Itt a mikulásvirág szezonja
A mikulásvirág vörös, köpenyszerű felleveleinek köszönhetően a karácsonyi ünnepek kedvelt virágzó szobanövénye. Hidegkedvelő növény, ezért a fűtött lakáskörülmények nem éppen kedvezőek a számára. Kis odafigyeléssel azonban az ünnepek után is mutatós marad, és az újravirágoztatásával is megpróbálkozhatunk.
Ha mikulásvirágot vásárolunk, akkor kérjük meg a virágboltost, hogy több rétegű selyempapírba csomagolja be a növényt, és a lehető leghamarabb érjünk vele haza. Otthon csomagoljuk ki és helyezzük 15 és 22 °C közötti hőmérsékletű helyiségbe.
Ha a mikulásvirágot ajándékba adjuk vagy kapjuk, akkor a celofántasakot a lehető leghamarabb távolítsuk el, mert befülled a növény. A cserepet borító díszcsomagolást is távolítsuk el, mert a mikulásvirág gyökerei rendkívül oxigénigényesek, és a műanyag csomagolás megfojtja azokat. Ezt az igényét az öntözésnél is vegyük figyelembe, és csak akkor pótoljuk a vizet, ha a cserépföld felszíne már szinte teljesen száraz.
A cserép alá helyezzünk alátétet. A legjobban tesszük, ha minél hamarabb agyagcserépbe ültetjük át a növényt, amiben a gyökere jobban levegőzik, és a közeg vízgazdálkodása is jobb lesz, nem is beszélve arról, hogy a nagy lombozatú mikulásvirág a súlyosabb edényben kisebb valószínűséggel borul fel. Ha kaspóban tartjuk a növényt, olyan méretet válasszunk, amia cserép átmérőjénél 1-2 cm-vel szélesebb. Ne szorítsuk be a cserepet egy szűk kaspóba, mert nem tudnak a gyökerek levegőzni.
Rövidnappalos növény
A mikulásvirág díszei a színes virágzati fellevelek. A klasszikus vörös szín mellett kaphatók krémfehér, rózsaszín, lazacszín és tarkán csíkozott fellevelű fajták is. A színes virágzati fellevelek csak akkor alakulnak ki, ha a virágképződés megindul. Ez azonban csak rövidnappalos körülmények között történik meg, vagyis akkor, ha a folyamatos megvilágítás időtartama kevesebb, mint 10 óra. Ezt a termesztő üzemekben sötétítéssel oldják meg. A lakásban tartott mikulásvirág oldalhajtásain a színes fellevelű főhajtások elvirágzása után csak zöld levelek fejlődnek.
Fényes, hűvös helyen
A mikulásvirágot a lakás napfényes részén helyezzük el, de a tűző napsugaraktól óvjuk. A növény nem kedveli a változó hőmérsékletű szobát, és a huzatot. A legjobb, ha nyílászáróktól távol egy olyan helyiségben tartjuk, amelynek hőmérséklete legfeljebb 16 és 18 C-fok közötti. Fűtott lakásban hosszú életű vágottvirágkánt tekintsünk rá. 23 C-fok felett a növény biztosan pusztulásra van ítélve. A száraz levegő is árt neki, ezért a fűtőtesttől távol helyezzük el. Száraz levegőjű lakásokban napi egyszeri alkalommal kézi párásítóval növelhetjük a növény körül a páratartalmat.
Minél több fényt kap a növény, annál hosszabb ideig virágzik, és a fellevelek is sokáig szépek maradnak. Elvirágzás után, március-áprilisban a színes fellevelek is hervadnak. Ekkor a főhajtást a következő oldalelágazásig távolítsuk el, és ültessük át a növényt, lehetőleg anyag cserépbe. Az ültetőközegnek enyhén savanyú, 6,2 pH-jú, általános virágföldet válasszunk.
A mikulásvirág virágzó korban nem igényel tápanyagot. Lehetőleg ne tápoldatozzuk, mert virágzása rövidebb ideig tart. Mérsékelt öntözés mellett tartsuk, de kerüljük a pangó vizet.
A nyári hónapokban a mikulásvirágot a szabadban is tarthatjuk, de ne tegyük a tűző napra. A nyár folyamán kéthetente tápoldatozzuk a növényt általános hatású tápoldattal.
Mikulás-doktor
Ha sárguló, lankadó lveleket vagy más rendellensségeket tapasztalunk mikulásvirágunkon, az legtöbbször tartási hibából adódik.
Ha a mikulásvirág lombja sárgulni kezd, majd lehullik, biztos jele annak, hogy a növény gyökérrendszere károsodott. Ennek leggyakoribb oka a pangó víz. Éppen ezért a cserépalátétben vagy a kaspóban soha ne álljon víz!
Előfordulhat, hogy a növény hirtelen ledobja a leveleit, ami a huzattól vagy a hirtelen hőmérsékletváltozástól következik be. Ha szellőztetünk, ne nyissuk rá az ablakot.
Hirtelen lombhullás következhet be akkor is, ha az üzetben nem megefelelő módon tartották a növényt, pl. túl meleg, fényszegény vagy huzatos helyen, illetve sokáig volt a celofántasakban (pl. élelmiszer diszkontokban).
Vásárlás előtt győződjünk meg a növény egészségi állapotáról. Csomagoljuk ki, és ha lankadt, hullik a levele, kiszáradt a földje, ne vásároljuk meg!
Jó tanács: növényt szaküzletben, árudában, virágboltban vásároljunk, ahol értenek hozzá és megfelelő körülmények között tartják.
A lankadó levelek arra utalhatnak, hogy a mikulásvirág földje kiszáradadt. A rövidebb száraz időszakot jól átvészeli a növény, öntözéssel helyrehozható a probléma.
A barnuló levélszélek túl meleg, száraz levegőre utalnak. Idősebb növénynél kialakulhat tápanyaghiány, amit nyáron tápoldatozással előzhetünk meg.
Ha a mikulásvirág már zölden hullatja alsó leveleit, az arra utalhat, hogy a növény kiszáradt, vagy erős napfénynek, esetleg a fűtőtest melegének, száraz levegőnek lett kitéve. Olyan helyet válasszunk neki, ahol nem érik ezek a hatások.
Újravirágoztatás
Ősszel megpróbálkozhatunk a mikulásvirág újravirágoztatásával. A mikulásvirág bimbóképződése és felleveleinek színeződése csak akkor indul meg újból, ha rövidnappalos körülményeket biztosítunk a számára.
Szeptemberben vigyük a növényt kiegyenlített hőmérsékletű helyiségbe. Karácsonyi virágoztatásra október közepétől kezdődően 9 héten át 14-15 órás időtartamra (például délután 3 órától reggel 7-8 óráig) borítsunk a növényre egy megfelelő nagyságú kartondobozt. Jól záródó, sötét, üres szekrény aljában is elhelyezhetjük a növényt a sötétszakaszban. A világos időszakban azonban fontos, hogy elegendő fényt kapjon a növény. Amikor a színes fellevelek láthatóvá váltak, abbahagyhatjuk a rövidnappalos kezelést. Mikroelemeket is tartalmazó tápoldattal öntözve a mikulásvirág felleveleinek színe még intenzívebb lesz.
Ily módon karácsonykor terebélyes, gazdagon elágazódó, élénk színű növény díszítheti az ünnepi asztalt.