Jómagam eredményesen használtam a Score-t,de mindenkép meg kell jegyeznem, hogy hatását mindenképpen csak akkor fejti ki hatását - tapasztalatom szerint - eredményesen, ha előtte a lemosó permetezés rezes oldattal történt. Az idén ezt 2 %-os bordói lével végeztem, és azonos területen lévő fákkal összehasonlítva, nem tapasztalom tafrinás fertőzés nyomait, ellentétben a szomszédos teleken lévő fákkal, ahol erős fertőzés tapasztalható, már most is.
Köszönöm válaszát!
Akkor ha jól értelmezem, a kajsziban a score nincs engedélyeztetve, de a fának ártani nem fog ? Azért kérdeztem, hogy jó-e ez a szer megy, kajszi, sziva stb. fákra, mert 20 liter bekevert permetlét csak az őszibarackokra nem használok el(2-3 éves fák) és nem akartam, hogy pocsékba menjen.
Az őszibarackot azért gondoltam, hogy ki kell venni, mert összesen egy ágán 2 rügy van amin fiatal hajtás van, a többi mind elhervadt, elszáradt. Ha jól tájékoztattak az "öregek" akkor őszibaracknál remény sincs arra hogy a törzsén, vagy valamelyik ágán új hajtást hozzon (azt mondták ez csak épp rügyből hajt, nem úgy mint pl. az eperfa, ami bárhol kihajt).
Még egyet szeretnék kérdezni, a Score por alakú Mospilan rovarölővel keverhető-e ? (Ebből van itthon több kis tasakos, és az idén fel kell használni).
Eddigi segítségét mégegyszer köszönöm !
Üdv.: Kovács József
A Score 250 EC javasolt dózisa 0,2 l / ha, ami kb. 2 ml / 10 l víznek felel meg. Az ettől eltérő dózist feltehetően a fertőzésveszély mértékének, illetve a hozzáadott víz mennyiségének figyelembe vétele alapján alakíthatta ki a gyártó cég. A készítmény kajsziban felhasználásra nem engedélyezett, de ha nincsen (az eddigi években nem volt) apiognomónia vagy lisztharmat probléma (a monílián kajszinál idén már túl vagyunk), akkor használata nem is indokolt. Az őszibaracknál a fiatal, 2-3 cm-es hajtások hervadását, majd a mézgafolyást nagy valószínűséggel a barackmoly lárvái okozták. Erről meg is győződhet: ha ezeket a hajtásokat felboncolja, és bennük apró hernyót és/vagy ürüléket, rágcsálékot talál, mivel akkor egyértelmű, hogy erről a kártevőről van szó. Ellene védekezni, ha a kárkép kialakult, akkor legközelebb már csak nyár elején lehet (következő nemzedék utódai). Természetesen a "hernyós" hajtások eltávolítása és megsemmisítése is segít, de az egész fát emiatt nehogy kivágja. A lárvák ellen csak akkor szükséges majd permetezni, ha a kártétel jelenleg látható, illetve valószínűsíthető mértéke azt indokolja, és a hernyók nem rejtőztek még el (fába, termésbe). Egy mostanában végzett permetezéssel a még szabadon mozgó lárvák pusztíthatók el. Ezek ellen pl. Decis WST (alkonyattól), Karate 2,5 WG (alk.), Zolone 350 EC (alk. és m.v.i.: 8 nap) stb. használható.
Balázs kérdésére válaszolva:
A korai (ápr.) hajtáshervadást az őszibaracknál - a fenti kísérőtünetek mellett - a barackmoly áttelelő, táplálkozásukat igen korán megkezdő, fiatal, fejletlen, így "mohó" hernyói okozzák, míg a május-júniusi-júliusi hosszabb hajtások hervadásáért a barackmoly nyár elején rajzó nemzedékének lárvái, továbbá a keleti gyümölcsmoly első (kb. májusban rajzó)nemzedékének lárvái tehetők felelőssé.
Az indittatásom amiért önhöz fordulok kapcsolódik előző szóváltásunkhoz.
Az őszibarack esetében hasonlóak a panaszaim mint Józsefnek. A barack tavaly hozott vesszőin a rügyekből kifakadt kb 3cm-es hajtások (ha van a már elvirágzott virágokkal együtt) elhervadnak és ezek egészét letörve a már említett mézgásodás tapasztalható. Tapasztalataim szerint a molykártétel később jelentkezik (május, junius és később) vagy tévedem? Lehet hogy a molyok kártétele idén ilyen korai időszakra esik? Vagy lehet hogy ez egy számomra még ismeretlen gombás betegség? Kérem tehát megtisztelő segítségét
ezen kérdések megválaszolásában.
Mivel az eredeti hozzászólásomban nem kaptam választ ezért itt is feltenném kérdéseimet, hátha itt hamarabb választ kapok.
Köszönöm előre is !
Tisztelt szakemberek !
Nem régen találtam erre a honlapra, de azóta sokat olvasgatom mert rengeteg hasznos információ van rajta. Kérdésem az lenne, hogy idén kipróbálnám a Score 250 EC nevű gombaölő szert Őszibarack fákon(tafrinás levélfodrosodásra) a betegség egy-két fának a levelén már látszik. Milyen töménységűre keverjem a permetlét (10 liter vízhez), hogy az valóban használjon is a fának, de károsodás ne érje őket ? A dobozon 2-3 ml/5-10 liter szerepel, szerintem ez elég tág fogalom, mivel a töménysége 50 %-ban is eltérhet a megadottak alapján. Ha jól értelmeztem régebbi cikkekben ez a szer megy, sárgabarack fákra is jó, ez valóban így van ? Ugyanazzal a permetlével őket is lehet permetezni ?
Még egy kérdésem lenne, szintén őszibarack fánál. A fák szépen kihajtottak, majd egy héttel később a levelek elhervadtak rajtuk , és a rügyeknél mézga kezdett folyni. Ez melyik betegség lehet? a fa kihajt-e még, vagy ki kell vágni ?
De, valóban az is lehetséges, hogy őszibarackfáin (esetleg kajszin) Tünde barackmoly vagy keleti gyümölcsmoly lárvájának kártételét észlelte. Ebben az esetben fontos tünetek még, hogy a hervadó hajtásvégben nemcsak mézga, hanem rágcsálék, ürülék is van, és a belső rész kiüregesített. Köszönjük, hogy erre a lehetőségre is felhívta a figyelmet.
Nem "piszkálódásnak": szánva az nem lehet, hogy Tünde: "a hajtásvégek el kezdtek fonnyadni, és letörve őket nyálkás volt a seb"
ezen betegségleírásában a Keleti gyümölcsmoly
kártételére gondolt, ezt csak azért kérdezem mert én mint rovarkártevő ellen védekeztem hasonló tünetek esetében.
A vöröses foltosság a sztigminás betegség tünete lehet. Ez a csonthéjasokon fordul elő. Hűvös, csapadékos tavaszokon okozhat kárt, ilyenkor lehet védekezni ellene. Urbán Gabriellának írt levelemben olvashat az ellene való védekezésről!
A hervadás és nyálka a sebben baktériumos betegségre utal (pl. kajszinál). Ezek ellen a tél végi rezes lemosással, illetve a bármilyen eredetű (metszés, vadkár stb.) mechanikai sérülés sebkezelésével lehet védekezni. Utóbbira használható pl. a Fixpol nevű készítmény.
Tavaly két másik kórságra emlékszem (nem csak a baracfát támadták meg). Az egyik a vörös foltok, a másik pedig olyan volt, hogy a hajtásvégek el kezdtek fonnyadni, és letörve őket nyálkás volt a seb.
Az őszibarackon idén a tafrina okozza a legnagyobb gondot. Érdemes tudni, hogy a fajták fogékonysága igen eltérő!Emellett előfordulhat még a lisztharmat, sztigminás levéllyukacsosodás (a kis vörös foltok) stb. is, de ezek kisebb jelentőségűek. A lombkártevők közül a levélbarkók a levelek szélét csipkézik ki, a levéltetvek pedig a fiatal hajtásvégeket szívogatják, és a vírusterjesztésben van szerepük az őszibarack esetében. Ezek a rovarok csak tavasszal jelenhetnek meg tömegesen, később már nem károsítanak. Ellenük védekezni csak akkor érdemes, ha nagy egyedszámban fordulnak elő.
Ha leírja, milyen tüneteket ért \"minden létező betegség\" alatt, további tanácsot is készséggel adunk.
Egyébként az első években valóban arra kell törekedni, hogy a növény ne a termés fejlesztésére, hanem a vegetatív részek erősítésére fordítsa energiáját.
Köszönöm a gyors választ. Nagyon örülök, hogy ráleltem erre a kitűnő webes oldalra. A permetezési szaktanácsát feltétlenül megfogadjuk. Alig három éve van kertes házunk és nincs nagy tapasztalatunk a növényvédelem terén. A többi gyümölcsfánk (két éve ültettük mindet) nem ilyen kényes, tavaly vmi rovar (talán sodrómoly?) és és a leveleken keletkező kis vörös foltok ellen kellett permetezni őket de nem volt ennyire tragikus a helyzet. Az őszibarack viszont már tavaly is elkapott minden létező őszibarackbetegséget (a fentieket is) és ha az idén is így lesz akkor nem biztos hogy túléli. Mivel érdemes még lepermetezni, hogy kivédjük a további levélveszteséget? (A gyümölcs egyelőre nem lényeges, mert azt mondták, hogy az első években nem szabad rajthagyni egy-két szemnél többet...vagy nem igaz?)
A tüneteket az őszibarack tafrinás betegsége okozza (Taphrina deformans). A kórokozó elleni védekezés időpontjai: Tél végi rezes lemosó permetezés. Rügypattanás után (a hajtások ú.n. egérfül állapotában); rózsaszín bimbós állapotban; virágzás végén és terméskötődéskor. Ez utóbbi kezeléseket (a rezes lemosás utániakat) Orthocid 50 WP-vel vagy Score 250 EC-vel célszerű végezni. A Score szisztémikus hatású készítmény, használata járványveszély esetén indokolt, amely alacsony léghőmérséklet (4-14 C) és párás, ködös idő esetén alakulhat ki. 3-nál több alkalommal lehetőleg ne használják egy vegetációs időn belül. A veszélyes időszak ált. márc.-ápr. A kezeléseket máj.-ban már befejezik, ilyenkor már nem lehet mit tenni a megbetegedett levelekkel. Idén sokhelyütt tapasztalható erős fertőzés. Termést azért fog hozni a fa, de az erős károsodás valószínűleg éreztetni fogja hatását. A levelek leszedése nem nyújt tökéletes védelmet a következő évre, mert a gomba a fás részeken is jelen van. Ezért is fontos a tél végi rezes lemosó permetezés elvégzése.
Két barackfánk van, mindegyiket csúnyán elkapta ez a vörös dudoros betegség. (virus? gomba?) Azt mondták, le kell szedni a beteg leveleket. Sajnos ez egyik fan elig van egészséges levél. Akkor vegyük úgy, hogy vége szegénynek? Hogy permetezzünk, ha mindig esik az eső...
Témakörök
öszibarack vörös dudorok
Jómagam eredményesen használtam a Score-t,de mindenkép meg kell jegyeznem, hogy hatását mindenképpen csak akkor fejti ki hatását - tapasztalatom szerint - eredményesen, ha előtte a lemosó permetezés rezes oldattal történt. Az idén ezt 2 %-os bordói lével végeztem, és azonos területen lévő fákkal összehasonlítva, nem tapasztalom tafrinás fertőzés nyomait, ellentétben a szomszédos teleken lévő fákkal, ahol erős fertőzés tapasztalható, már most is.
Tisztelt Vétek Gábor !
Köszönöm válaszát!
Akkor ha jól értelmezem, a kajsziban a score nincs engedélyeztetve, de a fának ártani nem fog ? Azért kérdeztem, hogy jó-e ez a szer megy, kajszi, sziva stb. fákra, mert 20 liter bekevert permetlét csak az őszibarackokra nem használok el(2-3 éves fák) és nem akartam, hogy pocsékba menjen.
Az őszibarackot azért gondoltam, hogy ki kell venni, mert összesen egy ágán 2 rügy van amin fiatal hajtás van, a többi mind elhervadt, elszáradt. Ha jól tájékoztattak az "öregek" akkor őszibaracknál remény sincs arra hogy a törzsén, vagy valamelyik ágán új hajtást hozzon (azt mondták ez csak épp rügyből hajt, nem úgy mint pl. az eperfa, ami bárhol kihajt).
Még egyet szeretnék kérdezni, a Score por alakú Mospilan rovarölővel keverhető-e ? (Ebből van itthon több kis tasakos, és az idén fel kell használni).
Eddigi segítségét mégegyszer köszönöm !
Üdv.: Kovács József
Tisztelt Kovács József!
A Score 250 EC javasolt dózisa 0,2 l / ha, ami kb. 2 ml / 10 l víznek felel meg. Az ettől eltérő dózist feltehetően a fertőzésveszély mértékének, illetve a hozzáadott víz mennyiségének figyelembe vétele alapján alakíthatta ki a gyártó cég. A készítmény kajsziban felhasználásra nem engedélyezett, de ha nincsen (az eddigi években nem volt) apiognomónia vagy lisztharmat probléma (a monílián kajszinál idén már túl vagyunk), akkor használata nem is indokolt. Az őszibaracknál a fiatal, 2-3 cm-es hajtások hervadását, majd a mézgafolyást nagy valószínűséggel a barackmoly lárvái okozták. Erről meg is győződhet: ha ezeket a hajtásokat felboncolja, és bennük apró hernyót és/vagy ürüléket, rágcsálékot talál, mivel akkor egyértelmű, hogy erről a kártevőről van szó. Ellene védekezni, ha a kárkép kialakult, akkor legközelebb már csak nyár elején lehet (következő nemzedék utódai). Természetesen a "hernyós" hajtások eltávolítása és megsemmisítése is segít, de az egész fát emiatt nehogy kivágja. A lárvák ellen csak akkor szükséges majd permetezni, ha a kártétel jelenleg látható, illetve valószínűsíthető mértéke azt indokolja, és a hernyók nem rejtőztek még el (fába, termésbe). Egy mostanában végzett permetezéssel a még szabadon mozgó lárvák pusztíthatók el. Ezek ellen pl. Decis WST (alkonyattól), Karate 2,5 WG (alk.), Zolone 350 EC (alk. és m.v.i.: 8 nap) stb. használható.
Balázs kérdésére válaszolva:
A korai (ápr.) hajtáshervadást az őszibaracknál - a fenti kísérőtünetek mellett - a barackmoly áttelelő, táplálkozásukat igen korán megkezdő, fiatal, fejletlen, így "mohó" hernyói okozzák, míg a május-júniusi-júliusi hosszabb hajtások hervadásáért a barackmoly nyár elején rajzó nemzedékének lárvái, továbbá a keleti gyümölcsmoly első (kb. májusban rajzó)nemzedékének lárvái tehetők felelőssé.
Kedves Növényvédelmi Mérnök Úr!
Az indittatásom amiért önhöz fordulok kapcsolódik előző szóváltásunkhoz.
Az őszibarack esetében hasonlóak a panaszaim mint Józsefnek. A barack tavaly hozott vesszőin a rügyekből kifakadt kb 3cm-es hajtások (ha van a már elvirágzott virágokkal együtt) elhervadnak és ezek egészét letörve a már említett mézgásodás tapasztalható. Tapasztalataim szerint a molykártétel később jelentkezik (május, junius és később) vagy tévedem? Lehet hogy a molyok kártétele idén ilyen korai időszakra esik? Vagy lehet hogy ez egy számomra még ismeretlen gombás betegség? Kérem tehát megtisztelő segítségét
ezen kérdések megválaszolásában.
Mivel az eredeti hozzászólásomban nem kaptam választ ezért itt is feltenném kérdéseimet, hátha itt hamarabb választ kapok.
Köszönöm előre is !
Tisztelt szakemberek !
Nem régen találtam erre a honlapra, de azóta sokat olvasgatom mert rengeteg hasznos információ van rajta. Kérdésem az lenne, hogy idén kipróbálnám a Score 250 EC nevű gombaölő szert Őszibarack fákon(tafrinás levélfodrosodásra) a betegség egy-két fának a levelén már látszik. Milyen töménységűre keverjem a permetlét (10 liter vízhez), hogy az valóban használjon is a fának, de károsodás ne érje őket ? A dobozon 2-3 ml/5-10 liter szerepel, szerintem ez elég tág fogalom, mivel a töménysége 50 %-ban is eltérhet a megadottak alapján. Ha jól értelmeztem régebbi cikkekben ez a szer megy, sárgabarack fákra is jó, ez valóban így van ? Ugyanazzal a permetlével őket is lehet permetezni ?
Még egy kérdésem lenne, szintén őszibarack fánál. A fák szépen kihajtottak, majd egy héttel később a levelek elhervadtak rajtuk , és a rügyeknél mézga kezdett folyni. Ez melyik betegség lehet? a fa kihajt-e még, vagy ki kell vágni ?
A segítséget előre is tisztelettel köszönöm !
Kovács József
De, valóban az is lehetséges, hogy őszibarackfáin (esetleg kajszin) Tünde barackmoly vagy keleti gyümölcsmoly lárvájának kártételét észlelte. Ebben az esetben fontos tünetek még, hogy a hervadó hajtásvégben nemcsak mézga, hanem rágcsálék, ürülék is van, és a belső rész kiüregesített. Köszönjük, hogy erre a lehetőségre is felhívta a figyelmet.
Nem "piszkálódásnak": szánva az nem lehet, hogy Tünde: "a hajtásvégek el kezdtek fonnyadni, és letörve őket nyálkás volt a seb"
ezen betegségleírásában a Keleti gyümölcsmoly
kártételére gondolt, ezt csak azért kérdezem mert én mint rovarkártevő ellen védekeztem hasonló tünetek esetében.
Kedves Hajnik Tünde!
A vöröses foltosság a sztigminás betegség tünete lehet. Ez a csonthéjasokon fordul elő. Hűvös, csapadékos tavaszokon okozhat kárt, ilyenkor lehet védekezni ellene. Urbán Gabriellának írt levelemben olvashat az ellene való védekezésről!
A hervadás és nyálka a sebben baktériumos betegségre utal (pl. kajszinál). Ezek ellen a tél végi rezes lemosással, illetve a bármilyen eredetű (metszés, vadkár stb.) mechanikai sérülés sebkezelésével lehet védekezni. Utóbbira használható pl. a Fixpol nevű készítmény.
Tavaly két másik kórságra emlékszem (nem csak a baracfát támadták meg). Az egyik a vörös foltok, a másik pedig olyan volt, hogy a hajtásvégek el kezdtek fonnyadni, és letörve őket nyálkás volt a seb.
Kedves Hajnik Tünde!
Az őszibarackon idén a tafrina okozza a legnagyobb gondot. Érdemes tudni, hogy a fajták fogékonysága igen eltérő!Emellett előfordulhat még a lisztharmat, sztigminás levéllyukacsosodás (a kis vörös foltok) stb. is, de ezek kisebb jelentőségűek. A lombkártevők közül a levélbarkók a levelek szélét csipkézik ki, a levéltetvek pedig a fiatal hajtásvégeket szívogatják, és a vírusterjesztésben van szerepük az őszibarack esetében. Ezek a rovarok csak tavasszal jelenhetnek meg tömegesen, később már nem károsítanak. Ellenük védekezni csak akkor érdemes, ha nagy egyedszámban fordulnak elő.
Ha leírja, milyen tüneteket ért \"minden létező betegség\" alatt, további tanácsot is készséggel adunk.
Egyébként az első években valóban arra kell törekedni, hogy a növény ne a termés fejlesztésére, hanem a vegetatív részek erősítésére fordítsa energiáját.
Köszönöm a gyors választ. Nagyon örülök, hogy ráleltem erre a kitűnő webes oldalra. A permetezési szaktanácsát feltétlenül megfogadjuk. Alig három éve van kertes házunk és nincs nagy tapasztalatunk a növényvédelem terén. A többi gyümölcsfánk (két éve ültettük mindet) nem ilyen kényes, tavaly vmi rovar (talán sodrómoly?) és és a leveleken keletkező kis vörös foltok ellen kellett permetezni őket de nem volt ennyire tragikus a helyzet. Az őszibarack viszont már tavaly is elkapott minden létező őszibarackbetegséget (a fentieket is) és ha az idén is így lesz akkor nem biztos hogy túléli. Mivel érdemes még lepermetezni, hogy kivédjük a további levélveszteséget? (A gyümölcs egyelőre nem lényeges, mert azt mondták, hogy az első években nem szabad rajthagyni egy-két szemnél többet...vagy nem igaz?)
Kedves Hajnik Tünde!
A tüneteket az őszibarack tafrinás betegsége okozza (Taphrina deformans). A kórokozó elleni védekezés időpontjai: Tél végi rezes lemosó permetezés. Rügypattanás után (a hajtások ú.n. egérfül állapotában); rózsaszín bimbós állapotban; virágzás végén és terméskötődéskor. Ez utóbbi kezeléseket (a rezes lemosás utániakat) Orthocid 50 WP-vel vagy Score 250 EC-vel célszerű végezni. A Score szisztémikus hatású készítmény, használata járványveszély esetén indokolt, amely alacsony léghőmérséklet (4-14 C) és párás, ködös idő esetén alakulhat ki. 3-nál több alkalommal lehetőleg ne használják egy vegetációs időn belül. A veszélyes időszak ált. márc.-ápr. A kezeléseket máj.-ban már befejezik, ilyenkor már nem lehet mit tenni a megbetegedett levelekkel. Idén sokhelyütt tapasztalható erős fertőzés. Termést azért fog hozni a fa, de az erős károsodás valószínűleg éreztetni fogja hatását. A levelek leszedése nem nyújt tökéletes védelmet a következő évre, mert a gomba a fás részeken is jelen van. Ezért is fontos a tél végi rezes lemosó permetezés elvégzése.
Két barackfánk van, mindegyiket csúnyán elkapta ez a vörös dudoros betegség. (virus? gomba?) Azt mondták, le kell szedni a beteg leveleket. Sajnos ez egyik fan elig van egészséges levél. Akkor vegyük úgy, hogy vége szegénynek? Hogy permetezzünk, ha mindig esik az eső...