Alkalmazkodjuk a megváltozott klimatikus viszonyokhoz

Alkalmazkodjuk a megváltozott klimatikus viszonyokhoz

Bíró Zoltán, Pap Edina 2024. dec. 17. Kb. 10 perc olvasás

Az extrém hőség, a hónapokig tartó aszály és kivételesen erős napsugárzás az idén megerősíthette bennünk azt, hogy a növények megfelelő erőnlétben tartása, a megelőző növényápolási munkák és stresszcsökkentő kezelések elvégzése kiemelkedő jelentőséggel bír a sikeres növénytermesztésben, bármilyen kultúráról legyen is szó. A kémiai növényvédelem lehetőségeinek szűkülése pedig a természetes eredetű hatóanyagokra irányítja rá a figyelmet.

A növényápolás a növények egészséges fejlődését segítő és az ártalmakat elhárító munkálatok összessége. Egy növény sorsa már eldől a fajta, a szaporítóanyag, a termesztőközeg, az indító tápanyag, a cserép valamint a termesztési környezet, a termesztőberendezés kiválasztásánál. A kiváló minőségű kiindulási anyagok szavatolják a kiváló minőségű végterméket. Az erős, jó kondícióban lévő növény jobban ellenáll az időjárás szélsőséges változásaira, amit részben mi magunk is tudunk mérsékelni.

Árnyékolás

Az idei évben az extrém erős napsütés okozott károkat a kitett kultúrákban. A növények számára a fény alapvető fontosságú, hiszen napfény hatására széndioxidból és vízből szénhidrátot és oxigént állít elő. De napfényből is megárt a sok. A növények számára 10 ezer lux körüli fénymennyiségre van szükségük a megfelelő fotoszintézishez. A termesztett növények fotoszintézise kb. 10 ezer lux fotoszintetikusan aktív sugárzásintenzitásig növekszik, ezt követően a növekedés üteme mérséklődik. Az idén azonban már májusban 50-55 ezer luxot is mérhettünk. Ez az extrém fénymennyiség a hőséggel párosulva súlyos károsodást, lomb- és termésperzselést okozott. A napégés nem gyógyítható, az elhalt szövetek méretétől függően csökken a növény párologtató és fotoszintetizáló felülete, ami a dísznövényeknél a díszérték csökkenéséhez, a haszonnövényeknél a termésmennyiség  és  termésminőség romlásához vezetett. A sérült szöveteken baktériumok és gombák másodlagos fertőzést okozhatnak, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

Felértékelődik tehát az árnyékolás jelentősége, de nem mindegy az sem, hogy mivel és hogyan árnyékolunk. A hagyományos zöld raschel hálót a legerősebb napsütésben dupla rétegben kellett alkalmazni, ami viszont egyes kultúrák számára túl sötét körülményeket teremtett és megnyúlást eredményezett. Ha háló használunk, javasolt a duplaszövésű fehér árnyékoló hálók alkalmazása.

A növényházak árnyékolására rendelkezésre állnak különböző árnyékoló festékek, pl. Redusol Xtra, Shadefix, Q4. Régen ezt meszezéssel oldották meg. Egyes termékeknél a keverési aránnyal beállítható az árnyékolás mértéke. 

Tápanyagellátás

Az extrém meleg időjárás és az erős napsugárzás hatását megfelelő tápanyagellátással is mérsékelhetjük. A szövetek szilárdságát fokozó makro- és mikroelemekben, káliumban, kalciumban és a szilíciumban gazdag tápoldatok és lombtrágyák alkalmazása válik szükségessé. Fontos, hogy jó minőség, könnyen oldódó és felvehető mikroelemekkel és kalciummal kiegészített műtrágyákat alkalmazzunk, aminek az NPK-aránya 3:1:5 (pl. Peters).
 
A szilícium lombtrágyák (pl. Optysil, InoSi) vastagabb és keményebb sejtfalakat eredményeznek, ami mechanikai védelmet nyújt a napsugárzás ellen is. A vastagabb bőrszövetet a szúró-szívó és rágó szájszervvel rendelkező rovarok is elkerülik. A lombozaton maradó szilíciumkristályok fényvisszaverő hatásúak. Az Optysil 0,5l/ha dózisban, az InoSi 1-2%-os töménységben alkalmazható a vegetációs időszakban 2-4 hét eltéréssel, 2-5 alkalommal.

Klímaszabályozás

Az extrém magas hőmérséklet termikus stresszt, kiszáradást okoz. Ha a környezeti hőmérséklet meghaladja a növények növekedéséhez szükséges optimális szintet, a növények sejt- és szövetkárosodást szenvedhetnek. A magas hőmérséklet fokozza a víz elpárolgását a talajból és a kipárolgást a levelekből, kiszáradást és vízterhelést okozva. A túlzott hőmennyiség miatt a légcserenyílások bezárnak, nincs párologtatás, csökken a fotoszintézis, azaz a növények energiatermelő folyamatának hatékonysága. A magas hőmérséklet miatt késik a virágzás, illetve torz virágok fejődnek. A magas hőmérséklet felgyorsíthatja a növények életciklusát, ami korai éréshez, gyors leromláshoz vezet.

A levegő alacsony páratartalma, azaz a légszárazság miatt csökken a párologtatás intenzitása, nincs szívóerő a növényben, így hiába van elég vízzel és tápanyaggal ellátva a talaj, a növény az nem tudja felvenni, tápanyaghiány-betegségek alakulnak ki.

A talaj túlzott felmelegedése gyökérpusztulást okoz. A cserepes növényeknél ezt sűrűbb térállással, kívül fehér, belül fekete színű cserepekbe történő ültetéssel vagy cserép-a -cserépben módszerrel előzhetjük meg.

A hőséget jobban elviselik a nagylombú fajták, amelyek jól árnyékolják a talajt, megfelelő mikroklímát biztosítanak az állományban. A lehetőségekről a szaporítóanyag-forgalmazókkal kell egyeztetni.

Párásító öntözés

A hőstressz miatt a növények lankadnak, amit öntözéssel próbál a kertész „helyrehozni”, de ezzel csak többet árt, mint használ. A párásító felső öntözés hasznosabb, mivel hűti is a levegőt. Zárt termesztő berendezésben azonban a megfelelő szellőztetésről is gondoskodni kell, mert a 90% fölötti páratartalom is a sztómák záródását, a párologtatás és légzés csökkenését okozza.

Árutermelő kertészetek esetében a legkisebb fóliaháznál is szükség lehet vezérelt klímaszabályozásra, ami ma már nem luxus, hanem létfontosságú, ha figyelembe vesszük, hogy mit nyerünk és mit veszítünk.

Stresszoldás

A növény erőnlétének javítása, a stresszidőszakok átvészelése és a betegségből vagy károsodásból való visszaépülés, azaz a regenerálódás biostimulátorokkal segíthető. A magas hőmérséklet okozta talajfelmelegedést követően a gyökérműködést újraindíthatjuk Radifarm, Quik-Link, YealdPlus termékekkel.

A növények ellenállóképességét különböző algakivonatokkal, huminsav-, aminosav- és fulvósavtartalmú készítményekkel fokozhatjuk. 

Az öntözést és bármilyen beavatkozást (pl. lombtrágyázás, permetezés) célszerű az esti vagy a kora reggeli órákra időzíteni. A szakirodalom szerint 25 oC feletti hőmérsékleten nem javasolja a permetezést, elsősorban a perzselésveszély miatt. Az idén, főleg a növényházakban, a passzív szellőztetés (nyílászárók kinyitása) ellenére sem hűlt le a hőmérséklet 20-25 oC alá, a permetezéseket mégis el kell végezni. Éppen ezért válasszuk az esti vagy kora reggeli órákat a munka elvégzésére, és a készítményeket a gyártó által javasolt alsó dózisban juttassuk ki. Szükség szerint néhány nap múlva ismételjük meg a kezelést.

Váltani kell

A folyamatos növényvédőszer-kivonások és a változó klimatikus helyzet miatt alapjaiban kell átgondolni a kertészeti termesztést. Lehet, hogy azok a fajok, fajták, amelyek korábban „jól működtek”, már nem lesznek alkalmasak, kultúraváltásra lesz szükség Előtérbe kerülnek a természetes alapanyagú készítmények, illetve egyszerű anyagok, az ellenálló fajták.

A korábbinál még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a mérésekre: a talaj pH, a talaj EC, a levegő- és talajhőmérsékleti értékek ismerete létfontosságú. A vízminőség is jelentősen megváltozhat akár egy termesztési idényen belül is, ezért árutermelő kertészetekben a vízvizsgálat elvégzése alapvető fontosságú.

(A cikk a Kővári Krizantém Napon és a Szimbiózis Kertésztalálkozón elhangzott előadás alapján készült.)

Ez is érdekelheti:

Ismerjük meg jobban talajunkat!

Miért nem hat a növényvédő szerem?

Biostimulátorokkal a stresszmentes kertért

Előzzük meg a napégést!

Raschel-háló Dupla 3,6x50 m 50g/m fehér (45%)

36 793 Ft
Optysil 1 l

15 618 Ft
Peters Excel 14-5-21+CaO+MgO+TE 15kg

37 479 Ft
pH mérő ADWA AD11

23 621 Ft
Hőmérő Min-Max digitális

7 251 Ft
Tenziométer (digitális) 30cm Blumat

50 243 Ft
city gardening Párásító készlet kültérre

21 987 Ft