Milyen karácsonyfát válasszunk?
Vágott fenyő
A vágott fenyő ápolása
Élő karácsonyfa
A gyökeres fenyő legfeljebb két hétig viseli károsodás nélkül a szobai klímát. Kiültetés előtt ismét vigyük a lakás hűvösebb helyiségébe. Fagyos napok kivételével bármikor el-, vagy visszaültethetjük a kertbe. Az ültetőgödröt szélesítsük meg a földlabda méretének kétszeresére. A gödör aljára jó vízáteresztő-képességű, porhanyós, perlittel vagy homokkal kevert kerti földet, komposztot szórjuk, akárcsak a földlabda köré. Keverjünk a közeghez tartós hatású fenyőfélékhez, örökzöldekhez ajánlott tartós műtrágyát.
A gyökérzetet mulcstakarással védhetjük meg a kifagyástól vagy kiszáradástól. Télen a fenyők legtöbbször a vízhiány miatt pusztulnak ki, ezért fagymentes napokon öntözzük meg őket. A fát szeles helyeken három ponton karózzuk meg. Vadjárta területeken érdemes csirkehálóval körülvenni a fenyőcsemetét és vadriasztót használni. Egy-egy fa két-három alkalommal emelhető ki a földből, és használható fel a lakásban élő karácsonyfának, de a kertben feldíszítve sok évig megörvendetet mindket.
Élő vagy mű? Érvek és ellenérvek
Manapság sok család díszít inkább műfenyőt, aminek egyik oka, hogy drágállja évről évre az élő fenyőt, vagy úgy véli, a fenyő kivágása környezetkárosítás. Vegyük sorra az érveket és ellenérveket, és ki-ki maga döntsön belátása szerint.
Műfenyő – érvek:
- Kényelmes és könnyű felállítani és tárolni
- Több évig használható, ezért hosszú távon olcsó
- Szabályos formájú, könnyű díszíteni
- Kevésbé gyúlékony
- Nem okoz allergiát
- Nem kell a tűleveleket söpörni
Műfenyő – ellenérvek
- Javarészt a Távol-Keleten gyártják, onnan szállítják nagy távolságokról hozzánk nagy károsanyag-kibocsátású szállítójárműveken, főleg hajókon.
- Egy kétméteres műfenyő CO2-kibocsátása 40 kilogramm, ami tízszer több mint egy élő fenyőé. Ahhoz, hogy ez kiegyenlítődjön, egy műfenyőt 10 éven túl kell használni. A tapasztalat az, hogy a műfenyőt 4-5 évente kicserélik az emberek, mert megjelenik egy mutatósabb, élethűbb változat, vagy megsérül.
- Nem újrahasznosítható, kőolajalapú műanyagból, PVC-ből készül, aminek gyártása során olyan rákkeltő anyagok keletkeznek, mint a dioxin, az etilén-diklórid és a vinil-klorid.
- A kidobott műfenyő soha ne bomlik le a szeméttelepeken
Élő fenyő – érvek
- Illatos, természetes.
- Az élő fenyőt nem az erdőből vágják ki, hanem célültetvényben, faiskolákban nevelik kertészetek vagy erdőgazdaságok, amelyek helyi embereknek adnak munkát megélhetést.
- Egy-egy fa fajtól függően 15-20 év alatt éri el a vágásérett kort. Ez alatt az idő alatt a karácsonyfa-állomány oxigénnel dúsítja, tisztítja a levegőt. Egy hektár karácsonyfa-ültetvény 40 ember oxigénszükségletét fedezi.
- Egyetlen karácsonyfa élete alatt 1 tonna CO2-ot hasznosít.
- A karácsonyfa-ültetvény számos állat számára nyújt menedéket és élőhelyet.
- Legtöbbször olyan területeken termesztik, ami más kultúrnövény számára nem megfelelő.
- Csak nagyon indokolt esetben használnak a termesztése során növényvédő szereket
- Az ültetvényekben a kivágott fákat folyamatosan új csemetékkel pótolják.
- Környezetbarát, újrahasznosítható szerves anyag (lásd fent).
- A hulladékszállító cégek által begyűjtött karácsonyfa legtöbb esetben komposzttelepre kerül
Élő fenyő – ellenérvek
- A lehulló fenyőtű szemetel.
- A fák allergéneket, pollent, gombaspórákat és atkákat hordozhatnak.
- Termesztésükhöz növényvédő szereket használnak.
- Az importból, főleg Dániából származó fenyőket kamionokkal nagy távolságról szállítják hozzánk.
- Gondot jelent a tartóba befaragni és a lakásba bevinni.
Ha van egy nagyobb terület a kertben, mi magunk is telepíthetünk karácsonyfaültetvényt. Ehhez erdészeti csemetekertekből vagy faiskoláktól vásárolhatunk cserepes szaporítóanyagot.
Ez is érdekelheti:
15 ajándékötlet kezdő kertészeknek