Élelmiszer-kártevő rovarok a lakásban

Élelmiszer-kártevő rovarok a lakásban

Both Gyula 2024. nov. 4. Kb. 15 perc olvasás

Jön a téli időszak és jönnek azok a rovarok is a lakásunkba, amelyek meleg helyet és ennivalót keresnek. Fontos megismerni ezeket a rovarokat és megtudni, hogy mit szeretnek fogyasztani. Ha megtaláljuk és megszüntetjük a probléma okát, akkor a kellemetlenkedők is eltűnnek.

Vannak olyan rovarok, amelyek már ott élnek a környezetünkben és vannak, amelyeket a piacról, kiskertből hurcolunk be saját magunk, illetve vannak olyanok is, amelyek telelni térnek be hozzánk. Sajnos emeletes házakban a háztartási kártevők, így az élelmiszert károsítók is a csövek mellett ide-oda közlekednek. Tehát a szomszéd tenyészti és eteti, nálunk meg napozik és ijesztget.

Kívül tágasabb!

A védekezés egyik alappillére, hogy ne engedjük be őket a lakásba. A rovarhálók az ablakokon nem csak a szúnyogok ellen védenek, de más beköltöző rovarok ellen is. Legyenek az ajtók, ablakok jól záródók, a bejáratok mellé, ablakpárkányra helyezzünk rovarriasztó növényeket.
 
Ha vásároltunk, vagy betárolunk, győződjünk meg arról, hogy a terményben nincsenek-e kártevők, zsizsikek, molyok stb. Tartsuk tisztán a házat, jól zárjuk le az élelmiszerek tároló edényeit. Ha nincs ennivaló, nincs kártevő sem.

Forrólevegős sütőben (air fryer) is mentesíthetjük a terményeket a kártevőktől, mivel a termény magasabb hőt is kibír, mint a rovar. Ezt azonban ellenőrizzük, mert ez terményenként különböző lehet. Egy jó készülékek állítható hőfokkal rendelkezik, és figyeljünk az időre is; a rovarok magas hőmérsékleten rövid idő alatt elpusztulnak.

A babzsizsik ellen a fagyasztás is jó megoldás.

Az ózongenerátorok inkább csak a penészgombák ellen hatékonyak, a rovarok elég jól tűrik, de a behatási idő növelésével akár jó eredményeket is elérhetünk a rovartól függően.

Ha nagyon sok kártevő van a lakásban, hívjunk szakembert, aki rendelkezik megfelelő irtószerekkel!

Kis kártevőhatározó

A rovarok meghatározása nem egyszerű feladat. Szaktanácsadóink jó minőségű, közeli, éles képek alapján is tudnak határozni. Ha tudjuk a rovarunk nevét, kezdődhet a nyomozás: hol tárolunk régi élelmiszereket, elfelejtett dugi csokikat, békebeli bőrcuccokat.

A kártevők leírásáról, fényképéről hiteles honlapokon is lehet jó képeket találni. Én most inkább arról írnák, hogy kik mit esznek és hol.

Nem is hinnénk, de a csótányok egyre több problémát okoznak. Több fajuk is megjelenhet az otthonunkban. Mindent megesznek, a papírt és a ruhát is. Éjjel aktívak, napközben résekben, repedésekben bujkálnak. Szeretik a meleg helyeket. Folyadékigényük igen nagy, a nedves, párás helyek megszüntetése végzetes lehet számukra.
Különböző kórokozók mechanikai vektora, közvetlen érintésükkor bőrkiütés jelentkezhet, ürülékük, váladékuk, kültakarójuk törmeléke allergiát válthat ki.

A csótány különböző kórokozók mechanikai vektora (Fotó: pexels.com)

Fontosabb fajok: Konyhai csótány vagy svábbogár (Blatta orientalis), német csótány vagy muszkabogár (Blattella germanica), amerikai csótány (Periplaneta americana).

Szemes termények kártevői

A babzsizsik (Acanthoscelides obtecus) elsősorban a száraz babot, de a borsót és más hüvelyes termést is fogyaszt.

A gabonazsizsik (Sitophilus (Calandra) granaria) fogyasztja a búzát és a rozst, de a kukoricát, az árpát, a kölest, a rizst, a hajdinát is, kevésbé a zabot. A bogarak néha liszttel, korpával vagy lisztkészítményekkel is táplálkoznak. Tömeges fertőzés esetén a gabona felhevül és átnedvesedik, ami penészesedést válthat ki.

A fogasnyakú gabonabogár (Oryzaephilius surinamensis) gabonát és a gabonakészítményeket, egyéb magokat, dióféléket, feldolgozott élelmiszert és a szárított gyümölcsöt is fogyaszt.

A vörösbarna lapos gabonabogár (Cryptolestes (Laemophloeus) ferrugineus) szintén gabonát és gabonakészítményt, de rizst, szárított gyümölcsöt, földimogyorót, fűféléket, olajos magokat és a takarmánypogácsát is eszik.

A rizszsizsik (Sitophilus (Calandra) oryzae) minden gabonaféle komoly kártevője. Szereti a lisztkészítményeket, hajdinát, borsót, makkot, gesztenyét, gyapotmagot, de fogyasztja a lisztet, a kétszersültet, a kekszféléket, a kenyeret és a dohányt is.

