Fűszernövények a lakásban
A tél közeledtével fűszernövényeink közül érdemes néhányat bemenekíteni a lakásba, pontosabban a konyhába. Hiszen télen is vágyunk egy-egy szál friss bazsalikomra, petrezselyemre, metélőhagymára. A cserépbe ültetett fűszernövények nemcsak illatosak és ízletesek, hanem mutatósak is, a konyha díszei lehetnek.
A rövid tenyészidejű egynyári fűszernövényeket, például a kerti zsázsát, a kaprot, a majoránnát, bazsalikomot, levélpetrezselymet magról vessük cserépbe. Ne próbálkozzunk saját magfogással, mert a kertben termett növényen nem biztos, hogy beérnek a magok. A lakásban általában fele annyi idő alatt csírázik ki a növény, mint szabadföldben. A kerti zsázsa 2-3, a kapor 7-8, a majoránna 10-12, a bazsalikom pedig 4-5 nap alatt csírázik odabent.
Ahhoz, hogy egész télen át folyamatosan legyen friss fűszerünk, három cserépbe szakaszosan vessük el a növényt. Amikor az előző „félkész állapotban van”, akkor vessük el a következő cserepet. A bazsalikom, a majoránna és a zsázsa magja fényen csírázó, ezért a magvetést ne fedjük földdel. Ellenben a kapor sötétben csírázó növény, a magokat néhány milliméter mélyre helyezzük el a talajban.
A petrezselyemzöld bár jól fagyasztható, íze a friss levelek aromáját meg sem közelíti. Téli neveléshez a kertből nagy földdarabbal ássunk ki annyi gyökeret, amennyire szükségünk lehet. A földjét a gyökérhez tömörödve ültessük olyan magas cserépbe, amekkorában kényelmesen elfér. Az idősebb levelek elsárgulnak, de rendszeres nedvesítő öntözés és elegendő napfény mellett a gyökérnyakból újabb hajtások törnek majd elő.
Az évelő növényekből, például a francia tárkonyból, citromfűből, kakukkfűből, szurokfűből (oregánó), zsályából egy-egy tövet emeljünk ki a kertből és cserepezzük be. Fényes, de hűvös helyre rakjuk őket. Újabb hajtást nem nevelnek, de a meglévőkből egész télen át csipegethetünk.
A metélőhagymát legjobb a kertben megnevelni és onnan kiásva cserépbe ültetni. Magja hideghatást igényel a csírázáshoz. Fogyasztáskor a leveleket csak hosszuk feléig vágjuk vissza. Hűvös, de fényes helyen egész télen át sarjad.
Sokunk kedvenc fűszernövénye, a rozmaring nehezen viseli a benti körülményeket. Elsősorban a fényhiányt sínyli meg, aminek hatására egy-két hónap elteltével elhalnak levelei, és a növény elpusztul. Ezért mielőtt a rozmaringot bevinnénk a lakásba, 2-3 hétre helyezzük félárnyékba, majd újabb 2-3 hétre még sötétebb helyre (garázsba, pincébe). Az új hajtások megjelenésekor bevihetjük a lakásba. Manapság már az idősebb rozmaringtő áttelel a kertben is, vagy a tavasszal becserepezett növény a teraszon, hűvös lépcsőházban is.
Egyszerű megoldás, ha kész cserepes növényeket vásárolunk, lehetőleg árudában, kertészetekben, olyat, amit szabadföldi kiültetésre neveltek. Az élelmiszeráruházakban kapható cserepes növények friss fogyasztásra alkalmasak. Rövid életűek, mivel gyorsan hajtatják őket, ezért edzetlenek, így nem túl hosszú ideig élnek. Célszerűbb évelőkertészetből beszerezni a fűszernövény-palántákat. Többféle növény összeültetésével mutatós fűszeramfórát is készíthetünk.
A vetéshez, átültetéshez jó minőségűm laza, jó vízáteresztő képességű, magvetéshez, palántázáshoz javasolt közeget, vagy kaktuszföldet válasszunk.
A legtöbb fűszernövény természetes élőhelyén szárazságkedvelő, ezért a túlöntözéssel árthatunk nekik. Sokan tapasztalták már, hogy a bazsalikom levelén barna, vizenyős foltok alakulnak ki, aminek oka a túlöntözés. Csak akkor adjunk vizet, ha a cserépföld felszíne teljesen kiszáradt.
A fűszernövények a sok napfényt és a meleget kedvelik, ezért bátran helyezzük a konyhaablakba, közvetlenül a fűtőtest fölé, de ne közvetlenül rá. Ha nem elég a természetes fény, pótmegvilágítást is alkalmazhatunk, úgynevezett nevelőfénnyel (grow light).
Ez is érdekelheti még:
Mikrozöldek – kis növényben nagy erő