burgonya gyomirtása

Antics Katalin Szaktanácsadó

Kedves Tóth Ervin!
A gyomok megjelenése terület, klíma és talajfüggő is egyben. Eddig milyen gyomok voltak jelen a talajban? Általában most is azokra kell számítania.

#36013
Tóth Ervin

Ide kelett volna eredetileg írnom a hozzászólást, elnézést:

"Tisztetl Cím!

Burgonya gyomirtásával kapcsolatban lenne kérdésem, még sosem használtunk gyomirtót burgonyához, csak kapálva volt. Végeleges bakhát megvan már, ültetőgépes ültetés miatt.
Szóval mindenki Pendigan-t ajánlotta. De ahogy olvasom egyszikűek ellen jó és néhány kétszikű ellen. Például burgonya kihajtása előtt lepermetezem, jön rá eső is, tehát kifejti hatását, kiöli az egyszikűeket. De ahogy olvastam sok kétszikű gyom is lehet a burgonyában, például disznóparaéj, libatop, keserűfű félék stb. De úgy emlékszem azok inkább később, a burgonya fejlettebb állapotában szoktak megjelenni, jól gondolom? Tehát most lenyomom egyszikűek ellen, aztán 10 cm-es koráig lehet gyomírtani a burgonyát? Akkor meg juttassak ki kétszikűek ellen is? Vagy ha jól sikerül az egyszikűek elleni, akkor meg sem tud indulni a kétszikű gyom?
Válaszát előre is köszönöm."

#35965
Pap Zoltán

Kedves Árpád!
Ez részben kétszikűek elleni gyomirtószert, részben egyszikű tarackosok elleni védekezést kíván. Sajnos (főként a tarackosok miatt) a totálgyomirtók lennének a legmegfelelőbbek, melyek ilyenkor már nem jöhetnek szóba (preemergens védekezés kellett volna, vagyis vetés/ültetés előtti).
Mekkora területről van szó? 1000-2000 m2-ig alapvetően a kapa/kézi gyomlálás a legjobb megoldás. Amennyiben nagyobb területről van szó, írjon, hogy pontosan milyen káposztafélét termeszt, mekkora területen, és mekkora lehet a gyomborítottság (%-osan) egy- és kétszikűekből.

#25851
Arpad

SZiasztok...
Lenne 1 kerdesem a kaposztan mikor 4- 6 level talalhato mejk gyomirto szereket lehet hasznalni (tyukhur,jegecske , tarackbuza ,vorospare stb,,) elolen.
udv

#25796
Pap Zoltán

Posztemergensen (kelés után) alkalmazható szerek:
Fusilade S 1,5 - 3 l/ha, Nabu S 1,5 - 6 l/ha. Ezek szelektív szerek, azonban lehetőleg akkor kell alkalmazni, amikor a gyomok már valamelyest megnőttek, azonban a burgonya még nem árnyékolja őket.

#18867
Krámos József

A kikelt burgonyában mivel kell gyomirtózni?

#18736
Fekete Tibor

T. Vétek úr!

Köszönöm az információkat , jövó évben

megpróbálom hasznositani

Köszönettel:Fekete Tibor

#4859
Vétek Gábor

Tisztelt Fekete Tibor!

A burgonya gyomirtása során a következő szempontokat kell figyelembe venni, illetve az alábbi szabadforgalmú készítmények használhatók a megfelelő időpontokban: Ha a terület évelő gyomoktól mentes, akkor jobb a helyzet, ellenkező esetben nem célszerű azok kiirtásáig ott burgonyát termeszteni. Az egyéves, egyszikű gyomok (pl. Setaria spp. - muhar fajok) esetében viszonylag több készítmény közül lehet választani burgonyában. A bakhát feltöltése után, ha hűvös az idő, a burgonya sokáig elfekszik a talajban, így célszerű várni a kémiai gyomirtással, hogy a kijuttatott szer hatásos legyen, az állomány ne legyen majd gyomos. Érdemes akár naponta figyelni, hogy a gumó a talajban mennyire hajt, és a kezelést kb. akkor elvégezni, amikor a hajtás már a talaj felszínéhez közel van. Ekkor juttatható ki preemergensen pl. a Dual Gold 960 EC, a Stomp 330 vagy a Stomp 400 SC. A permetléhez szükséges vízmennyiség kb. 200 l/ha. Az Dual Gold csak egyszikűirtó, a Stompnak némi kétszikűirtó hatása is van. Ha a kétszikűek válnak dominánssá, akkor ezek gyérítésére alkalmas készítmények is vannak forgalomban, melyek engedélyezettek burgonyában, illetve az egyszikűirtók kétszikűek irtására alkalmas szerekkel kombinálhatók. Posztemergens gyomirtásra használható pl. a Fusilade Forte (é.v.i.: 56 nap) vagy az Agil 100 EC (é.v.i.: 45 nap). A posztemergens, azaz a burgonya növény növekedése alatti kezeléseket a kultúrnövény 15-20 cm-es állapotánál, a gyomok néhány leveles fejlettségénél kell elvégezni, lehetőleg nem túlságosan száraz időben, az esti órákban. A permetléhez szükséges vízmennyiség ekkor kb. 300 l/ha legyen.

#4804
Fekete Tibor

T. Szakértő!
Vetésforgóval kb 800 nm-es területen évekóta
burgonyát vetek.Az utóbbi 2 évben ugy elsza-
porodott az un.talpas muhar ,hogy kézi erővel
feltöltés után lehetetlen kézben tartani. Kérem
szives tanácsukat, hogy külónósen feltöltés után
/nem csak talpas muhar ellen/milyen szerekkel
tudom rendben tartani a vetést

Köszönettel:Fekete Tibor

#4770