Újévi változások a szabadforgalmú készítményeknél
2025 év elején újabb 30 hatóanyag engedélyét vonta vissza az Európai Bizottság. Vannak azonban jó hírek is, és néhány új készítmény is felkerült a palettára. A „zöldkönyvet” sem nehéz megszerezni.
Az Európai Unió Hivatalos lapjában 2024. december 31-én jelenet meg a Bizottság (EU) 2024/3199 felhatalmazáson alapuló rendelete, mely a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a peszticidek és az ipari vegyi anyagok jegyzékbe vétele tekintetében történő módosításáról rendelkezik.
Sajnos újabb kb. 30 hatóanyag engedélyét vonták vissza. Mivel ipari vegyi anyagok is szerepelnek a rendelet listáján ezért érdemes az egész jogszabályt átböngészni a NAK honlapján. Lehet, hogy Önöknek egyéb vegyi anyagok is fontosak lehetnek a felhasználás szempontjából. Nekem feltűnt pl. a difenakum hatóanyag, ami pl. a Biotox rágcsálóirtó pépben megtalálható.
Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy nem hosszabbítja meg pl. a benfluralin, a bentiavalikarb, a klofentezin, a dimetomorf, a dimoxistrobin, a mepanipirim, a metiram, az oxamil, az S-metolaklór, illetve a trifluszulfuron-metil jóváhagyását. Továbbá az ipkonazol, az aszulam-nátrium hatóanyag, a kalcium-foszfid, a kloridazon, a klórszulfuron, a fluzilazol, a fuberidazol, az ioxinil, a molinát, az oxadiazon, a profenofosz, a kinoklamin, a spirotetramat, a tralkoxidim és a triadimenol hatóanyagok, difenakum hatóanyag, penflufén hatóanyag, fenpropimorf, d-Alletrint és a metilén-ditiocianátot, bendiokarb hatóanyag, ezüst-réz-zeolit, az ezüst-nátrium-hidrogén-cirkónium-foszfát és az ezüst-zeolit, akrolein, abamektin, warfarin, ciánamid anyagokról is rendelkeztek.
Önöknek három olyan növényvédő szer-hatóanyagot emelek ki a jogszabály felsorolásából, amelyek III. kategóriás készítményekben is megtalálhatóak. Bizottság úgy határozott, hogy nem hosszabbítja meg a metiram (pl. Polyram DF, Cabrio Top), az S-metolaklór (pl. Dual Gold, Basar 960 EC, Cross Extra, Lecar, Siluetta, Tender) és az abamektin (pl. Fazilo, Triathlon) jóváhagyását.
Jó hírről is beszámolhatok, mert újabb engedélyek illetve módosítások is születtek a NAK Kiskultúrás Munkacsoportjának köszönhetően. Több már jól ismert III. kategóriás készítmény engedélyét is „kiterjesztették”, azaz még több növényre használhatóak illetve néhány esetben új engedélyek is születtek. Ilyen pl. a Xiren HG (metaldehid), a Signum WG (boszkalid, piraklostrobin), a Margareta Extra (piretrinek), a Mospilan 20 SG (acetamiprid), a Hierro (vasfoszfát), a Promesa (azoxistrobin), a Trunfo (azoxistrobin), a Fytosave (COS-OGA).
A fentiek közül igazi újdonság a folyékony Fytosave, amely a legtöbb zöldségkultúrában engedélyt kapott lisztharmatra és 0–1 nap az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje. A COS-OGA hatóanyaga kitozán-fragmensek (chitooligoszacharidok, COS) komplexéből áll, amelyek a gomba sejtfalában és a rákfélék külső vázában található vegyületek, amelyek a növényi sejtfalakból származó pektin fragmentumokhoz (oligogalakturonidok, OGA) kapcsolódnak.
Javaslom, hogy tanulmányozzák a NÉBIH növényvédő szer-adatbázisát.
Tavaly két újabb egyszerű anyagot, a magnézium-hidroxidot és száraz pellet formájában a baltacimot (Onobrychis viciifolia) engedélyeztek és ezzel már 26-ra emelkedett a számuk.
Egy decemberi jogszabály értelmében a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara az elkövetkező hónapokban komoly változásokon megy át. Remélem, hogy a 80 órás alaptanfolyamokat és a 8 órás továbbképzéseket nem érinti majd a szervezet átalakítása.
Az biztos, hogy Budapesten a január 28-án induló alaptanfolyamot ás a február 1-i továbbképzést a megszokott módon megtartjuk. A tájékoztatók és a jelentkezési lapok letölthetőek innen.
Üdvözlettel:
Zsigó György, NMNK
Ez is érdekelheti:
2024. évi 22. – idei utolsó – növényvédelmi felhívás
Fontosabb változások a szabadforgalmú növényvédő szereknél
Miért nem hat a növényvédő szerem?