A szobanövények téli tartása

A szobanövények téli tartása

Dr. Varga Mária 2024. okt. 28. Kb. 10 perc olvasás

Azt gondolnánk, hogy a szoba melegében növényeink változatlanul élik megszokott életüket: fejlődnek, növekednek és virágoznak. Mégis, még így is kell nekik egy kis pihenő, egy kis nyugalom. A legtöbb növény gondozásában szerepel a javasolt téli hőmérséklet, az öntözés gyakorisága és mértéke, a páratartalom. Ehhez adok most némi támogatást a károsítók elleni védekezés lehetőségeinek feltárásával. 

Nagyon fontos, hogy a vásárolt vagy ajándékba kapott növényeket tüzetesen átvizsgáljuk. Tapintsuk meg a talajuk felszínét. Általában tőzeg alapú közegbe ültetik a vásárlásra szánt növényeket. Ha a föld nedves, az is lehet, hogy a cserépben tocsog a víz. Pár napig ne öntözzük. A vízben állás a gyökerek károsodásához vezethet, ami lehet baktérium vagy gomba eredetű. Ha ez bekövetkezik, alig lehet életben tartani a növényt. A talaj feletti részeken ilyenkor észlelhetjük kórokozók tüneteit, lisztharmat, különböző méretű és színezetű gomba, vagy baktérium eredetű foltokat. A lisztharmat ellen jó hatékonysággal működik a szódabikarbóna. A foltbetegségeket Amistar gombaölő szerrel fékezhetjük meg. Utóbbi esetben kisebb fertőzésnél célszerű eltávolítani a tünetes leveleket.

A penészgyep túlöntözésre utal
A baktériumos levélfotosságot a túlöntözés és a fülledtség okozza

Gyakori a szívó kártevők jelenléte. Az ellenük való védekezés sikere a fertőzés korai észrevételén múlik. A lakásba való elhelyezés előtt feltétlenül vizsgáljuk át a cserepeket és szabaduljunk meg a kártevőktől. A leggyakoribb tripszek, levél- és pajzstetvek ellen használhatjuk a Mospilan 20 SG felszívódó rovarölő szert öntözővízzel kijuttatva. A kezelést célszerű megismételni. Elég gyakran előfordulnak a takácsatkák. Jelenlétükre az általuk készített apró pókhálók hívják fel a figyelmünket. Ellenük a Sanmite vagy Nissorun speciális atkaölő szerek közül válasszunk. A permetezést erős sugárral végezzük, hogy az atkaháló belsejébe is bejusson a permetlé. 

A növényvédelmi permetezéseket kizárólag a szabadban és ne a lakásban végezzük el!

A levélszélek barnulása, száradása ritkán betegség következménye. Oka leggyakrabban az egyenetlen öntözés és a kedvezőtlen páratartalom. Gyakori bizonyos tápelemek hiánya is. Gondolunk itt elsősorban a kálium és a magnézium a kívántnál alacsonyabb mennyiségére. Mindkét tápelem alapvetően szükséges a növényeink ellátásában, amit tápoldattal pótolhatunk. 

A levélszélszáradás legtöbbször az egyenetlen vízellátásból adódik

Az öntözés lehet túlzott és lehet kevés. Mindkét esetben választ kapunk, vagyis növényeink figyelmeztetnek a hibáinkra. 

Télen a páratartalom kérdése is felmerül. A meleg szobában a levegő kiszárad és szükséges lehet a párásítás. A páraigényes növény körül langyos vizet permetezzünk. Tehát körülötte és nem a növényre!

Fontos a fény még télen is. Télen egyébként is kevés a fény, helyezzük szobanövényeinket minél közelebb az ablakhoz, a fűtőtesttől távol.

Ez is érdekelheti:

„Babázik” az orchideám! Mit tegyek?

Szobanövényeink és a légkondi barátsága

 

Vitaflóra tápoldat Levéldísznövény 1l

1 674 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Vitaflóra növénytisztító permet 0,5 szf

1 041 Ft
Wuxal Super 1 l

3 816 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Substral Celaflor Careo rovarölő permet 800 ml

5 563 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Mospilan 20 SG 4 g

1 282 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Nissorun 10 WP 20 g

2 666 Ft
Csak üzletünkben átvehető!
Mister /Amistar/ 10ml

986 Ft
Részletek