Áradás után szúnyoginvázió!

Áradás után szúnyoginvázió!

Both Gyula, Pap Edina 2024. jún. 17. Kb. 15 perc olvasás

A vérszívók hamarosan újra kellemetlenkedni fognak, ha az áradások levonulása után megjön a jó idő. A katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítés mellett érdemes odafigyelni a személyes védelemre is.

Az állam az árvízi védekezés mellett az árvíz miatti szúnyogártalom elleni védekezést is a katasztrófavédelem feladatai közé utalta. Az egységes központi védekezés így költséghatékonyabb, hiszen nagy tételben kedvezményes áron beszerezhetők a védekezéshez szükséges eszközök, illetve a védekezés is összehangolt. A központi szúnyoggyérítési program azokra a területekre terjed ki, ahol a szúnyoginvázió a legnagyobb méreteket ölti.  Természetesen a központi szúnyoggyérítés mellett minden önkormányzatnak lehetősége van saját költségvetése terhére szúnyoggyérítést végeztetni a településen. A munkálatokat a katasztrófavédelem irányítja, a kezeléseket szakemberek végzik, minden esetben a közegészségügyi hatóság által engedélyezett irtó szerekkel. A konkrét felhasználást a vármegyei kormányhivatalok és járási hivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei ellenőrzik.

Hazánkban több mint 50 szúnyogfaj él, és folyamatosan számítani kell újabb idegenhonos fajok betelepedésére, amelyek nemcsak kellemetlenkednek, de állatra, emberre veszélyes új betegségeket is hozhatnak magukkal!

Egy kis szúnyogbiológia

A szúnyogok lárvái az állóvizekben élnek. Esővízgyűjtő hordóinkban, kerti tavainkban, pocsolyákban magunk tenyésztjük őket. Nagyon fontos, hogy ezeket a területeket kezeljük szúnyoglárva-irtó szerekkel, vagy szüntessük meg a szaporodási helyet.

A szúnyogok humán-egészségügyi szempontból két csoportra oszthatók. Az egyik csoportba tartoznak azok, amelyek kórokozó-hordozók és –terjesztők, tehát valamilyen betegséget terjesztenek, ezért közegészségügyi és járványügyi szerepük van. A másik csoport tagjai csak kellemetlenkednek és megcsípik az embert. 

A szúnyogok közös jellemzője, hogy sekély, nyugodt vízben szaporodnak. A lárvák fejlődési idejére a vízhőmérsékletnek van döntő szerepe: 16-20 °C között kb. egy hónap, 25°C-on két hét alatt fejlődnek ki. Ezért szükséges folyamatosan, több szinten védekezni ellenük.

A szúgyonlárvák nyugodt vizekben szaporodnak (Fotó: freepik.com/bedneyimages)

Szúnyogmentes kert

Legfontosabb, hogy a szúnyogok tenyészőhelyeit és a nedves, árnyékos helyeket szüntessük meg, vagy rovarölő szerekkel gyakran kezeljük. Az esővízgyűjtő edényeket fedjük le tetővel vagy szúnyoghálóval. Eső után a cserépalátétekből, kaspókból öntsük ki a vizet, és minden olyan helyről is, ahol megállhat. Az ereszcsatornát rendszeresen tisztítsuk ki, vagy fedjük le hálóval, hogy a falevelek ne tudjanak felhalmozódni benne.

Ültessünk a ház körül szúnyogriasztó növényeket. Repellens (üző) hatással rendelkezik a citromfű, a bazsalikom, a kakukkfű, a levendula, a rozmaring, a zsálya, a barátcserje, a körömvirág, a krizantém, a fodormenta, a bársonyvirág, a kakassarkantyú és a citromillatú és a „paraszt” muskátli. Régen a falusi házak ablakaiban sem a szépségéért tartották, hanem rovarháló helyett. Illóolajukkal be is kenhetjük magunkat.

Csalogassuk kertünkbe az énekes madarakat, amelyek nagy mennyiségű rovart pusztítanak. Helyezzünk ki etetőket, itatókat, odúkat. Ne verjük le a fecskefészkeket és örüljünk annak, ha pl. a kamraablakban rozsdafarkúak költenek.

A muskátli egykor a rovarok távoltartására szolgált (Fotó: Pap Edina)

Járványterjesztő szúnyogok

A malária szúnyog (Anopheles maculipennis) fajcsoport tagjai a maláriát terjesztik. A malária plazmódium egysejtű parazita, amelynek több faja van, és különböző súlyosságú betegséget okoznak. A nőstény malária szúnyogok terjesztik, amelyek főleg napnyugta és napkelte között élénkek. Ezek a fajok megélnek Magyarország bizonyos részein is, pl. Budapesten, a Feneketlen tó környékén fogtak be belőle példányokat. Ahhoz, hogy járvány alakuljon ki, magának malária plazmódiumnak is jelen kell lennie az adott országban. Egyelőre Magyarországon nincs jelen, de a globális turizmus és munkaerő-transzport élénkülésével elég egy-egy maláriás beteg, aki repülővel bármikor ideérkezhet.

A Culex, Aedes, Ochlerotatus, Anopheles fajok a Nyugat-nílusi láz terjesztői. A betegség már a hatvanas évek óta igazoltan jelen vagy Magyarországon, a fertőzöttek nagy része tünetmentesen vészeli át a fertőzést.

Az utóbbi évtizedekben új fajok is megjelentek hazánkban, amelyek tovább növelték a járványügyi kockázatot.
Ilyen a tömegtájékoztatásban is nagy hangot kapott ázsiai tigrisszúnyog, de itt van még a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog is, amelyek olyan, korábban csak a trópusokon előforduló betegségek hordozói lehetnek, mint a Chikungunya-vírus, Dengue-láz, a Zika-vírus, sárgaláz, Usutu-vírus.

A szúnyogok fonálférgeket is terjeszthetnek. Ezek közül a legfontosabb a kutyák szívférgességét okozó Dirofilaria immitis, illetve a bőrférgességért felelős Dirofilaria repens, amelyeket a hazai szúnyogfajok és a koreai szúnyog terjeszt. A fertőzött szúnyog egyetlen csípése is gondot okozhat, gyógyítása nehézkes, ezért a megelőzésről érdemes időben konzultálni az állatorvossal.

Tigrisszúnyog (Fotó: pixabay.com)

Nyugalomzavaró szúnyogok

Az ember nyugalmát zavaró szúnyogok legelterjedtebb képviselői a gyötrő szúnyog (Aedes vexans), a házi szúnyog (Culex pipiens molestus), a mocsári szúnyog (Mansonia), illetve a dalos szúnyog (Culex pipiens).

Jó tudni, hogy élnek a környezetünkben a szúnyogfélékhez hasonlóan kellemetlen csípésű, igen apró és ritka fajok, gyűjtő nevükön úgynevezett vérszívó muslicák: lepkeszúnyogok (Psychodidae), púposszúnyogok (Simuliidae), törpeszúnyogok (Ceratopogonidae). Hazánkban nem túl gyakoriak, kevés helyen és kis egyedszámban fordulnak elő, de alkalmanként, jelentős mennyiségben elszaporodhatnak. Egyesek életveszélyes betegségeket is terjesztenek.

Közös jellemzőjük, hogy fonalas csápú, kétszárnyú, teljes átalakulással fejlődő rovarok, amelyeknek csak nőstényei szívnak vért! 

Lepkeszúnyoggal viszonylag ritkán találkozhatunk. 1-4 mm hosszú rovarokkal. Fénykerülők, éjszaka aktívak, így fájdalmas, duzzadó csípésükre éjszaka kell számítani. Így általában a tenyészőhelyük közelében találhatók. Lárváik trágyában vagy korhadó növénymaradványokban 1-2 hónap alatt fejlődnek ki. Rosszul repülnek, inkább ugrálnak, ezért tenyészőhelyük közelében (pl. állattartó telepeken) lehet számítani rájuk. A lepkeszúnyogok terjesztik az ostoros egysejtű parazita által okozott leishmaniasis betegséget, ami már az környező mediterrán országokban is jelen van. A betegség állatról emberre is átterjed, és fekélyszerű bőrgyulladást okoz. 

