Amit a citrusfélék teleltetéséről tudni kell

Amit a citrusfélék teleltetéséről tudni kell

Pap Edina 2025. jan. 8. Kb. 15 perc olvasás

A mediterrán vidékek hangulatát varázsolják kertünkbe a citrusfélék. Fénylő, bőrnemű leveleikkel, bódítóan illatos, hófehér virágaikkal, zamatos gyümölcseikkel örvendeztetnek meg bennünket. Átteleltetésük azonban nem mindig egyszerű, hiszen nem beltéri növények, hanem gyümölcsfák. Nézzük, hogyan élheti túl sikeresen a telet a citrusunk.

A citrusfélék közül nálunk a legismertebbek a citrom, a koktélok ízesítésére szolgáló zöldcitrom (lime), a narancs, a grapefruit és a mandarin. A citrusfélék fagyérzékeny növények. Egyedül a vadcitrom, más néven a tövisescitrom telel át nálunk védettebb helyen, miután lombját lehullatta. Ezt használják legtöbbször az oltványok alanyának. Igazi különlegesség az ujjas citrom vagy Buddha keze (Citrus medica var.s arcodactylis) ami rendkívül mutatós és illatos terméseket terem. Az árudákban edényes növényként sokhelyütt találkozhatunk a kisgyümölcsű kumkváttal, kalamondinnal és a klementinnel, amelyek sikeresebben tarthatók a lakásban, hűvös, fényes helyen.

Virágzó vadcitrom Cserszegtomajon

Ahhoz, hogy citrusunkat sikeresen átteleltethessük, ismernünk kell származását és igényeit. Az első és legfontosabb, hogy a citrusok gyümölcstermő növények és nem szobanövények. Az év fagymentes hónapjaiban a szabadban kell tartani őket!

A citrusfélék trópusi, szubtrópusi származású növények, de jól megélnek a mediterrán térségben is, ahol a téli hőmérséklet 0 oC körül van, vagy 1-2 C-fokkal az alatt. Fényigényük nagy, nemcsak nyáron, hanem télen is, hiszen természetes élőhelyükön télen is megtartják lombjukat (télizöldek), így a levelek akkor is fotoszintetizálnak. A fény és a hőmérséklet egymással összhangban kell, hogy legyen ahhoz, hogy a növények megfelelően fejlődjenek, illetve azokban a térségekben, ahol nem kedvez számukra a klíma, túléljenek. 

Mandarin fasor Rómában

Fény

A trópusi, szubtrópusi terülteken január-februárban is 15-20 ezer lux körüli fénymennyiség éri a növényeket, miközben a hőmérséklet 25-30 oC, és magas, 80-90 %-os a levegő páratartalma. Ehhez képest nálunk a legvilágosabb télikertben is csak, 8-10 ezer lux, a lakásban pedig 5-6 ezer lux fénymennyiség éri a növényt, miközben a hőmérséklet 21-23 oC, a levegő páratartalma alig éri el az 50 %-ot. 

Tehát télen is minél több fényt kell biztosítani a citrusok számára. Ugyanis, ha a lakásban túl meleg van (22-23 oC), és kevés fényt kap a növény, akkor nem fog megfelelően fotoszintetizálni, tartalék tápanyagait használja föl, a levelek sárgulni, hullani kezdenek. Még súlyosabb a helyzet, ha a növényen télen terméskezdemények, virágok is vannak, mert a növény ezek felé „tolja” a tápanyagokat, hiszen a végső cél a magérés, szaporodás. Ilyenkor a levélhullás, hajtásszáradás még intenzívebb.

A barokk korban nagyon népszerűek voltak a narancsházak, oranzsériák vagy oranzsáriumok, amelyek három fala és mennyezete csupa üveg volt, és déli irányba tájolták. Nos, hasonlót kellene építeni azoknak, akik télen a legkedvezőbb körülményeket szeretnék biztosítani délszaki növényeinek.

Buddha keze

Ebben a helyzetben három lehetőségünk van:

1.    Építünk a házhoz egy enyhén fűtött csupaüveg télikertet, oranzsériát. Itt télen az árnyékolásra oda kell figyelni.
2.    A növényt világos helyen 5-10 °C-os helyiségben teleltetjük, enyhe napokon szellőztetünk.
3.    18-20 °C-os helyiségben teleltetjük a növényt, pótmegvilágítást alkalmazunk fotoszintetikusan aktív tartományú vegetációs fényforrással (pl. LED grow lights) és párásítjuk a helyiséget.

Valószínű, hogy a 2. megoldás a járható út legtöbbünk számára. Ami éghajlatunkon a cél nem az, hogy a növény télen is viruljon, hanem az, hogy jó kondícióban átvészelje a kedvezőtlen időszakot. van olyan, akinél egy védett teraszon a szabadban gond nélkül áttelel egy idősebb példány, ha nincs komolyabb fagy.

Kalamondin

Hőmérséklet

Nagyon fontos, hogy a növény gyökérzete és a lombozata szintjén is közel azonos legyen a hőmérséklet. A lakásban két dolog fordulhat elő:

  1.    A növény a hideg padlón áll, ahol 15-18 °C van, míg a lombja melegben, 21-23 °C-on. A hideg gyökerek nem tudnak elegendő tápanyagot és vizet juttatni a melegben intenzíven párologtató leveleknek, ami lombvesztéssel jár. Tehát hiába van elég nedvesség és tápanyag a földben, az nem jut el a levelekhez.
    A cserép alá helyezzünk egy darab hungarocell lapot, vagy állítsuk a növényt állványra, gördíthető virágalátétre. Ez utóbbi segíti a nagyobb növények mozgatását is. Télen az öntözésre is nagyon oda kell figyelni.
    Azért sem szabad túl sok vizet adni a citrusoknak, mert az is lehűti a gyökereket.
  2. Az ellenkező eset, amikor a növényünk padlófűtéses szobában áll, ahol a gyökerek akár 25-28 °C-ra is felmelegedhetnek, a lombjuk viszont 21-23 °C-os. Ilyenkor a gyökerek aktívabbak, míg a levelek nem. Ez is stressz a növény számára, ami szintén lombhulláshoz vezet.
Tarka citrom

Törekednünk kell arra, hogy a növényt minél kevesebb stresszhatás érje, és a tápanyagforgalmát „takarékos üzemmódra” tudja állítani.

A citrusokat ne vigyük be túl korán a teleltetőbe. Megoszlanak a vélemények arról, hogy mikor kell behordani a citusféléket. Az idősebb példányok, a vadcitromra oltott citromok jobban bírják a hideget, akár az enyhébb fagyot is. Az import növények kevésbé toleránsak a hideggel szemben. Ha éjszaka tartósan 5 oC alá csökken a hőmérséklet, vigyük be a növényt. Ha van időnk és türelmünk, akkor éjszakára vigyük be, nappal tegyük ki a növényeket.

Kumkvát

Teleltetés előtt a terméseket szedjük le a növényről, hogy nem kelljen tápanyagot szállítani nekik a levelek rovására. A nyár folymaán tápanyaggal jól ellátott növény sokkal sikeresebben telel át! Csekély lombhullás előfordulhat, és akkor sem kell megijedni, ha már kopasz a növényünk. Zöld vesszői is fotoszintetizálnak, ezért, ha még időben áthelyeztük őket a megfelelő helyiségbe, akkor tavasszal helyre jöhetnek.

Teleltetés előtt alaposan vizsgáljuk át a növényt, nézzük meg nem bújik-e meg a földjében csiga vagy nincs-e a lombján tripsz, pajzstetű, atka vagy lisztharmat. Ha túl sűrű a növény, ritkítsuk meg, hogy több fény érje a lombozat belsejét is. Végezzük el a gyümölcsfáknál szokásos réz-kén-olajos lemosó permetezést még a szabadban!

Tápanyaghiányos növény rosszul telel
Damisol Vas 1l

3 271 Ft
Fitohorm Komplett Plus 1 kg

3 852 Ft
Virágföld Jó-Föld Rózsa- és citrusföld 20 l

2 316 Ft
Vitaflóra tápoldat Citrus 0,5l

1 077 Ft
Substral tápoldat citrusfélék számára 0,25 l

1 651 Ft
Cserép műanyag, bordás terrakotta 40 cm

3 109 Ft
Cserje rögzítő 54 cm x 3 db

761 Ft

Víz és tápanyag

A teleltetés során figyeljünk oda a víz- és tápanyag-utánpótlásra is. A növényt fokozatos készítsük fel a teleltetésre és szeptembertől már ne tápoldatozzunk. Ha enyhe vashiányt tapasztalunk, feles adagban vastartalmú tápoldatot adhatunk. Gyakori a vashiány, ha túlöntöztük a növényt, tömörödött, hideg a talaj. Csak nagyon kevés vizet adjunk, a talajfelszín mindig legyen száraz, különösen, ha hűvös helyiségben teleltetünk. Az öntözésre forralt és a helyiség hőmérsékletére lehűtött vizet használjunk.

Tavasszal mihamarabb tegyük ki a citrusunkat védett helyre, akkor, ha már éjszaka nem kell számítani fagyra. Figyeljük az időjárás-előrejelzést, és éjszakára vigyük vissza a teleltetőbe a növényt, ha mégis fagyhat. Olyan helyet találjunk neki, ahol nappal sem éri túl meleg és túl sok napfény, kiegyenlítettebbek a hőmérsékleti és fényviszonyok. Kezdjük el az öntözést és a tápoldatozást, az adagot fokozatosan emeljük.

Mandarinfa Olaszországban

A citrusféléket tavasszal szükség esetén átültethetjük egy mérettel nagyobb cserépbe, komposzt, agyag, tőzeg és homok 2:1:1:1 arányú keverékébe, vagy készen vásárolt citrusföldbe. Átültetés után néhány hétig csak tiszta, lágy vízzel öntözzünk. A nagyobb, nehezen átültethető példányok földjét célszerű ezzel a közeggel felfrissíteni úgy, hogy a felső 5-6 centiméteres talajréteget eltávolítjuk, és friss földdel pótoljuk.

Ez is érdekelheti még:

Fűszernövények a lakásban

A szobanövények téli tartása

A közönséges füge növényvédelmi problémái