Télen is szedhető zöldségek
Ugyan a tél nem kifejezetten a kertészkedés időszaka, mégis többféle zöldséget termeszthetünk folyamatosan, akár fagypont alatti hőmérsékleten is. Nincs is annál jobb érzés, mint amikor a fagyos, havas kertből szüretelünk friss zöldségeket, fűszernövényeket a család asztalára!
Azért is fontos a téli időszakban a friss zöldség, mert a szervezetünk folyamatosan éhezik a vitaminokra. Válasszunk kertünkbe olyan levélzöldségeket, fűszereket, vagy gyökérzöldségeket, amelyek jól bírják a tartós alacsony hőmérsékletet, akár a hóborítást és a napsütéses órák csekély számát is.
Áttelelő zöldségek vetése
Jó megoldás áttelelésre vetni zöldségeket, amelyeket szeptember elejétől október második feléig vethetjük. Fontos, hogy a növények kikeljenek és megerősödjenek a téli hideg és a fagyok beállta előtt. A megfelelő talajelőkészítés és tápanyagfeltöltés kulcsfontosságú.
Mindenképp célszerű megdolgozni a talajt, érett komposztot forgatni az ágyásokba a szezon végén. Ez után vethetjük el a magokat. A madársaláta, a spenót, a rukkola, vagy a téli porcsin kiváló áttelelő levélzöldség.
Kifejlett zöldségek teleltetése
Másik technika az egész éves zöldségellátásra, ha a hidegtűrő növényeinket kint hagyjuk az ágyásokban, így folyamatosan szedhetünk róluk. Ha túl nagy a hideg esetleg szalmával, vagy szénával, avarral célszerű lehet takarni a növények tövét.
Talajjavító téli vetés
Az üres területekre a téli időszakra célszerű lehet olyan magkeveréket vetni, amely tavasszal zöldtrágyaként bedolgozható, ezzel a talajéletet javítja, a talajt tápanyagokkal, szerves anyaggal és nedvességgel tölti fel. Kifejezetten jó választás lehet télire olyan talajjavító kultúrát vetni, amely aromás, ezzel a talajban élő kártevőket riasztja. Ilyen lehet a mustár, vagy az édeskömény. A jégcsapretek, vagy a meliorációs retek is jó választás, hiszen talajt lazítja a vastag karógyökerek segítségével.
7+1 legjobb téli zöldség
Kelkáposzta
A kelkáposzta egy kifejezetten hidegtűrő zöldségféle. Sőt, az íze a hideg hatására még finomabbá, zamatosabbá válik. A kelkáposzta akár az egész telet képes kint tölteni a kertben, bár növekedési üteme lelassul. Téli termesztésre a kései fajták alkalmasak inkább. A magokat április végétől május végéig vessük el, majd a palántákat július végéig ültessük ki. A növény október végére, november elejére eléri végleges méretét. A leveleket már a növény 20 centiméteres magassága után folyamatosan szedhetjük. A kelkáposzta levelei igazi téli vitaminbombák, amelyek sokoldalúan fogyaszthatóak. Készülhet belőle krémleves, párolt káposzta, káposzta chips is.
Kelbimbó
Szintén a káposztafélék családjába tartozik a kelbimbó, amely kifejezetten fagytűrő. A legfinomabb ízű termés akkor keletkezik, ha nappal napsütés, éjszaka pedig fagy éri a növényeket. A kelbimbót mindenképpen napsütéses helyre vessük, hiszen még a tél elején is szükséges lesz a lehető legtöbb napsütés. Ez a növény jól termeszthető magaságyásban is. A hidegebb telekkel járó régiókban május végén, júniusban vessük el a kelbimbót, ahol a telek enyhébbek, ott akár nyár végén is vethető a növény. Kulcskérdés a termesztés során a megfelelő öntözés és a védelem a kártevők ellen. November végétől december végéig folyamatosan szedhetők a termések.
Brokkoli
A brokkoli is klasszikus hidegtűrő zöldség. A nyári kánikula kifejezetten károsan hat rá, viszont a téli fagyokat jól bírja. Ízvilága és a beltartalmi értékei is javulnak a hideg hatására. Igen jól használható őszi termesztésre, augusztus végétől szeptember közepéig célszerű palántákat kiültetni. Körülbelül 5 tő telepítése javasolt négyzetméterenként. A hideg hatására előbb csak a növény levelei fagynak el, a rózsák viszont épek maradnak.
