Ezek a növények messze űzik a kártevőket
A különféle rovarkártevők évről évre nagy gondot okoznak a veteményesben. Mivel napjainkban a kemény telek is jellemzően elmaradnak, évről évre egyre több kártevő telel át sikeresen és tavasszal a felmelegedő időben egyből támadásba lendülnek.
A frissen kelt vetemény, vagy az éppen kiültetett palánták még védtelenek a különféle kártevőkkel szemben. Szerencsére több olyan praktika is rendelkezésre áll, amellyel megóvhatjuk a növényeket, ráadásul vegyszermentes módon. Az egyik ilyen megoldás a megfelelő növénytársítás. A zöldségek közé, mellé olyan gyógynövényeket, aromás növényeket ültessünk, amelyek a kártevőket riasztják, ezzel rengeteg bosszúságot és permetezést megspórolhatunk magunknak.

A kártevőriasztó növények hatékonysága jellemzően az illóolajtartalommal függ össze. Erős illatuknak köszönhetően a kártevők nem szívesen merészkednek a közelükbe. Így ezen növények ültetésével egyfajta láthatatlan védőpajzsot húzhatunk a veteményes köré. Plusz előny, hogy a kártevőriasztó növények többsége maga is haszonnövény: gyógy- és fűszernövény. Tehát ezeket telepítve nem csak védjük a kertünket, de hasznos fűszereket, gyógynövényeket is szüretelhetünk a szezon során.
Fokhagyma
A fokhagymát sokan egyfajta csodanövénynek tartják, nem is alaptalanul. A fokhagyma talán az egyik legsokoldalúbban felhasználható zöldségnövény. A gasztronómia egyik alapja, a legtöbb étel egyenesen elképzelhetetlen lenne nélküle. Meghűlés, légúti betegségek esetében szinte csodákat tesz. Ezen kívül riasztja a levéltetveket, a káposztalepke-féléket. Továbbá távol tartja a földibolhákat, a bagolylepke-féléket, sőt a meztelencsigákat is. Mind gyógyhatása, mind riasztó hatása abból ered, hogy nagyon gazdag szerves kénvegyületekben, úgynevezett allinokban. Ez adja a fokhagyma jellegzetes fűszerező ízét és illatát.

A fokhagymát dughagymával a legcélszerűbb szaporítani. A dughagymákat 3-6 cm mélyre ültessük el, egymástól 10 cm tőtávra és 25 cm sortávra. Telepíthető tavasszal és ősszel is. Az őszi telepítésű fokhagyma előnye, hogy áttelelés után jóval hamarabb szedhetővé válik, mint azok, amelyek csak tavasszal lettek elduggatva. Szereti a laza, morzsalékos talajt. Fejlődéséhez főleg foszfort igényel.

Nem csak telepítve, de közvetlenül kipermetezve is hatékony rovarriasztó. Ehhez két egész fej fokhagymát kell összetörni, majd áztatni 24 órán keresztül egy liter vízben. Ehhez adagoljunk tapadásfokozóként valamilyen természetes olajat. Ezzel lepermetezve a veteményest a kártevőket jó időre távol tarthatjuk.
Rozmaring
Jó választás a kertbe a rozmaring. Erős illatát a cineol és kámfor vegyületek okozzák. A rozmaring távol tartja a legyeket, ezért célszerű gyökérzöldségek és hagymafélék mellé telepíteni. A hagymalégy vagy a sárgarépalégy így sikerrel elűzhető vele. A káposzta-bagolylepke és a babzsizsik szintén nem kedveli a rozmaring erős aromáját. Javasolt tehát a hüvelyes növények közé is telepíteni. A rozmaring kártevőriasztó hatásán túl remek fűszer is a kacsasült, a nyúl- és bárányhús mellé, valamint burgonyás és tésztaételek, mediterrán fogások, pizzák fűszereként is remekül működik.

Igen könnyen termeszthető növény. Jól ültethető szabadföldbe, magaságyásba, vagy akár egy nagyobb cserépben is nevelhető.
A rozmaring a laza, tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedveli. Meleg és fényigényes növény, célszerű napsütötte zónákba telepíteni. Bokra nagyra nő, állandó helyet válasszunk neki a kertben. A rozmaring kifejezetten szárazságtűrő, a túlöntözés árthat neki. Könnyen szaporítható, a kifejlett növényről levágott hajtások gyökereztethetők és ültethetők.
Bazsalikom
Népszerű mediterrán fűszernövény, ami nemcsak a konyhában használható. Bazsalikommal sikeresen tarthatóak távol a szúnyogok, a liszteskék és a spárgabogarak a kertből. Rovarriasztó hatását az eugenol és linalool vegyületeknek köszönheti. Ezek adják a bazsalikom erős, jellegzetes illatát is. Célszerű mind a veteményesbe, mind pedig a balkonra, vagy az ablakpárkányokba is ültetni. Ezzel a lakásba betévedt legyek, és szúnyogok száma is csökkenthető. Ha mindez nem győzött meg, jó tudni, hogy a bazsalikom az egyik legkarakteresebb mediterrán fűszer. Ebből készül a népszerű pesto, valamint használható fűszerolaj, fűszeres vaj készítéséhez. Nagyon különleges tea is főzhető belőle.

