
Szőlő feketerothadása
Gazdabolt
2014. jún. 16.
A 90-es évek végén Mikulás József cikkében részletesen beszámolt a betegség hazai megjelenéséről és előfordulási helyeiről. A későbbiekben alig-alig tudósítottak a kollegák a kórokozó fellépéséről. 2010-ben azonban szüret idejére a szőlő feketefoltosságának fürtön jelentkező tünetei súlyos mértékben mutatkoznak, az előzőleg peronoszpórától és helyenként lisztharmattól sújtott fürtök épen maradt bogyóin.

A fürt teljes egészében ritkán fertőződik és a fiatalkorú bogyók megbetegedése is ritkább jelenség. Ilyenkor a bogyók gyorsan barnulnak és zsugorodnak. Gyakoribb a már fele nagyságot elért, vagy ennél fejlettebb bogyók fertőződése. Egy vagy több, kezdetben szürkés majd barna színű folt keletkezik rajtuk, ezek gyorsan nagyobbodnak. A bogyók teljes egészükben megbarnulnak 2-3 nap alatt, száraz időben gyorsan zsugorodnak, míg nedves időben gyorsan elrothadnak. A zsugorodó bogyók feketére színeződnek és felületükön kifejlődnek a fekete piknidiumok. Ettől a bogyók érdessé válnak. A bogyók belsejében, a magvak felületén nem fejlődnek piknídiumok. Most ez látható szőlőinkben mindenütt tömegesen.

A betegség legsúlyosabb következménye a fürtrothadás, amely jelentős termésveszteséggel jár. Ez a helyzet idén nálunk is bekövetkezett.
A betegség kevésbé ismert, az ellene való védekezés hatásos fungicidjei nálunk még nem kerültek kipróbálásra. Valószínűsíthető, hogy a csapadékos évjáratok hatására a kórokozó terjedésével számolhatunk.
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó