Szőlő gondozása kiültetés után

Ódor Richard

Köszönöm, mindez nem derült ki abból a szőlős szakkönyvből, amiben olvastam róla - s ráadásul ott a csirkézést (ezt nehéz lesz megszoknom, mindig a baromfik jutnak eszembe :) ) tényleg a kiszáradás ellen írták. Nem tudom, lehet hogy elírták, de ez nem lényeg.

A töveket természetesen jól beiszapoltuk.
Remélem a szőlő gondozása rendesen fog sikerülni a jövőben - így van ez a rahedli másik növénnyel is, amit most hirtelen a kertbe telepítettünk.

#1249
Pap Edina

Kedves Richárd!
A csirkézés tavasszal a kifagyás veszélye ellen védi a szőlőt, akárcsak a rózsát. Május második felétől (Fagyosszentek után) elbontható a csirke, azaz szétteríthető a tő körül. Az újonnan telepített szőlőt, de más növényt is ültetéskor alaposan be kell iszapolni, aminek a vízutánpótláson kívül az a jelentősége, hogy a talajszemcséket a gyökerekhez \"nyomja\". Azután az első két hétben naponta kell öntözni, majd fokozatosan ritkítani az öntözéseket gyakoriságát.
A rózsa és a szőlő esetében az úgynevezett oltóviasszal találkozott, ami az oltás helyét védi a kiszáradástól. Ez ahogy a növény nő, illetve a napfény hatására leesik, nem kell vele különösebben törődni.

#1247
Ódor Richard

Olvastam, hogy a tavaszal kiültetett szőlőtöveket kis földkupaccal, ún. \"csirkével\" (...?) kell a kiszáradás ellen védeni. A kupacot később kéthetente lazítani és fokozatosan csökkenteni kell, nyár végéig pedig teljesen el kell távolítani. Ez időszak alatt azonban maga a kis homokkupac is rendesen kiszárad - legalábbis az elmúlt nyarakból kiindulva, mikor is jó métereket lefelé kiszáradt a talaj nálunk, ahol nem locsoltuk folyton.
>>A szőlőket hogyan, mikor, s milyen mértékben szükséges locsolni az első évben?

Faiskolában gyakran valamiféle - gondolom speciálisan kertészeti - viasszal vonják be a szőlő- és rózsatöveket. Ez mi ellen véd, s egyáltalán nem akadályozza az új hajtások növekedését?

#1244