Gyümölcsfaültetés

Pap Edina

Kedves Richárd!
Semmiképpen sem volt hiba mély és széles ültető gödörbe telepíteni a gyümölcsfákat. Különösen sovány, homokos talajon jó, ha minél nagyobb veremben cserélik ki, javítják fel érett istálló trágyával a talaj szerkezetét. Fontos, hogy érett, majdnek földszerű legyen a trágya. Az elültetett fákat természetesen meg kell metszeni, a megfelelő koronaalak kialakítást el kell kezdeni (gondolom erről is olvasott a szakkönyvekben). A jó állású vesszőket szabad csak meghagyni. A metszést a lemosó permetezés kövesse, de a csonthéjasokat rügypattanás után már nem szabad résztartalmú szerrel permetezni, almatermésűeket sziromhullásog lehet. A Tiolsol-t ajánlom 1-3%-os töménységben.

#1230
Ódor Richard

Tisztelt Szaktanácsadó!

A helyzet a következő:
Kezdő kertész vagyok - eléggé kezdő, csak most leszek 17 -, tehát semmi tapasztalatom nincs a gyümölcsfák ültetéséről, mindössze amit eddig szakkönyvekben, esetleg itt a weben különböző szakoldalakon olvastam.

Az idei nagy gyümölcsfaültetés előtt főleg Bálint György erről szóló könyveit bújtam, és a leírtak szerint minden fát egy 120 cm X 120 cm alapterületű, és 60-70 cm mély gödörbe ültettünk úgy, hogy talajforgatás helyett az egész gödröt kecske- és istállótrágyával kevert, termőrétegből kitermelt földdel telítettük meg. Ezt azért is így csináltuk, mert a mi talajunk a termőréteg alatt, de sok helyen még a termőrétegen is igencsak hasonlít a sivatagi, vagy homokozóbeli homokhoz mind állagban, színben, mind tápanyagban, viszont van egy pont a kertben, ahol eddig öreg gyümölcsfák álltak, s alatta tartottuk sokáig az érő trágyát, és itt elég mélyen feljavult a föld, amit innen szállítottuk át a lyukakba.

Aztán itt az interneten találtunk egy cikket,
(http://www.tuja.hu/argyumolcsfa.htm)
mely így ír: \"A korábban szokásos mély ültetőgödrös telepítés nem vált be, ezért jelenleg a sík művelést részesítik előnyben.\"

Nos hát, a kérdésem nyilvánvaló: hiba volt-e, hogy mély és nagy gödrökbe raktuk-e a fákat, vagy csupán erőt pazaroltunk rá - ami a kisebbik gond -, és a fáknak nem hátrány?
______________________

Még néhány, a gyümölcsfákhoz kapcsolódó kérdésem lenne: az épp elültetett fákat azonnal kell metszeni?
És mit tegyek, ha már itt van március vége, a fák mindjárt rügyeznek, s én még nem metszettem a sok tavaszi munka miatt, de a hétre még -5°C-ot is mondanak éjszakára?
Metszést borús, esős dőben is lehet végezni?
Metszés után rögtön milyen típusú permettel érdemes permetezni, ha kell egyáltalán? (pl. *Bordói lé FW +Kén* , én erre gondoltam, de nem vagyok benne biztos)

Válaszát előre is köszönöm

#1208