Az alma fontosabb kártevőiről
A múlt alkalommal az alma fontosabb kórokozóiról írtam. Mostani írásomban az alma kártevőit gyűjtöttem egy csokorba össze.
Cserebogár fajok / Melolonthidae
Fontos még a telepítés előtt a cserebogárpajor mentes terület kiválasztása. A pajorok ellen integrált technológia nincs. Telepítés előtt a kalászos elővetemény idején, rovarölő szeres csávázással, granulátum kiszórásával védekezhetünk. Telepítés után a pajorok ellen a kémiai védekezés már nem lehetséges. Védekezés a rajzó imágókkal szemben, itt a cél a tojásrakás megelőzésére irányul. Kémiai védekezés ingerületvezetést gátlókkal, kitinszintézis gátlókkal. Mechanikai talajművelés a tojások megsemmisítésére. Természetes ellenségei az entomopatogén mikróbák és nematódák.
Kaliforniai pajzstetű / Quadraspidiotus perniciosus
Sokgazdás kártevő. Főleg az almafák csúcsi része veszélyeztetett a kellő védelem hiánya miatt. Fontos kártevő. Elsődlegesen szaporítóanyaggal terjed, madarak is tovább viszik a lábukon. Szívogatásával gyengíti a fát. Rontja a gyümölcspiaci értékét (lázfolt). Populáció megfigyelését fehér ragacsos lapokkal végezhetjük. Védekezés: kártevőmentes szaporító anyaggal, nyugalmi időszakban végzet lemosó permetezéssel a telelő lárvák ellen. Tenyészidőszakban virágzás után, fehér ragacslapos csapdázásra alapozva a rajzó repülő hímek ellen, ugyan a hímek ilyenkor nem táplálkoznak, de kontaktszerekkel jól írthatók. Amennyiben a vegetációban többször védekezünk ingerületvezetést gátló szerekkel akkor nem szükséges külön a kaliforniai pajzstetű ellen védekezni. Ajánlott növényvédő szer például, Agrokén, Actara 25 WG (SC), Bulldock 25 EC.
Közönséges kagylós pajzstetű / Lepidosaphes ulmi
Elsősorban a fiatal almafák szenvednek a fertőzéstől, idősebb fáknál már kevésbé okoznak kárt.
Levéltetvek:
Közönséges levélpirosító almalevéltetű / Dysaphis devecta, Zöld almalevéltetű / Aphis pomi,
Szívogatásukkal gyengítik a fákat. Mézharmatot ürítenek, amin megtelepszik a korompenész, ezáltal csökken az asszimilációs felület. A gyümölcs is szennyeződik, eladási értéke csökken. A levéltetvek veszélyes vírusvektorok. Védekezés: Harmonikus tápanyag ellátás! Tavasszal, virágzás előtt (sodrómolyok elleni védekezéssel egybekötve), nyáron a zöld almalevéltetű elleni védelem, kémiai védekezésre alapozva. A természetes ellenségek kímélése nagyon fontos, jelenesetben katicabogarak, zengőlegyek, fátyolkák. Ajánlott növényvédő szerek például, Delta CS, Gazelle 20 SG, Karate 2,5 WG (Zeon 5 CS)
Vértetű / Eriosoma lanigerum
Nagyon fontos kártevő! Almafa hajtásait, ágait, gyökereit szívogatja. Védekezés: Téli lemosó permetezés, hatása kizárólag koronában, kéregrepedésekben telelők ellen hatásos. Kémiai védekezéssel a vándorlás idején zöld bimbós állapotban lehetséges védekezni. Természetes ellensége Aphelinus mali / Vértetűfürkész. Ajánlott növényvédő szer például, Actara 25 WG (SC), Apacs 50 WG, Calypso 480 S.
Levélbarkók / Curculionidae
Tavasszal, kora nyáron a rügyek és levelek megrágásával okoz kárt. A lombveszteséget okozó kártételüket a fák hamar kinövik.
Bimbólikasztó ormányos / Anthonomus pomorum
Elsősorban az erdő melletti ültetvényeket veszélyezteti. Gyenge fertőzés esetén nem jelent veszélyt.
Nagy farontólepke / Cossus cossus
Legfontosabb tápnövénye az almafa. Ártéri területeken gyakori. Lárvái jellegzetes ecetszagot árasztanak. Jellemzi a fűrészporszerű rágcsálék és ürülék a fa tövében.
Lombosfa fehérmoly / Leucoptera malifoliella Akár 50-100 % lombveszteséget is okozhat. Védekezés: feromoncsapdás rajzásfigyelés, ami csak a hímeket fogja. Tojásrakás előtti védelem, hosszú hatástartamú érintő hatású növekedés gátló szerekkel lehet védekezni. Fontos szerepük van a fürkészdarazsaknak.
Sátoraknás molyok / Lithocolletidae
Az almafákat több fajuk is károsítja. A legjelentősebb közülük az almalevél aknázómoly /Phyllonorycter blancardella. A károkozó a lehullott levelekben telel át. Itt belép a természetes védelem ahol a földigilisztáké és a parazitáké a szerep. A fertőzött levelekkel együtt a molyokat is elpusztítják.
Pókhálós almamoly / Hyponomeuta malinellus
Időszakos kártevő, nem minden évben jelenik meg.
Szitaszárnyú almafalepke / Synanthedon myopaeformis
Rajzása hosszan elhúzódó. Sebzéseken keresztül fertőz. Főként a 10- 12 éves fákat támadja. Védekezés: metszési sebek méretének csökkentése, sebkezelés. Cefrecsapdákkal csapdázhatóak az imágók.
Sodrómolyok / Tortricidae
Tavasszal az erdő közeli ültetvényekben fordul elő gyakrabban. A lárvaként telelő (L2) sodrómolyok jelentősebb károkat virágzás előtt okozhatnak. Gyümölcskártételt már a 2. nemzedékük okozza. Védekezés: Madárodúk kihelyezése. Tavasszal (lombfakadás után, virágzás előtt), levéltetvek elleni kezeléssel összehangoltan védekezhetünk.
Almamoly / Cydia (Laspeyresia) pomonella
Az alma, az elsőrendű tápnövénye közé tartozik. Elterjedt, mindenütt megtalálható. A gyümölcs bármely pontján befúrhat, egészen a magházig. Még a magokat is megrágja. Védekezés: Téli fatisztogatással, lehullott gyümölcsök rendszeres összegyűjtésével, hernyófogó övek használatával lényegesen csökkenthetjük a számukat. Tojásrakás idején, tömeges lárvakeléskor kitinszintézis gátló szerekkel eredményesen védekezhetünk. A légtértelítéses módszerrel megzavarhatjuk a hímek orientációját.
Keleti gyümölcsmoly / Laspeyresia molesta
Főként a későn érő almafajták a veszélyeztetettek. Betárolt almánál akár 80 %-os is lehet a fertőzöttség. Kizárólag a Jonathan fajtánál fordultak elő fertőzések.
Araszolók / Geometridae
10 évente jelentkezik a kártételük, de a kártételi szakasz eltarthat akár 2-3 évig is. Védekezés: Talajmunkákkal.
Kökényszövőlepke / Orgyia antiqua
Időszakos kártevő. Kicsipkézi a leveleket, berág a termésbe. A lombkorona felsőbb rétegeiben károsít.
Amerikai fehér szövőlepke / Hyphantria cunea
A fiatal lárvák hernyófészekben a leveleket rágják. Idősebb lárvák már a gyümölcsök felületét is megrágják.
Ajánlott növényvédő szer, molyok, aknázómolyok, almailonca ellen például, Actara 25 WG (SC), Affirm, Bulldock 25 EC, Insegar 25 WP (WG).
Atkák / Acarina
Polifág fajok. Szinte a legjelentősebb kártevők közé tartoznak. Akár 70 %-os termés veszteség et is okozhatnak. Védekezés: Nyugalmi időszakban lemosó permetezés olajtartalmú szerekkel. Természetes ellenségeik, Typhlodromus, Zetzelia, Euseiulus.
Mezei pocok / Microtus arvalis
Gyepes, lucernával szomszédos területek veszélyeztetettek. Fák tövénél, a hó alatt pedig 10 cm-es magasságban körberágja a fát.