A kenyérbogár (Stegobium paniceum vagy Sitodrepa panicea) fontos háztartási és raktári kártevő, különösen ott, ahol az élelmiszert sokáig nem mozgatják. A mindenevő lárvák növényi részekkel, gabonával és készítményeivel, liszttel, fűfélékkel, fűszerekkel, diófélékkel, magvakkal, takarmánypogácsával stb. táplálkoznak. Súlyos fertőzés esetén a tömör termékek tele vannak apró, kerek lyukakkal. A bogarak nem kártékonyak.

Kenyérbogár (Fotó: Cseh Sándor, izeltlabuak.hu)

A gabona álszú (Rhizopertha dominica) gabona- és más magvak elsődleges kártevője. Szárított burgonyával, tápiókával és fűfélékkel is táplálkozik. A lárvák és a kifejlett egyedek befúrnak a gabonamagba, megeszik az egész keményítőtartalmú belső részt, itt-ott a mag héját is, alaktalan lyukakat és nagy mennyiségű lisztes port hagyva maguk után. A nagyon fertőzött búzának mézre emlékeztető szaga van.

A mezei gabonamolyt (Sitotroga cerealella) a betárolt búzával, kukoricával hurcoljuk be a terménytárolóba, mert már a szántóföldön megtámadja a terményt. A lepkék rajzáskor ellephetik a házunkat.

Mezei gabonamoly (Fotó: Gulyás Szilvia, izeltlabuak.hu)

Lisztek, őrlemények kártevői

A lisztatka (Acarus siro vagy Tyroglyphus farinae) fő tápláléka a gabona, a gabonakészítmények, az aszalt gyümölcs és a dohány.

A lisztmoly (Ephestia (Anagasta) kuehniella) hernyója liszttel, korpával, korpásliszttel, egyéb gabonarészekkel táplálkozik. A lepke rajzásakor tele van a lakás apró bosszantó pillangókkal.

A rizsliszt zsizsik (Tribolium confusum vagy Tribolium casteneum) nemcsak a lisztféléket szereti, de megeszi a gabonát, magvakat, élelmiszeripari termékeket, földimogyorót és más hüvelyeseket, fűszereket, szárított gyümölcsöt, tápiókát, olajos magvakat is.

Aszalványok, szárított termékek károsítói

Az aszalványbogár (Carpophilus hemipterus) fő tápláléka a szárított gyümölcs, de megtámadják az olajos magvakat, a szárított zöldségféléket és a fűféléket is.

A tarka aszalványmoly (Ephestia elutella) az aszalt gyümölcsökön kívül megtámadja a gabonát, diót, kakaóbabot, csokoládéfélét, dohányt, fűféléket. A lepke rajzáskor szintén tömegesen repül a lakásban.

Az aszalványmoly (Plodia interpunctella) a leggyakoribb háztartási kártevő. Megtámadja a szárított zöldségfélét, fűfélét, aszalt gyümölcsöt, dióféléket, kakaóbabot, csokoládét, marcipánt, tejport, magvakat; gyakrabban a gabonát és gabonakészítményeket, de csak a csirát kedveli.

Aszalványmoly (Fotó: Ujhelyi Sándor, izeltlabuak.hu)

Különleges készletkártevők

Az aranyszoró tolvajbogár (Niptus hololeucus) lárvái a romlott gabonát és a zöldségfélét kedvelik. A költözködő bogarak jelentős károkat okozhatnak a szövetfélék, szőrme, bőr kilyuggatásával.

A közönséges szalonnabogár vagy szalonnaporva (Dermestes lardarius) állati eredetű termékeket fogyaszt. Nyersbőrt, szőrmét, füstölt és szárított húst és más hasonló élelmiszereket károsít. A szalonnából általában csak a húscsíkot eszi meg.

Szalonnaporva (Fotó: Kárpáti Marcell, izletlabuak.hu)

A harmatlegyek vagy muslicák családjába (Drosophilidae) tartozó fajok lárvái elsősorban erjedő gyümölcsben, gyümölcsnedvben, befőttben, esetleg számukra megfelelő összetételű házi szemétben fejlődnek. A nőstények petéiket még a fán lévő, hibás, sérült, érett gyümölcsbe is belehelyezik. Tömegesen fordulhatnak elő a konyhában és komposzthalmok környékén. Tevékenységük során szennyezik az élelmiszert és zavarják az ott élőket. A legújabb, nemrég nálunk megjelent képviselője a pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii), amely az érő, egészséges gyümölcsöt támadja.

Both Gyula
szaktanácsadó, egészségügyi gázmester

Ez is érdekelheti:

Poloskainvázió! Tévhitek és félreértések

Érnek a gyümölcsök, támadnak a darazsak

Áradás után szúnyoginvázió!

Hangyák a kertben és a lakásban

Bros Moly-élelmiszermoly csapda 2 db-os

1 048 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Csótányirtó gél Foval 5 g

2 033 Ft
Ferokap feromonos élelmiszermoly szalag IT

195 Ft
Rovarfogó készülék, vákuumos

6 524 Ft