A bazsalikom könnyen szaporítható. Jól kel magról, laza, jó szerkezetű, tápanyagban gazdag palántaföldbe vetve. A kelés után, 3-4 leveles állapotot elérő növényeket ültessük szét külön cserepekbe.
A 6-8 leveles palánta állapotban már kiültethető a szabadföldbe. A kifejlett növény sikeresen szaporítható dugványozással is. Ehhez vágjunk le 8-10 centiméteres darabokat, majd ezeket helyezzük egy-egy üveg friss vízbe. A meggyökeresedő hajtások pedig kiültethetők.
Kapor
Ne hagyjuk ki a veteményesből a kaprot. Sokféle étel elképzelhetetlen a friss kapor nélkül, de emellett hatékony kártevőriasztó is. Jól használható a levéltetvek, takácsatkafélék, a bagolylepkék és a paradicsommoly ellen. Célszerű tehát kaprot telepíteni a hagyma, a paradicsom és a paprika sorközeibe. Jó szomszédja ezek mellett a babnak, a borsónak, az uborkának és a céklának is.
A kaprot célszerű tápanyagban gazdag, laza szerkezetű, morzsalékos talajra vetni, és csupán 0,5 cm vastagon takarni. Vessük szakaszosan, így elérhető, hogy folyamatosan legyen friss kapor a kertben. Az első szakasz márciusban, az utolsó június végén kerüljön elvetésre. Így mindig lesz friss kaprunk a csemegeuborka eltevéséhez is. A kapornak szánt területet célszerű érett marhatrágyával jól feltölteni, mivel dús, nagyméretű lombozat fejlődésére csak nitrogénben gazdag talajon számíthatunk. A kapor önszaporító növény, évekig fennmarad a kertben, bár nem mindig ott nő, ahol várjuk.
Töltse le INGYENES vetési és növénytársítási útmutatónkat!

Körömvirág
A körömvirág a fészkesvirágzatúak közé tartozó, népszerű gyógynövény. Egész nyáron át, júniustól egészen fagyokig folyamatosan virágzik. Népszerű gyógynövény, sikerrel használható a sebkezelésben, ekcémás tünetek enyhítésében, vagy akár visszérproblémák kezelésében is. A virágok szárított szirmaiból finom gyógytea készíthető, emellett nagyon szép színezetet ad az ételeknek. Ez okból használták a jóval drágább sáfrány hamisítására is. A kertbe telepítve segít távol tartani a fonálférgeket és a levéltetveket. A körömvirág főzete csigaölő hatással bír.

A körömvirág magról kiválóan szaporítható, önszaporító, akárcsak a kapor. A magokat 30 cm-re vessük egymástól. Igen gyorsan szaporodik, könnyen el tudja foglalni a felszabaduló helyeket a kertben. Jól tolerálja, sőt kedveli is a hideget, egész télen virágozhat. A nyári nagy melegben gyakran leáll a virágzás, majd az ősz kezdetével, a hűvösebbé váló időjárás hatására indul be újra. Hűvösebb időben egyre nagyobb és impozánsabb virágok alakulnak ki. Még a fagyok után, a már-már kopár kertben is gyönyörködhetünk a növény élénksárga virágaiban.
Büdöske
A bársonyvirág, avagy büdöske az őszirózsafélék családjába tartozó dísznövény. Neve erős illatára utal. Amerikából származik, de a 18. századra elterjedt Európa kertjeiben is. Az erős illata miatt kezdetben közönséges növénynek tartották, viszont gyógyhatása miatt gyakran ültették. Főzetét lázcsillapításra, féreghajtásra használták.
A kertben is az egyik legjobb kártevőriasztó növény. Ezt a tulajdonságát szintén erős illatának, és az azt okozó tiopén vegyületnek köszönheti. Illata riasztóan hat a virágtripszekre, a fonálférgekre, és a levéltetvekre is. Másik fontos vegyülete az azadirachtin amely képes blokkolni a rovarok táplálkozását, sőt a peték kelését is. Célszerű lehet a káposztafélék közé, vagy közelébe is telepíteni, mert a káposztalepke-féléket is sikeresen távoltartja.

A kert napos zónáiba telepítsük, ugyan a félárnyékban is elvan, viszont ott nem hoz olyan impozáns virágokat. Kedveli a tápanyagban gazdag, kötöttebb talajokat. A büdöske szaporítható magról vetve, vagy palántázva is. Jól társítható körömvirággal, paprikavirággal, szegfűvel. Nagyon jó szegélynövény, ha az ágyások köré ültetjük, egyfajta természetes védőfalat hozhatunk létre a zöldséges kert körül.