Golgotavirág: a szenvedés virága
A golgotavirág kúszó szárú, kacsokkal kapaszkodó lágyszárú növény. Dísznövényként számos fajtáját termesztik. Kedvező körülmények között nagyon gyorsan nő, akár a 6 méter magasra is felfut. Hosszú nyélen ülő fehér, pirosas, vagy lilás virágai igen rövid életűen, 1-2 napig nyílnak csupán. Levelei tojásdad, vagy lándzsa alakúak, szélükön enyhén fogazottak, vagy simák. Tyúktojás nagyságú, zölden, vagy narancssárgán érő termésük ehető, sőt némelyiknek kifejezetten ízletes.
A golgotavirág nálunk dézsás növényként, védettebb fekvésben szabadföldbe kiültetve, támasztékra futtatva nevelhető. A napfényes fekvésben, ugyankkor nem túl meleg helyen virít a legszebben, nyáron is elegendő számára a 18 °C. Tavasztól augusztusig, a növekedés és virágzás időszakában bőséges öntözést kíván. Kéthetente tápoldatozzuk, virágzó növények számára ajánlott káliumdús tápoldattal. Augusztustól két öntözés között hagyjuk egy kissé kiszáradni a talaj felszínét. Télen mérsékelt öntözés mellett 10-12 °C-os helyiségben tartsuk.
Szobanövényként nehezen tartható. Nem túl meleg, ugyanakkor napfényes, szellős, de ugyanakkor nem túl száraz levegőjű helységben virít szépen, ami legfeljebb üvegházi körülmények között adható meg neki. Száraz meleg helyen gyakran megtámadja a takácsatka.
Az edényben tartott golgotavirágot nem szükséges minden évben átültetni. Jobban virágzik, ha egy kicsi “szorosan” van az edényben. Tavasszal frissítsük a talaj felső rétegét kissé meszes virágfölddel (muskátliföld). Két-háromévente ültessük csak át tél végén. Átültetéskor 6-8 rügyre vágjuk vissza. A frissen átcserepezett növényt néhány hétig tartsuk árnyékos helyen. Magról, illetve nyáron zölddugványozással könnyedén szaporítható.
A golgotavirág nagyra becsült gyógynövény is. Föld feletti része fájdalomcsillapító és nyugtató hatású anyagokat tartalmaz. Kivonata égési sérülésre, bőrgyulladások kezelésére alkalmazható.
Ez is érdekelheti:
Amit a citrusfélék teleltetéséről tudni kell