Fontosabb változások a szabadforgalmú növényvédő szereknél
Összegyűjtöttem az előző tájékoztató óta történt változásokat. Tehát csak a NÉBIH által hivatalosan is kiadott III. kategóriás engedélyeket nézem át. Két növényvédő szerről részletesebben is írok, mert perspektivikusak lehetnek a házikertes vásárlóknak is.
Azoknál a készítménynél ahol csak formai változtatások miatt módosítottak az engedélyeken, ott *-gal jelölöm azt a mondatot, amit a második oszlopba írtam volna: „A határozat véglegessé válását követően gyártott tételek a jelen határozat alapján jóváhagyott címkeszöveggel kerülhetnek forgalomba.” Tehát ezeknél a növényvédő szereknél módosítani kell a címkék feliratán, csak így árusíthatóak.
Két növényvédő szerről részletesebben is írok, mert perspektivikusak lehetnek a házikertes vásárlóknak is.
A tavaly megjelent két csigaölő szer után (Csigaölő Natural és Vitrol GB csigaölő szerek) egy újabb csigaölő is engedélyt kapott, a Hierro csigaölő szer. Mindhárom vas-foszfát hatóanyagú. A vásárlók tájékoztatása miatt kimásoltam a Hierro készítmény felhasználási tudnivalóit. Hasonló előírások vonatkozhatnak a többi csigaölő szerre is. „Előírt növényvédelmi technológia: Szántóföldi és kertészeti kultúrákban helyszíni megfigyelésre alapozott előrejelzés alapján a készítményt a kártevő megjelenésekor, de még a kártétel bekövetkezte előtt traktorra függesztett szóró adapterrel vagy manuálisan kell egyenletesen a növények köré a talajra szórni úgy, hogy négyzetméterenként 60-70 pellet (kb. 5 g/m2) kerüljön kijuttatásra. Ügyelni kell arra, hogy a készítmény ne kerüljön a növények leveleire, virágaira vagy egyéb részeire. A pelletek halmokban történő kihelyezése szintén nem megengedett. Szükség esetén, a kártevő újabb megjelenésekor, a kezelés megismételhető legalább 14 napos kezelési időköz betartásával. A készítmény műtrágyákkal együtt nem juttatható ki!”
Újabb engedélyt kapott a Kumar gombaölő permetezőszer (Certis Belchim B.V. Stadsplateau 16 3521 AZ Utrecht, Hollandia). Kálium-hidrogén-karbonát hatóanyagú és a bioban is engedélyezett lisztharmat elleni készítmény. (Rokonvegyülete a nátrium-hidrogén-karbonát, mely a szódabikarbóna.) Az engedélyét itt letöltheti.
Már nem kell, hogy az eredeti névtől eltérő, új nevet kapjanak a párhuzamos, illetve a származtatott engedélyű készítmények. Ezért megegyezhet az 1. és a 2. oszlop. Önök számára a 3. oszlop fontos lehet, ott találják meg a pulton lévő, konkrét készítmény „tulajdonosát”, akit keresni lehet a kérdéseikkel. A változásokat a címkén is fel kell tüntetni.
A parlagfűvel kapcsolatos információkat, pl. a Parlagfű Bejelentő Rendszer működéséről készült oktatóvideót megtalálják itt.
Jó egészséget, jó kertészkedést!
Zsigó György, NMNK