Újévi változások a szabadforgalmú készítményeknél

Újévi változások a szabadforgalmú készítményeknél

Zsigó György 2025. jan. 20. Kb. 10 perc olvasás

2025 év elején újabb 30 hatóanyag engedélyét vonta vissza az Európai Bizottság. Vannak azonban jó hírek is, és néhány új készítmény is felkerült a palettára. A „zöldkönyvet” sem nehéz megszerezni.

Az Európai Unió Hivatalos lapjában 2024. december 31-én jelenet meg a Bizottság (EU) 2024/3199 felhatalmazáson alapuló rendelete, mely a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a peszticidek és az ipari vegyi anyagok jegyzékbe vétele tekintetében történő módosításáról rendelkezik. 

Sajnos újabb kb. 30 hatóanyag engedélyét vonták vissza. Mivel ipari vegyi anyagok is szerepelnek a rendelet listáján ezért érdemes az egész jogszabályt átböngészni a NAK honlapján. Lehet, hogy Önöknek egyéb vegyi anyagok is fontosak lehetnek a felhasználás szempontjából. Nekem feltűnt pl. a difenakum hatóanyag, ami pl. a Biotox rágcsálóirtó pépben megtalálható.

Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy nem hosszabbítja meg pl. a benfluralin, a bentiavalikarb, a klofentezin, a dimetomorf, a dimoxistrobin, a mepanipirim, a metiram, az oxamil, az S-metolaklór, illetve a trifluszulfuron-metil jóváhagyását. Továbbá az ipkonazol, az aszulam-nátrium hatóanyag, a kalcium-foszfid, a kloridazon, a klórszulfuron, a fluzilazol, a fuberidazol, az ioxinil, a molinát, az oxadiazon, a profenofosz, a kinoklamin, a spirotetramat, a tralkoxidim és a triadimenol hatóanyagok, difenakum hatóanyag, penflufén hatóanyag, fenpropimorf, d-Alletrint és a metilén-ditiocianátot, bendiokarb hatóanyag, ezüst-réz-zeolit, az ezüst-nátrium-hidrogén-cirkónium-foszfát és az ezüst-zeolit, akrolein, abamektin, warfarin, ciánamid anyagokról is rendelkeztek.

Önöknek három olyan növényvédő szer-hatóanyagot emelek ki a jogszabály felsorolásából, amelyek III. kategóriás készítményekben is megtalálhatóak. Bizottság úgy határozott, hogy nem hosszabbítja meg a metiram (pl. Polyram DF, Cabrio Top), az S-metolaklór (pl. Dual Gold, Basar 960 EC, Cross Extra, Lecar, Siluetta, Tender) és az abamektin (pl. Fazilo, Triathlon) jóváhagyását. 

Jó hírről is beszámolhatok, mert újabb engedélyek illetve módosítások is születtek a NAK Kiskultúrás Munkacsoportjának köszönhetően. Több már jól ismert III. kategóriás készítmény engedélyét is „kiterjesztették”, azaz még több növényre használhatóak illetve néhány esetben új engedélyek is születtek. Ilyen pl. a Xiren HG (metaldehid), a Signum WG (boszkalid, piraklostrobin), a Margareta Extra (piretrinek), a Mospilan 20 SG (acetamiprid), a Hierro (vasfoszfát), a Promesa (azoxistrobin), a Trunfo (azoxistrobin), a Fytosave (COS-OGA).

A fentiek közül igazi újdonság a folyékony Fytosave, amely a legtöbb zöldségkultúrában engedélyt kapott lisztharmatra és 0–1 nap az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje. A COS-OGA hatóanyaga kitozán-fragmensek (chitooligoszacharidok, COS) komplexéből áll, amelyek a gomba sejtfalában és a rákfélék külső vázában található vegyületek, amelyek a növényi sejtfalakból származó pektin fragmentumokhoz (oligogalakturonidok, OGA) kapcsolódnak.

Javaslom, hogy tanulmányozzák a NÉBIH növényvédő szer-adatbázisát.

Tavaly két újabb egyszerű anyagot, a magnézium-hidroxidot és száraz pellet formájában a baltacimot (Onobrychis viciifolia) engedélyeztek és ezzel már 26-ra emelkedett a számuk.

Egy decemberi jogszabály értelmében a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara az elkövetkező hónapokban komoly változásokon megy át. Remélem, hogy a 80 órás alaptanfolyamokat és a 8 órás továbbképzéseket nem érinti majd a szervezet átalakítása.

Az biztos, hogy Budapesten a január 28-án induló alaptanfolyamot ás a február 1-i továbbképzést a megszokott módon megtartjuk. A tájékoztatók és a jelentkezési lapok letölthetőek innen.

Üdvözlettel:
Zsigó György, NMNK

Ez is érdekelheti:

2024. évi 22. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás

Fontosabb változások a szabadforgalmú növényvédő szereknél

Miért nem hat a növényvédő szerem?