatom szerint, az idősebb, földignyúló ágakat ritkítani kell. Több éves tapasztalatal rendelkező véleményét kellene megismernünk.

#21961
Simbad


köszönöm a segítséget

#21326
Pap Edina

Tápanyaghiány oka a sárgulás. Tavasztól magnéziumot is tartamazó összetett műtrágyát dolgozzon a sövénysor alá a talajba. Őssszel pedig magas kálium- és magnéziumtartalmú Patentkálit. A nyár folyamán több enyhe metszét is végezhet a sövénysoron a jobb bokrodosás érdekében.

#21313
Vétek Gábor

Kedves Simbad!

Kérdését továbbítottam az örökzöldek ápolásával, problémáival foglalkozó kolléganőimnek.

#21290
Simbad

Kép_06

#21262
Simba

Kép_05

#21261
Simbad

Kép_04

#21260
Simbad

Kép_03

#21259
Simbad

Kép_02

#21257
Simbad

Kedves Gábor!

Képek csaolva

#21256
Vétek Gábor

A réztartalmú szerek alkalmasak a japán cseresznye lemosó permetezésére. Lombhullás után is elvégezhető a kezelés (pl. Bordóilé+Kén FW; Bordóimix stb.). A lehullott lombot, ha erősen fertőzött (kerek foltos vagy apró pettyes levelek), forgassa alá, vagy gyűjtse össze, és semmisítse meg.
A leylandiról kérnénk képet, ha lehetséges.

#21206
Pap Edina

Elnézést, valóban félreolvastam. Igazából csak ritkítani kell a japán cseresznyét, a hosszúra nyúlt, csupasz lecsüngő vesszőket levélcsomóig visszavágni. Ezt most, lombhullás után is megteheti.

#21189
Annie

Kedvs Gábor!

Elfelejtettem megírni, hogy a leylandy-aimat permeteztem még Mospilan 20SP, Chess 50WG és Chorus 50WG-vel is.

#21147
Annie

Kedves Edina!

Köszönöm az Ön válaszát is.
Ön japán birset ír a levelében, nekem viszont japán cseresznye fám van, pontosabban valamilyen csüngő ágú változat. Ezeknek a metszése ugyan úgy történik, mint a japán birsnek?
Milyen rezes lemosó permetet válasszak, a Bordói lé megfelelő erre a célra? Amennyiben a fa már lehullajtotta a leveleit, akkor is érdemes még permetezni?

#21134
Annie

Kedves Gábor!

Elnézést a késői válaszért, de sajnos a weboldalon valami hiba lehetett, mert nem lehetett válaszolni.

A leylandi ciprusaimnak olyan betegsége volt, amitől elkezdtek barnulni, majd teljesen elszáradni az ágai. Ezen az oldalon található információk alapján el is kezdtem a védekezést.
Permetezni többféle szerrel is kezeltem többszöri alkalommal. Használtam Karate 2.5 WG, Dithane M-45, Flumite-200. Ezen felül táp-oldatoztam
ASB fenyőtáppal, komposzt teával. Mondhatni megállt a barnulás, kezd kikupálódni a leylandi sövényem (az ASB fenyőtáppal csak egyszeri alkalommal kezeltem, anyagi okok miatt, ugyanis a leylandi sövényem kb. 90 méter hosszú, 2.5 méter magas).
Most inkább azt veszem észre, hogy nem olyan szép élénk zöldek a levelei, inkább sárgás-zöldek, ha lehet ilyet mondani.
Talán valami tápanyag hiány miatt lehet? Remélem nem megint betegség jelei kezdenek megjelenni.

#21133
Pap Edina

A japánbirset tavasszal ritkító metszésben kell részesateni, de azokat a vesszőket, amiket meghagy, nem szabad visszavágni. Az örökzöldeket már nem kell metszeni. rezes lemosó permetezés javasolt minden növénynél. Jövő héten megfelelő időjárás lesz ehhez még.

#21093
Vétek Gábor

Kedves Annie!

A jelzett növényfajok metszésével kapcsolatban növényápolással foglalkozó kolléganőm fog rövidesen válaszolni önnek.
Én viszont azt szeretném kérdezni, hogy mit ért azalatt, hogy betegek voltak a leylandi ciprusok, illetve a buxus? Pontosan milyen tüneteket tapasztalt, mi ellen, milyen szerekkel és mikor permetezett?

#21068
Annie

Kedves Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, hogy kell-e a japán cseresznyefákat metszeni, illetve amennyiben igen akkor mikor, és hogyan kell. Gondolom, a metszés is egy külön szakma, amit tanulni kell, de amennyiben le tudják írni egy két mondatban azt megköszönném.
Kettő darab ilyen fám is van, az egyiket sajnos már megpróbáltam metszeni, de nagyon csúnya lett szegénykém, a másiknak pedig az előzőből okulva nem mertem nekiesni, de már nagyon sűrű, és olyan hosszú ágai vannak, amik leérnek a földre.

Ezen felül szeretném megkérdezni még azt, hogy leylandi tuját, illetve buxust lehet-e még ilyenkor metszeni, vagy már túl késő van hozzá?
Sajnos a nyáron betegek voltak, és nem mertem nyírni őket, csak permeteztem és trágyáztam.
Szükséges még a tél előtt valamilyen növényvédelmet elvégezni rajtuk?

Válaszukat előre is köszönöm.

#21058