Növényvédelmi teendők – fokozottan figyeljünk a nyugati dióburok-fúrólégyre!
Védekezzünk hatékonyan a nyugati dióburok-fúrólégy ellen! A kártevő 2011-ben „illegálisan”lépte át Magyarország határát Kőszegnél. Invazív faj, azaz behurcolt károsító. A fúrólegyek családjába tartozik, a már régen ismert cseresznyeléggyel együtt.
Az elmúlt évek legsúlyosabb növényvédelmi kérdései az invazív fajok elleni hatásos védekezés. Ez a munka magába foglalja a károsítók alapos megismerését – a tudományos kutatások mellett a helyi megfigyelések feltárásával.
A nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezésre az alábbi módokat próbáltuk ki:
- mechanikai védekezés: a talajban áttelelő bábok gyérítése
- biológiai védekezés: talajgombák alkalmazásával a bábok ellen
- vegyszeres védekezés a repülő legyek ellen
- vegyszeres védekezés csalianyag felhasználásával ugyancsak a repülő legyek ellen.
A mechanikai védekezés a kirepülés előtt alkalmazható jó eredménnyel úgy, hogy a diófa alatt – a koronacsurgótól a fatörzs felé eső teljes területet 5-7 cm mélyen való átsarabolásával a talajban telelő bábok egy részét elpusztíthatjuk. A munka annál eredményesebb, minél több alkalommal végezzük el.
A biológiai védekezéssel idén már megkéstünk. Május második felétől kell a kártevő bábjait pusztító, talajgombákat tartalmazó anyagot (Artis, Artis Pro) a talajba juttatni és rendszeresen öntözni. Az eredmények egyik vizsgálati évben sem voltak stabilak.
A 4 éven át (2019-2022) Győr-Moson-Sopron megyében a gazdákkal közösen több helyszínen vizsgáltuk az előbbiekben felsorolt védekezési lehetőségeket. A legjobb eredményt a csalianyaggal kombinált vegyszeres védekezés adta.
A rovarölő szer a Mospilan 20 SP (4 g 4 l permetlében feloldva), vagy a Laser Duplo (2 ml 10 l permetlében feloldva). Végül a csalianyag hozzáadásával elkészül a „varázsital” a dióburok-fúrólégy imágói ellen. A csalianyag a Combi Protec.
A kártevő rajzásidejének alapos megfigyelésével a tömeges rajzás idején kell elvégezni a permetezést. Két felnőtt korú 20-30 éves diófa kezelésére 4 liter permetlé elegendő. Első lépésben a csalianyagot kell alaposan feloldani – olyan, mint a melasz – kézmeleg vízben, majd a rovarölő szeres permetlébe bekeverni. A fát nem permetezni, hanem körbejárva egyenlő távolságban, macskakarmolás-szerűen kezelni. Egy fán kb. 10 „karmolást” végezzünk. Jó hír, hogy ezzel a módszerrel nem kell a fa csúcsáig kezelni, elég kényelmesen, 3-4 m magasságig. A permetezőgép szórófejét meg kell nyitni, a porlasztást csökkenteni, nagyobb lémennyiséggel lehet így permetezni.
A Combi Protec-kel mind a 4 év alatt nagyon jó eredményről számolhatunk be. A csalianyag a fa felső régiójában repülő – fény- és napsütés kedvelő – legyek számára „leírhatatlan vonzerőt” fejt ki. A kezelt lombozaton a rovarölő szer hatására szinte valamennyien tömegesen elpusztulnak.
Az első kezelést követő 10-14. napon általános egy újabb tömeges rajzás, ezért a kezelést feltétlenül ismételni kell a rajzás-előrejelzés alapján.
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó