Így védjük meg a zöldségeket a tavaszi fagyoktól

Így védjük meg a zöldségeket a tavaszi fagyoktól

Dinga Szabolcs 2025. ápr. 1. Kb. 15 perc olvasás

Már mind nagyon várjuk az igazi tavaszi jó időt, a napsütést, és szeretnénk mihamarabb veteményezni a kertben, vagy kiültetni a növényeket. Azonban még előttünk áll néhány fagyveszélyes időszak.

Az elmúlt években az a tendencia mutatkozott, hogy a kezdeti pár hét felmelegedés után hirtelen visszatér a tél néhány fagyos nap és éjszaka erejéig. Sőt a közmondásos fagyosszentek is arról kapták a nevüket, hogy még május 15. és 20. között is előfordulnak markáns lehűlések, talajmenti fagyok. 

A már kikelt veteményre, vagy az esetlegesen kiültetett palántákra nézve ez az időszak igen nagy kockázattal jár. A fagyérzékenyebb növények, mint például a chilipaprikák akár el is pusztulhatnak egy fagyos éjszaka miatt. Más zöldségfélék talán túlélik a lehűlést, de a hideghatás jelentősen visszaveti a fejlődésüket. A növény jellemzően lemarad a növekedésben, tápanyaghiányok, élettani betegségek és stressztünetek alakulnak ki. Lássuk, mit tehetünk zöldségnövényeink védelme érdekében. 

A tavaszi fagyok még akár május második felében is visszatérhetnek (Fotó: Dinga Szabolcs)

Optimális vetési, ültetési idő betartása

Talán a legegyszerűbb megoldás, az optimális időzítés. Nagyon sok esetben a fagykár a kertészkedő türelmetlenségéből fakad. Sokan gondolják, hogy néhány nappal, vagy egy héttel korábbi vetés majd jóval hamarabb szedhető termést fog eredményezni. Ez, sajnos nem így van! A növény fejlődéséhez nem a napok száma, hanem a hőösszeg számít. Az a pár nap, amelyet a növény kinn tölt a hidegben, csak lassítani fogja a fejlődését. Ezért célszerű betartani a vetőmaggyártók ajánlásait az optimális magvetés, vagy a palánta ültetési idejét tekintve. Van lehetőség úgynevezett hidegtűrő fajtákat is termeszteni. Ezek jellemzően korábban vethetők. 

Tartsuk be az ajánlott technológiát, optimális időben ültessük a növényeket (Fotó: Pap Edina)

A palánták kiültetése előtt pedig jó stratégia a növények edzése. A palántákat célszerű a szabadföldbe ültetés előtt néhány héten át kezdetben rövidebb, majd hosszabb időre kivinni a szabadba.

Mulcsos takarás

Enyhébb fagyok ellen jó megoldás a mulcs használata. A letakart talaj kevésbé fagy át, jobban megtartja a talajhőmérsékletet. A mulcsozott talaj hőmérséklete stabilabb, éjjel nehezebben hűl ki. Az optimális hőszigeteléshez mélyrétegű, 5-7 centiméter vastag mulcstakarót kell kialakítani. Jó alapanyag lehet a szalma, a kaszálék vagy összegyűjtött lomb is. 

 

Mulcsozással szigetelhető a talaj és csökkenthető a fagyveszély (Fotó: Dinga Szabolcs)

Fátyolfóliás takarás 

A fátyolfólia egy speciális kertészeti termék. Az úgynevezett primőr árut, azaz extra korai zöldséget előállító gazdaságok kezdték használni, majd onnan átkerült a hobbi kertészkedők és háztáji termelők repertoárjába is.  Laza szövésű, speciális polipropilénből készült anyag. A szerkezetéből adódóan a fényt, a csapadékot és az öntöző vizet átengedi, viszont a hőt bent tartja. Így a fátyolfólia alatti növények akár 4-5 Celsius fokkal melegebb környezetben vannak, mint a kinti hőmérséklet. Előnye, hogy fagyveszélyes időszakban nagy területek is védhetők vele, viszonylag egyszerűen. A fagy elleni védelmen kívül a fátyolfóliás takarással jelentősen lerövidíthető a csírázási, és fejlődési idő is.

slide 4 to 6 of 9

Nagyon hasznos például a retek vagy salátafélék termesztésében. További előnye pedig, hogy nem csak a hideget, de a kártevőket is távol tartja. A káposztafélék termesztése során sok esetben a földibolha elleni vegyszermentes védekezés részeként használják. 

A fátyolfóliát lazán terítsük a növényekre, majd a széleinél súlyozzuk le. Ez megtehető például téglákkal, vagy földdel. Ha viharos szélre lehet számítani, célszerű lehet a fólia széleit teljesen beásni a talajba. A fátyolfólia segítségével akár a kisebb facsemetéket, vagy a fagyérzékeny dísznövényeket is megvédhetjük. 

Fóliaalagút

A fóliaalagút olyan eszköz, amellyel a fóliasátor előnyeit alkalmazhatjuk, csak sokkal egyszerűbben és kevesebb munkával. Olyan, mint egy miniatűr üvegház, amelyben a napsütés hatására felmelegszik a levegő, majd ezt a meleg légtömeget a fólia bent tartja. Az emelkedő léghőmérséklet hatására a fátyolfólia alatti talaj hamarabb felmelegszik, a magasabb talajhőmérséklet pedig gyorsabb, és egyenletesebb kelést eredményez. A fóliaalagút építéséhez nincs szükség másra, mint néhány U-alakban meghajlított vázelemre (ez lehet fa és fém is egyaránt), amelyeket a talajba leszúrunk egyenlő távolságokra. A fóliát pedig ezekre feszítjük rá és két végén rögzítjük. A szél elleni védelem érdekében célszerű lehet a fólia széleit is beásni a talajba. Ne feledjük el, hogy a fóliaalagút alatt termesztett zöldségeknek a magasabb hőmérséklet miatt nagyobb a vízigénye. 

A fóliaalagúttal a fóliasátor előnyeit élvezhetjük, akár kis területen is (Fotó: Gazdabolt.hu)
Egyedi védelem néhány hidegebb éjszaka idejére (Fotó: Pap Edina)

Öntözés 

A fagy elleni legegyszerűbb és leggyorsabb védekezés az öntözés. A nedves talaj sokkal jobban tartja a hőt. Jó stratégia, ha a fagyos reggelek előtt megöntözzük az ágyásokat. Viszont ügyeljünk arra, hogy ne álljon víz a növények gyökere körül, hiszen a megfagyott víz még nagyobb problémát okozhat. Úgy öntözzük be a növényeket, hogy a talaj egészen a gyökérzónáig átnedvesedjen. Öntözéssel, vízkijutatással a gyümölcsösökben is sikerrel védekezhetünk a fagykár ellen

Fagyvédelmi permetezés 

A bórtúlsúlyos lombtrágyák aminosavakkal, poliszacharidokkal kombinálva nagyban segítenek a fagy elleni védekezésben. Használatával a rügyek, a virágok és a terméskezdemények is ellenállóbbá válnak a fagyokkal szemben.

Bórtúlsúlyos tápoldattal csökkenthetjük a fagy kockázatát (Fotó: Dinga Szabolcs)

A Damisol Frigomax és a Damisol Borostyánmax használatával csökkenthetjük a fagykár kockázatát. Elhúzódó fagyok esetében 10-12 naponta célszerű megismételni a permetezést.

Ez is érdekelheti:

A hirtelen jött hideg ellen is védhet a fátyol

Fagykármegelőzés a gyümölcsösben

Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért

Zöldségpalánták! Ki a szabadba!

A paradicsomi paradicsom

slide 6 to 8 of 6