
Virágos balkon februárban is
Már nagyon várjuk a melegebb napokat és kerti virágaink nyílását. Ha szeretnénk vidámabbá tenni a teraszt vagy a balkont, akkor ezeket a tavaszváró növényeket ültessük.
Cserepes primula
A tél kedves cserepes dísznövénye a kankalin, vagy primula. A tölgyesekben élő sárga szirmú, húsvét tájékán nyíló szártalan kankalin, "zsibavirág" (Primula veris) hibridje. Viszonylag olcsó, mutatós cserepes növény, megfelelő ápolás mellett sokáig díszítheti a lakást vagy a teraszt. Számtalan színváltozatban kapható a kanárisárgától a sötétliláig, de találunk cirmos szirmú, teltvirágú és sötétlombú változatokat is.
A primula viszonylag jól tűri az enyhébb fagyokat. Vízigényes növény, gyors leromlása a kiszáradás miatt történik. Fagymentes napokon öntözzük. A legjobban tesszük, ha a tőzegből átültetjük egy jobb víztartó képességű virágföldbe. Tápoldatozni kéthetente kell, virágos növényekhez ajánlott készítménnyel. Meghosszabbíthatjuk az életét, ha az elnyílt virágokat és a sárguló alsó leveleket folyamatosan eltávolítjuk.
Teljes elvirágzás után kiültethetjük a kertbe, lehetőleg lombos fák alá, ahol tavasszal viszonylag több fényt kap, nyáron azonban árnyékban, félárnyékban van. Az első télen takarjuk lombbal, hogy biztonságosan átteleljen. Áprilisban, májusban nyílik újra, virágai kisebbek, színtelenebbek lesznek ugyan, mint cserepes korában, de több virágot hoz.

Miniárvácska
A kisvirágú árvácska, vagy szarvacskás árvácska (Viola cornuta) egyre népszerűbb árvácskaféle, mivel a nagyvirágú kétnyári változathoz képest bőségesebben virágzik, tél után gyorsan regenerálódik, és nagyon izgalmas színekben kapható. Nem ritka a kétszínű változat sem. Olykor több színt összeültetve kínálják a kereskedők, a még nagyobb színkavalkád érdekében. Ha ősszel ültetjük el, tavasszal nagyon gyorsan erőre kap és bőven nyílik. Sokáig virít a balkonládában, sokszor még júliusban is, ha nincs túl meleg. Átlagos vízigényű növény, de szereti a jó minőségű talajt, ezért célszerű tápanyagban gazdag virágföldbe átültetni. A lisztharmat károsíthatja és sajnos a csigák kedvence is. Nyáron kiültethetjük a kertbe, napos, félárnyékos fekvésbe. Lombtakarás mellett áttelel, illetve magról szaporodik, és tavasszal itt-ott előbújik a kertben. A magoncok az eredeti fajtához képest apróbb és eltérő színű virágokat hoznak

Ázsiai boglárka
Az ázsiai boglárka (Ranunculus asiaticus) gumós évelő dísznövény, amit nálunk kora tavasszal egynyári növényként árulnak Valentin-nap, nőnap tájékán. A szaggatott levelek közül viszonylag hosszú virágszáron kiemelkedő kerekded, tömve telt virágai nagyon sokféle színűek, a piros, a rózsaszín, a sárga a narancssárga különböző árnyalataiban és fehér, krémfehér színben is létezik. Vágott virágként is találkozhatunk vele. Önmagában is nagyon elegáns, de vegyes tavaszi edénybe is ültethetjük. Vízigényes növény, a vízhiányra a virágok konyulásával válaszol. Az elnyílt virágok folyamatos eltávolításával hosszan tartó virágzásra ösztönözhetjük.
Elvirágzás után vágjuk le a virágfejeket (úgy, mint a tulipánét) és hagyjuk a szárat és a leveleket visszaszáradni. Ezt követően gumóját a cserében hagyva hűvös, száraz helyen tároljuk a nyár folyamán. (A szobai ciklámennel is hasonlóan tegyünk.) Ősszel gumóit osszuk szét, és friss laza, jó víztartó, ugyanakkor jó vízáteresztő képességű, komposztos virágföldbe ültessük el cserépbe, és a lakásban tartva kezdjük el öntözni tavaszi virágoztatáshoz. A kertbe is kiültethetjük, ahol nem fenyegeti a kiszáradás veszélye. Leginkább kerti tó, csobogó környékére, napos, félárnyékos helyre. Komolyabb teleken kifagyhat, ezért télen lombbal takarjuk, vagy szedjük fel a gumókat (úgy, mint a kardvirágét, dáliáét), és száraz újságpapírba csomagoljuk tavaszig.

