Növényvédelmi teendők – 2024. szeptember 4. hét
A burgonya betakarítása lassan a végéhez közeledik. Kisebb-nagyobb szállítóeszközökön láthatóak a burgonyával megtöltött zsákok. Itt az ideje megtervezni az értékes gumók tárolását, mert a helytelen raktározás következtében jelentős károk keletkezhetnek.
Alapfeltétel a burgonyagumók optimális időben való felszedése. A korai vagy kései betakarítás során a burgonya kevésbé lesz eltartható. Lehetőség szerint kerülni kell a gumók sebzéseit és száraz időben dolgozzunk.
A gumókat esőtől védett helyen szárítsuk és a rátapadt földtől is szabadítsuk meg. A tárolás sötét, szellős helyen, 8 oC fok alatti hőmérsékleten, 80 %-os páratartalomnál történjen.
A tárolás alkalmas helye a pince, de ládában is történhet a raktározás. A ládát minden oldalán, alján és tetején is szigeteljük szalmával, vagy vastagon újságpapírral, hullámkartonnal, és fal mellé helyezzük, védettebb helyre. Pincében szellős farekesz, fonott kosár vagy zsák megfelel a tárolásra. Gyümölcsökkel ne tároljuk együtt a burgonyát!
Fontos a tárolás során a gyakori átvizsgálás a beteg és csírás burgonya eltávolítása céljából.
Most pedig tekintsük át a raktározás során esetlegesen fellépő betegségeket!
1. Baktériumos nedves rothadás
Szántóföldről kerülhet be a tárolóba. A gumók sztóló felőli részén bemélyedt, sötétedő foltokon puhulás és rothadás következik be. Ez azonban nem büdös. A kellemetlen szagért egyéb, a foltokra rátelepedő baktériumok felelősek. A kórokozó baktérium nem büdös. A fertőzés helyére rátelepedő egyéb baktériumok felelnek a kellemetlen szagért. A betegség a raktározás során is tovább terjed.
2. Burgonyavészes rothadás
A gomba a lombozatot támadja, onnan mosódik le a talajba, ahol az ép gumók légzőnyílásain és rügyein keresztül jut a gumóba. A gumó ezeken a helyeken besüpped, a héjon átütő kékes, ólomszürke foltok keletkeznek. A héj alatt a hús először világosbarna, később sötétbarna lesz. A rothadás száraz jellegű. Többnyire a nedvesrothadás vagy egyéb baktériumok társulhatnak hozzá.
3. Burgonyagumó száraz rothadása
Gyakori gumóbetegség, több gombafaj okozza. Ezek is a szántóföldről kerülnek be a tárolóba. Tünetei sötétebb, bemélyedt foltok, a héj alatt a hús sárgásbarna. Később a héj ráncosodik, felületén fehér penészpárnák alakulnak ki. A gumó szárazon elkorhad, múmiává alakul. Csak sebzésen át fertőz, de a burgonyavész (=fitoftóra) is elősegítheti. Meleg és nedves hely kedvez a betegség terjedésének.
4. A gumózöldülés és édesedés
Tárolási hibák következménye. Napfény hatására a héjban zöld színtestecskék kialakulnak. Étkezésre nem ajánlott a gumó. Édesedés akkor következik be, ha a tárolóban fagypont alá süllyed a hőmérséklet, és a keményítő cukorrá alakul át. A gumó enyhén besüpped.
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó