Ezt soha ne tedd a gyepeddel télen!

Ezt soha ne tedd a gyepeddel télen!

Pap Edina 2025. jan. 15. Kb. 10 perc olvasás

Bár a tartós hótakaró manapság nem jellemző nálunk, kemény fagyok azonban előfordulnak télen. Ilyenkor a legjobb, ha hagyjuk a gyepet pihenni.  Ha a téli felkészítést megfelelően elvégeztük, akkor nincs okunk aggodalomra; a gyep sikeresen átvészeli a telet, ha odafigyelünk néhány dologra.

Ne lépj a fagyott fűre!

Fagyos és havas időben lehetőleg ne járkáljunk a gyepen. Különösen ne egy nyomon, mert könnyen kikophat a fű. Ha eddig nem tettük, akkor a rendszeresen taposott ösvényt (pl. amelyen fát hordunk be a kinti tárolóból) burkoljuk le, vagy rakjunk le tipegőköveket. A rendszeresen taposott részen a gyepfelület tömörödik, nem jut elég oxigénhez, ami miatt kora tavasszal gombabetegségekre is lehet számítani. A magas tarlóval telelő gyepen ez különösen veszélyes! Ha leesik a várva várt hó, akkor bátran szánkózzunk vagy építsünk hóembert, hiszen ritkán van rá alkalmunk! Az egy nyomon történő rendszeres közlekedést azonban mellőzzük!

A rendszeresen taposott nyomvonalra rakjunk le tipegőköveket

Ne hagyj nagy tárgyakat a gyepen!

Télen semmiképpen se hagyjuk a gyepen a félig telt lomgyűjtő zsákot, a talicskát, a kerti bútort vagy a műanyag babaházat, nem is beszélve a fűnyíróról, egyéb kerti gépekről. Ezek alatt a gyep kipusztul, az kint hagyott tárgy állaga romlik!

Ne hagyd a lombot a gyepen!

Ha nem sikerült befejeznünk a hullott lomb összegyűjtését a gyepfelületről, enyhe időben megtehetjük. A hullott lomb jól komposztálható, akár zsákban is. Ha nincs komposzttárolónk, akkor terítsük a fák, cserjék alá, vagy ássuk bele a veteményeskert talajába a leveleket. A gyepen hagyott vastag lombtakaró is levegőtlenséget, később gombásodást okozhat, a fű tavasszal lassabban regenerálódik. 

A lombot idejében gyűjtsük össze a gyepről

Óvatosan a hómaróval! 

Nagyon ritkán esik annyi hó, hogy hómarót kelljen használni. De ha mégis szükség van rá, akkor ügyeljünk arra, hogy a gyepszélekre ne vezessük rá a készüléket, mert felmarja a gyepet. A legtöbb gondot az okozza, amikor a közúton végzett hótolással a havat a tolólap az előkertünk gyepére tolja (és netán még a gyep szélét is feltúrja). Az így kialakuló hókupacokat még az esti lefagyás előtt szórjuk szét egyenletesen a gyepen.

Ne kupacolj!

Bár manapság ritkán esik nagy mennyiségű hó, de ha mégis előfordul egy-egy ilyen nap, az autóbejáróról elhányt havat ne egy kupacba rakjuk le a gyepen, hanem terítsük szét egyenletesen. Ha tehetjük, szórjuk a fák, cserjék tövébe, szőlőlugas alá, vagy a veteményes kert talajára. Nyilván ez nem kivitelezhető egyből, amikor az éjjel leesett hó alól kell kikotorni az autót a reggeli munkába, oviba, iskolába induláskor. Ha nem is aznap délután, hétvégén tegyük meg. (Kivételt képeznek a hóemberek!) 

A hóember kivétel

Konyhasót ne!

A téli síkosságmentesítés az útszéli gyepfelületben is komoly kárt okozhat, ha nem körültekintően végezzük. A zömmel angolperjéből és csenkeszekből álló gyep kevésbé érzékeny a sókártételre. A vékony szálú réti perjéből vetett pázsit azonban igen komoly károkat szenvedhet, ami márciusban, a fű növekedésével válik láthatóvá. A bajt az utak, járdák melletti sávban sárguló fű jelzi, különösen akkor, ha a sótól olvadó hólevet az útról, járdáról rálapátoljuk a gyepre. Konyhasó (nátrium-klorid) helyett használjunk inkább kalcium-klorid vagy zeolit alapú síkosságmentesítő anyagot. Jó alternatíva a fahamu, a homok és a fűrészpor is. 

Kalcium-klorid vagy zeolit alapú síkosságmentesítő anyagot használjunk

Járatok a hó alatt

Az egerek és pockok a hó alatt járatokat fúrhatnak, és csak a tavaszi hóolvadáskor válik nyilvánvalóvá, hogy széttúrták a gyepfelszínt. A tél kiváló időszak arra, hogy csapdázzuk a rágcsálókat. (Nyáron pedig szerezzünk be egy macskát!)

Ne öntözz!

Az öntözőrendszert és a kerti csapokat az első komolyabb fagyok előtt már fagytalanítani kellett! Ugye, mindenki megtette már!?

Ne szellőztess!

A gyepszellőztetést és a fűnyírást is mellőzzük télen. Aki ősszel nem tette meg, várja meg a tavaszt! A tél a karbantartás ideje! Vizsgáljuk át a gépeinket, vásároljuk meg a szükséges alkatrészeket, anyagokat, és ha kell, vigyük el szakszervizbe a gépünket, hogy amikor szükség lesz rá, pöccre induljon!

Ne műtrágyázz!

A téli felkészítő gyepműtrágyát már ki kellett adni, a tavaszi idítót pedig még nem kell! 

Ez is érdekelheti:

A gyep felkészítése a télre

Őszi gyepfelújítás

Induljon jól a gyep!

Szürke levélfoltosság a sportgyepekben

Hólapát autós Fiskars SnowLight

13 373 Ft
Kézi kiszóró

5 061 Ft
Járdatisztító seprű fej Fiskars QuikFit™

11 722 Ft