Százszorszép
A vadon, sokszor a kerti gyepben növő százszorszép (Bellis perennis) szimpla vagy telt, de mindenképpen nagyobb virágú és dúsabb lombú nemesített változatai szintén lehetnek a kora tavaszi balkon növényei. Különösen jól mutatnak együtt színben hozzájuk illő tavaszi hagymás virágokkal. Egészen a nagy nyári melegekig nyílik. A lisztharmat károsíthatja. Az elnyílt virágokat célszerű letisztítani a növényről, mert a barna virágfejek és a széthulló szirmok elcsúfítják a növényt. A túlzott hőséget és szárazságot nem viseli, de hűvös nyarakon hosszan virít. A tavasszal nőnapi cserepes növényként árult nagyvirágú fajták nem télállóak, a kertbe kiültetve takarni kell őket.

Cserepes miniszegfű
A kisvirágú cserepes szegfű (Diantus) is már elég korán kapható a virágboltokban. Régebben inkább anyák napi cserepes növény volt, ma már Valentin-napkor is felköszönthetjük vele a szerettünket. Különösen ehhez a naphoz illik a kiváló marketinggel megtámogatott, „csókos szájú” cserében kapható Pink Kisses (képünkön). Télálló, szabadföldbe vagy dézsába ültetve egyaránt mutatós, bőségesen virágzik és illatos is. A Pink Kisses virágainak közepe bordós-sötétrózsaszínes, majd a szirmok a szélük felé haladva egyre halványodnak. Más fajták lehetnek egyszínűek a bordó, a piros, a rózsaszín különböző árnyalataiban pompázók, vagy sárgák és fehérek.
Tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású, kissé meszes talajt kedvel. A túlöntözésre kell odafigyelni, mert attól könnyen kirohad. Párás melegben a szegfűrozsda károsíthatja. Az elhervadt virágokat pedig rendszeresen távolítsuk el. Egész nyáron is az edényben maradhat jó minőségű földben és megfelelő ápolás mellett. A fülledt meleget és a forró napsütést nem kedveli. A kertbe is kiültethetjük, kis kerekded, talajtakaró bokrokat nevel. Jól bírja száraz időszakokat, de cserépben többet kell öntözni, de nem szabad túlöntözni.
Hunyor
A hunyor rendkívül elegáns, kora tavaszi cserepes dísznövény. A nemesítőknek köszönhetően csodás színekben és virágformákban kapható. Több hunyorfaj a mi erdeinkben is őshonos, védett növény. Az illatos hunyorral (Helleborus odorus) általában Dél-Dunántúl keleti részén, a Mecsekben, Villányi hegységben találkozhatunk, míg a kisvirágú hunyor (H. dumetorum) a Dunántúli-középhegységben, valamint a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Dunántúl nyugati felén él. A pirosló hunyor (H. purpurascens) kizárólag az Északi-középhegységben és a Pilisben él. A kertészeti változatok legtöbbször a fehér virágú, fekete gyöktörzsű fekete hunyort (H. niger) és az örökzöld levelű keleti hunyort (H. orientalis) hibridjei. A hófehér virágú fekete hunyort „karácsony rózsájának” is hívják, a karácsonyra hajtatott példányok szép élő díszei a karácsonyi asztalnak, virágai a betlehemi csillagot idézik.
Minden hunyor, így a kertészetben vásárolt hibridek is mérgezőek!
A hunyorok természetes élőhelyükhöz hasonlító körülményeket, mélyrétegű, humuszban gazdag, nyirkos talajt, árnyékot, félárnyékot kedvelnek. Télen, kora tavasszal virágzik, nyáron már nyugalmi idejét tölti, ezért érdemes kiültetni a kertbe, vagy egy nagyobb edény átültetve védett, hűvösebb helyet keresni neki. Nyáron a szirmuk elhullása után virágszáron maradó csészelevelei is mutatósak, bár nem színesek. Nagyon jó téltűrő, de kiültetés utáni első évben célszerű lombbal takarni. Az elhalt és talajra lehajló levelek vágjuk le, így megelőzhetjük e levélbetegségeket.
