Vérszilva fa betegsége

Dr. Varga Mária Szaktanácsadó

Kedves András. A képeken lyukakat nem, de a levélfodrosodás tünetét látom. Bár a tafrina gazdanövénye az őszibarack és mandula, a vérszilván is valószínűleg károsíthat - a vérszilva károsítókról keveset tudunk.
A betegség ellen az Alfa-Solo vagy Folicur hatásos. Kártevője is lehet - a levéltetvek gyakoriak a lombozaton - ezért keverjen a permetlébe Mospilan-t is.

#56529
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Kedves Tamás Várjuk a képet!

#56495
Szontágh András

Üdv, én is vérszilva betegségei miatt szeretnék tanácsot kérni, hogy mi lehet a baja a fának? Gyanítom, hogy valami gombás fertőzése van mert reggel és délután 6-kor megy az öntözőrendszer a fű miatt. Levelei lukacsosak, hullanak, gyengék. Tavasszal és ősszel volt lemosó permetezés. Tudná ajánlani valami hatásos szert? Köszönöm

#56376
Sebők Tamás

Üdvözlöm...segítséget szeretnék kérni.Fiatal vérszilvafám törzsén vettem észre a képen látható sérülést ,sebet. Sajnos ezen kívül máshol is vannak hasonló de kisebb kiterjedésűek. Több helyen is kérdeztem de nem tudták segíteni...mit tehetnék hogy megmentsem,vagy nincs tennem? Rendben magától? Válaszát előre is köszönöm.

#56277
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A képet sajnos nem sikerült csatolni. A levéllyukacsosodás betegségere (Stigmina) gyanakszom. Ellene, csakúgy mint a gyümölcsfák esetében, őszi és tavaszi lemosó permetezés javasolt, levélhulláskor, illetve rügypattanás előtt réztartalmú szerrel. Most Folicur Solo-t, Amistar-t vagy Quadris-t használhat. A lehullott leveleket rendszeresen össze kell gyűjteni. A levélszélszáradás lehet tápanyaghiány.

#55245
Berta-Reiz Alexandra

Tisztelt Szakértő!

2021. Ősszel ültettünk 3 db vérszilva fát. A leveleik “lyukacsosak” és szárad a szélük. Csatolom a képeket.

Egy alkalommal voltak rovarölővel permetezve virágzás után.

Mi lehet a probléma? Hogy lehetne orvosolni?

Köszönöm előre is.
Berta-Reiz Alexandra

#55225
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Igen, megmenthető! A jutacsíkot az első komolyabb fagyok előtt helyezze fel, sebkezelés után.

#54364
netinfo

Kedves Edina!

Nagyon köszönöm a tanácsot, így tettem. Sajnos a kb. 2 méteres törzs nagy részét kezelni kellett:( A jutazsákot már ma , a napokban vagy később rakjam fel Véleménye szerint megmenthető ?
Köszönöm!

#54358
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A fa kérge fagyléces, azaz a nagy téli hőingadozás miatt megrepedt a kéreg. A mézgásodás a csonthájasok túlérzékenységi reakciója. Célszerű a mézgát lekaparni, a sebet Champion gombaölő szerből készült péppel lekezelni, és a törzset a gyökérnyaktól a lombkorona elágazásig jutaszalaggal betekerni, és télen úgy hagyni. A leveleken levéllyukacsosodás betegség tüneteit vélem felfedezni. Rügypattanásig rezes lemosó permetezés, azt követően Folicur Solo, Topas alkalmazható. A gyomokon valamilyen permetszertől adódó perzselődés látszik.

#54298
netinfo

Teljesen tanácstalanok vagyunk és persze laikusok:( Előre is köszönöm szépen a segítséget, mert szeretnénk megőrízni ezt a szép fát, ha lehetséges. Üdvözlettel: Barbara

#54250
netinfo

a fa lombkoronája-levelek

#54249
netinfo

a körülötte lévő növények 2.

#54248
netinfo

a körülötte lévő növények

#54247
netinfo

a fa

#54246
netinfo

a fa kérge:

#54245
netinfo

Kedves Pap Edina! Köszönöm válaszát! Ami biztos, hogy nem használtunk semmilyen vegyszert. Megprróbálom külön-külön feltölteni a képeket.

#54244
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

Új tűnik, mintha tömény permetszer vagy savas eső érte volna a növényeket. Kérem a képeket egyenként feltölteni.

#54242
netinfo

Vérszilva menthető-e?

Kedves Szakértő!

Vásároltunk egy lakást, melynek kis kertjében található az előző tulajdonos által ültetett vérszilva fa. Úgy látom a fát megtámadta valamilyen betegség. Olvastam a fával kapcsolatos hozzászólásokat a weboldalon, látva a fotókat hasonló megbetegedésre (gomba) gondolok a mi fánk esetében is. A kérge sérült (a hosszanti repedés kezd szétnyílni és sötét barnás, bordós színű, gyanta szerű anyag van rajta). A levelek hullanak, kisebb "lyukak" találhatók rajtuk. A környező, már általunk ültetett aljnövényzet levelei sárgulnak és "lyukasak".
Azt szeretném megkérdezni, hogy mit lehet tenni a fával, pl. kártevő ellenes vegyszer, amivel még megmenthető? Ha nem, a beteg fa eltávolításáról mit kell tudni és ugyanez a típusú új fa ültethető-e közvetlenül a beteg fa eltávolítsáa után és ha igen, mikor? Fotókat mellékelet és segítségét, válaszát előre is köszönöm!

#54216
Pap Edina Vezető szaktanácsadó

A növény tápanyaghiánytól szenved. Idős fáról lehet szó. A kéregsérülés is hozzájárulhat az állapota romlásához. Valószínűleg az edénynyalábokat is érinti a repedés, ezért nem tud a növényben a víz, illetve tápanyag megfelelően szállítódni. A kérget érdemes lenne mésztejjel bekenni (régi módszer), illetve több alkalommal lombtrágyával megpermetezni a fát. Pl. https://www.gazdabolt.hu/lombtragya/7242-fitohorm-turbo-makro-1-l.html

#53285
Tamás

Még egy fotó a kéregről. Sajnos telefonnal nem tudok jobb minőségűt lőni.

#53201