Növényvédelmi teendők – 2024. július 5. hét
Zöldségeskertekben járva néhány kevésbé ismert betegség tüneteit fedeztem fel. Most ezekről tájékoztatnám a Kedves Olvasót.
Előfordul, hogy a káposztafélék (fejes -, vöröskáposzta, karfiol, karalábé) parcelláiban egy-egy növény alacsonyabb a többinél. A levélerek, majd az érközök is sárgulnak, később megbarnulnak és elszáradnak. Fenti tünetek a növényeken féloldalasan jelentkeznek. A lehullott levelek helyén gyakran fehéres rózsaszín penészgyep látható. A felvágott szár és a levélnyél edénynyalábjai barnák. A fent összefoglalt tüneteket Fusarium gombák okozzák. A kórokozók a talajban évekig fennmaradnak. Tovább terjedésüket a víz és a szél teszi lehetővé. A mag nem viszi át. A kórokozók hőoptimuma 30 C-fok körül van. A spórákat a talajvíz szállítja, amelyre a rendszeres öntözés ad lehetőséget. Már itt érdemes említeni a káliumtrágyázás jelentőségét, ami a betegség esélyeit csökkenti.
Karfiolon, karalábén gyakori a bórhiány. A rózsák korcsak, vizenyősek és barnák lesznek. A torzsa néha üreges. A karalábé gumói is kisebbek, felső részükön a felbőr felreped. A gumó felvágása során a karalábé esetében is szürkés, vizenyős elváltozások láthatók. A gumó pedig ízetlen, kellemetlen. A bórhiány ellen időben kijuttatott bórtartalmú lombtrágyával védekezhetünk.
Az ún. gyökgumós zöldségeink felszedése során gyakoriak a különféle betegségek tünetei. Egyes baktériumok lágyrothadást okoznak, néhány gombabetegség is felléphet. Egyik kórokozó jellegzetes tünete a levélrózsa körül keletkezett szürkés, besüppedt foltok jelenléte. Nedves viszonyok között, a kiskertben gyakori, bőséges öntözés során a fertőzött növények elrothadnak. Ez a kórokozó maggal és dugvánnyal is terjed.
A fehérpenészes, ibolyaszínű és fekete rothadás is gyakori. Állományban tünetei ritkán láthatók, a fertőzött növény sárgul, elszárad, de raktárakban jelentős kárt okoz.
A gyökgumósoknak sokféle levélbetegsége is ismert. Kártevői között legyek, poloskák, gubacsszúnyogok és egy cincérfaj is említésre érdemes.
A hagymafélék peronoszpórás betegségeiről már említést tettem. Akkor nem tértem ki a különféle rozsdákra, korompenészekre és üszkös betegségekre. A korompenész gyakran a peronoszpórával együtt szokott jelentkezni. Kártevői közül gyakori a szárfonálféreg, a hagymalégy, a hagyma aknázólégy és a hagymabogár. Az irányított védekezések során a hagymalevelek viaszossága miatt nedvesítő szert is kell használni.
A tormáról általában kevés szó esik, pedig kitűnő ízt kölcsönöz ételeinknek. A tormatestben, a karógyökér felmetszése során fekete pontok és csíkok láthatók. Súlyos esetben a külső levelek hervadnak vagy száradnak. Az edénynyalábok mézgásodnak, bennük baktériumok és egy gomba (Verticillium) található. Mész- és tápanyaghiány, a júniusi nagy szárazság nagy meleggel társulva elősegítik a gyökérfeketedést. Máskor a gyökerek vöröses szürkére színesedhetnek, üvegesek lesznek, később elrothadnak már a talajban vagy a tárolás során. A torma sóérzékeny, ezért tápanyagait (nitrogén, kálium) szerves trágya formájában célszerű adagolni. Meszezés is szükséges.
Kártevői közül a torma-levélbogár és a torma-levélbolha okozhat problémát a termesztés során.
Fontos, hogy csak tünetmentes terményeket tároljunk be! Tárolás alatt többször válogassuk át a termést! Gondoskodjunk a megfelelő szellőztetésről és páratartalomról! Ültetésnél ügyeljünk a vetésforgó betartására!
Dr. Varga Mária
szaktanácsadó