Póréhagyma
A hagymafélék többsége hidegtűrő. A póréhagyma egészen mínusz 10 Celsius fokig biztonsággal termeszthető, tehát ha nincs extrém téli hideg, akár tavaszig szedhetők az ízletes hagymák. Ugyan jól bírja a hideget, de célszerű lehet a sorközöket és növények töveit mulccsal takarni. Ez nem csak az extrém fagyok ellen véd, de a talajt is jól szigeteli, így a termés kiszedése egyszerűbbé válik.
Cékla
A káposztafélék sikeres téli kerti túlélők, de igaz ez a gyökérzöldségekre is. A cékla egy igazi superfood, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal. Télen gyakori panasz a letargia, a fáradtság, ennek hátterében pedig sokszor áll vashiány. A cékla fogyasztásával ezek a panaszok enyhíthetők. A konyhában rengetegféleképpen felhasználható, készülhet belőle savanyúság, saláta, párolt, vagy dinsztelt zöldség is. Júniustól szeptemberig vethető és egészen év végéig a talajban hagyható. A fagyokat mínusz 4-5 C-fokig tolerálja, de a keményebb hideget már megsínyli. Ha szeretnénk kint hagyni a céklákat a mínuszok után is, célszerű őket hullott lombbal, vagy szalmával takarni. Ugyan leggyakrabban a cékla gyökerét használjuk, de ne feledjük, hogy a friss, zsenge levelei is fogyaszthatók salátaként.
Torma
Nincs is jobb immunerősítő, mint egy jó vaskos friss tormagyökérből készült ecetes torma. Ehhez pedig egész évben rendelkezésre fog állni az alapanyag, ha néhány tövet ültetünk a kertben. A torma nagyon jól bírja a fagyokat maga a gyökér nem is károsodik, csak a lomblevelek fagyhatnak el az extrém hidegben. Akár az egész telet kint töltheti a talajban. A helyét viszont mindenképpen alaposan és mélyen ássuk fel, lazítsuk, kapjon érett komposztot, istállótrágyát. Kötött talajban a gyökerek torzak, görbe növekedésűek lesznek, könnyebben fásodnak el és nehezebb hámozni, reszelni őket.
Paszternák
A paszternák is kifejezetten fagytűrő, sőt hidegkedvelő gyökérzöldség. A hússzerkezet, az íz, és a beltartalmi értékek is akkor a legjobbak, ha a paszternákot egy-két hét fagyhatás éri. Tenyészideje kb. 100-120 nap, tehát legkésőbb augusztus második feléig célszerű elvetni a magokat. Jó talajelőkészítést igényel, laza, tápanyagban gazdag talajokon fejleszt megfelelő méretű gyökereket.
Rukkola
Igen szívós, hidegtűrő levélzöldség a rukkola, más néven borsmustár. Jó alternatíva az import levélzöldség-mixek helyett a saját termesztésű zöld rukkola saláta a kertből. Leveleinek fejlődése hűvös időben kifejezetten gyors, nagy levéllemezeket fejleszt, íze intenzív. Egész télen folyamatosan terem, csak az extrém hidegekben szükséges takarni, akár fátyolfóliával, szalmával, vagy avarral. Laza talajba vessük 2-3 cm-es tőtávval és 20-25 cm-es sortávval.
A téli termesztés kockázatai
Ugyan a fent bemutatott zöldségfélék jól bírják a hideg időt, viszont egy-egy hirtelen beköszöntő komolyabb, mínusz 10 Celsius foknál hidegebb hőmérséklet még az extrém hidegtűrő zöldségeket is elpusztíthatja. Amennyiben hirtelen lehűlés várható célszerű lehet akár a hidegtűrő zöldségnövényeket is betakarítani, vagy a védelemről gondoskodni. Fátyolfóliás takarással például sikerrel védhetők a növények az extrém hideg esetén is.
Szintén figyelmet kell fordítani arra, hogy télen soha ne álljon meg a pangó víz a növények körül, hiszen egy hirtelen lehűlés hatására szétfagyhatnak a tövek. A téli időszakban csak csapadék hiányában és kizárólag fagymentes napokon öntözzünk csekély mértékben. A talaj legfeljebb földnedves legyen, de soha ne legyen sáros.
Ha ezeket az alapelveket betartjuk, sikerrel szüretelhetünk friss zöldségeket és vitaminokkal gazdagíthatjuk téli étrendünket.