Sivatagi Rózsa (adenium obesum)

Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Czár Gábor!

A vízre ugyan olyan érzékenyek a növények mind mi, sőt még annál jobban is. Könnyen elpusztulnak a nem megfelelő összetételű víztől. Az esővíz a legjobb és a legmegfelelőbb összetételű és Ph-jú. Amennyiben ez nem áll rendelkezésünkre, úgy az ásványvíz vagy végső esetben forralt víz jelenti a megoldást. Jó lenne, ha átültetné, mert nagyon tömörnek tűnik a talaj, és a gyökerének a szellős jó vízáteresztő közegre van szüksége.

#32057
Czár Gábor

Kedves Katalin!

Először is köszönöm a válaszát!
Kaktusz földbe ültettem, bár igaz sóder hozzáadása nélkül. Átültessem esetleg kaktusz föl+sóder keverékbe, az Ön által leírt arányban?
A víz az lesz valószínűleg a baj! Amint olvastam a válaszát el kezdtem gondolkodni, és összeállt, hogy kb azóta produkálja ezt amióta a nagy esőzések és a megemelkedett talaj vízszint miatt elég klóros, hypos íze volt a víznek, ezért pl. mi is ásványvizet ittunk, valószínűleg ez a virágnak sem volt túl jó.
Attól függetlenül, ha szükséges és segít, átültetem!

#32050
Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Czár Gábor!

Milyen talajba ültette őket? Fontos a laza, jó vízelvezetésű és tápdús talaj! A gyökérzónának levegősnek kell lennie. Törekedjen a semleges Ph- kialakítására. A talaj lehet háromnegyed rész kaktuszföld + finom, apró szemcséjű sóder. De lehet tőzeg vagy kókuszrost, szarvasmarha trágyával keverve. Öntözéshez semleges kémhatású víz használatára törekedjen. Lehetőleg esővizet használjon. Jó megfigyelés, valóban úgy kell locsolni, ahogy azt a növény, igényli és ezt jól érzékelte. A növény külsejével jelzi ha ’szomjas’. A szürkés árnyalatuk és nyomásra puhább tapintatuk árulkodik a vízigényükről.

#32043
Czár Gábor

Üdvözlöm!

Tavaly ősszel vetettem 5 db sivatagi rózsa magot, melyből 3 megeredt, de csak 2 maradt. Ez a kettő azonban szép és egészséges (volt). Az ablakban a radiátor mellett lett csíráztatva és itt van azóta is. Amióta a napsütéses órák száma nőtt, szemmel látható fejlődésnek indult. A baj, csak az, hogy amíg a felső levelek épek és egészségesek, addig az alsók folyamatosan visszaszáradnak. Gondoltam már a helytelen öntözésre is, de ha sokáig nem kapnak vizet, a törzsük "összefonnyad", majd öntözés után újra megduzzad. Mi lehet az oka, ami a levelek ezen jelenségét okozza?
Válaszát előre is köszönöm!

#32023