Lepkeszúnyog (Fotó: ecdc.europa.eu)

Nem így a púposszúnyog, amely a vízitúrázók, horgászok, kempingezők réme. Neve ellenére légy, mérete 1-5 mm. Lárvája oxigénben gazdag folyóvízben fejlődik viszonylag hosszú idő, 3 hónap alatt. Párás, szélcsendes időben a nőstények csapatokba verődve támadnak állatra, emberre. Csípésük fájdalmas. Éjszaka nem aktívak és zárt terekbe nem repülnek be.

A törpeszúnyog 0,5-1 mm nagyságú muslicaszerű rovar. Az ember által nem háborgatott, tartósan nedves, iszapos, mocsaras párás, bozótos helyeken tenyészik. Egy éves fejlődésmenetű, tenyésző helyétől nem vándorol messze. Zivatarok előtti párás melegben aktív. Csípése fájdalmas, égető. A kérődző állatokra veszélyes, mivel a kéknyelv-betegség vektora. 

Személyi védelem

Az ablakokra szereljünk szúnyoghálót. Ideiglenes és állandó megoldások is léteznek.

A testre, ruhára permetezhető szúnyogriasztó aeroszoloknál (pl. Bros Szúnyog- és kullancsriasztó aerosol, Bros Szu-ku pumpás riasztó) vegyük figyelembe, hogy ha bőrünkre permetezzük, akkor allergiát is okozhatnak. Ne tévesszen meg bennünket, hogy növényi kivonat a fő hatóanyaguk, leggyakrabban ezek is tartalmaznak valamilyen vivőanyagokat, jobb esetben alkoholokat. Vásárlás előtt olvassuk el a biztonságtechnikai adatlapjukat. Legjobb, ha a ruhánkra fújjuk. Vegyük figyelembe a hatástartamot; egyes készítmények csak pár óráig riasztanak.

A légtérkezelő készítményeket a repülő rovarok ellen használjuk. Lehetnek permetek, aeroszolok, füstölők (pl. Bros szúnyogirtó spirál, Protect légy- és szúnyogirtó aeroszol). Az Air Control S automata légy- és szúnyogirtó készülék az automata illatosító elvén működik.

Fontos, hogy ezekkel a permetekkel ne érintkezzünk, ne lélegezzük be, ne kerüljenek emberekre, élelmiszerekre, ugyan is ezek rovarölő hatóanyagot tartalmaznak!

Az ablakokra szereljünk szúnyoghálót (Fotó: pexels.com)

Fontos tájékozódni arról, hogy településünkön mikor végzik a szúnyogirtást. Ilyenkor ne tartózkodjunk a szabadban, csukjuk be az ablakokat, szedjük be a száradó ruhákat, ne hagyjuk kint élelmiszert és állateledelt sem.

A szúnyoglárva-irtó anyagok használata az emberekre legkevésbé veszélyes megoldások egyike (pl. Protect szúnyoglárva irtó tabletta), amit a vízgyűjtő hordókba, pocsolyákba helyezünk. A készítmény kiválasztásnál vegyük figyelembe, hogy vannak olyan tabletták, melyek halastavakban nem használhatók. Erről is a termék biztonságtechnikai adatlapja ad tájékoztatást.

Szúnyogriasztó lámpaolajat, fáklyaolajat, illatgyertyát is bevethetünk a szúnyogok távoltartására. 
Használhatunk UV LED-fénnyel és ventilátorral kombinált szúnyogcsapdát, valamint feromoncsapda elvén működő szúnyogcsapdát.

Kiváló hatékonyságúak a különböző hatótávolságú és kivitelű ThermaCell szúnyogriasztó készülékek a megfelelő helyre csúsztatható szúnyogriasztó kék színű lapkák segítségével. Működését a készülékbe helyezett gázpatron biztosítja. Egy patron folyamatos használat mellett 12 órán keresztül biztosítja a készülék üzemidejét. Kiviteltől és hatótávolságtól függően vadászathoz, vitorlázáshoz, horgászathoz, kempingezéshez, természetjáráshoz, továbbá kerti partihoz, sütögetésekhez, kertészkedésez is alkalmazható.

A háziállatok védelméről konzultáljunk állatorvossal. Számos bőrre felvihető, csepegtető készítmény, illetve nyakörv is létezik a szúnyogok távoltartására.

Aki szeretne többet megtudni a szúnyogokról, hasznos angol nyelvű összefoglalót talál az  Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) honlapján.